استشهادیه اهالی محله رازی؛گیلان فردا؛ فرهاد علیپور
بیمارستان رازی رشت ۰۴۵

شمال ما: داستان فاضلاب بیمارستان رازی تمامی ندارد. کار به استشهادیه محلی رسیده است و پیگیری های حقوقی مردمانی که در حریم رودخانه کنار بیمارستان رازی زندگی می کنند و به خاطر ورود فاضلاب بیمارستانی به منطقه زیستشان احساس خطر می کنند. اینک بیمارستانی که قرار است جان مردمان را نجات دهد خود بنابه اعتقاد امضاکنندگان این استشهادیه تبدیل به خطری برای جان انسان ها شده است.

جمعی از اهالی و کسبه محله رازی رشت طی نامه ای به دادستانی شهرستان رشت نوشتند: احتراما ضمن قدردانی از تلاش بی بدیل و پیگیری های حضرتعالی برای حفظ محیط زیست انسانی و اقدامات پیشگیرانه علی الخصوص در باب فاضلاب عفونی و آلوده ی بیمارستان رازی رشت به استحضار می رساند که امضاکنندگان زیر جمعی از کسبه و ساکنان محدوده این بیمارستان به شدت نگران آسیب های غیرقابل جبران ناشی از فاضلاب و زباله های حاصله از عملکرد این مرکز بزرگ درمانی هستیم.

در بخش دیگر این استشهادیه آمده: همانگونه که واقفید فاضلاب و زباله های بیمارستانی اولا دارای خطرناک ترین آلودگی های عفونت های ویروسی یا میکروبی از جمله انواع هپاتیت ، ایدز ، سل و انواع عفونت های ریوی ، کلیوی ، خون و… می باشد. ثانیا دارای بوی نامناسب و مشمئزکننده بوده که آسایش و آرامش جسمی و روحی را از ساکنین سلب نموده است و ثالثا دپوی زباله و فاضلاب در محوطه بیمارستان باعث تجمع و انتقال آلودگی توسط حشرات و حیوانات موذی و حتی انسان می گردد.

در پایان این استشهادیه نیز آمده: لازم به ذکر است وزش باد و جریان آب های سطحی ناشی از بارندگی نیز عامل طبیعی دیگری برای انتقال آلودگی ها ، حتی در خاک محوطه بیرونی بیمارستان می گردد. لذا بمنظور اهمیت دادن به سلامت ما ساکنین ، مراجعین و سایر شهروندان خواهشمند است دستور پیگیری لازم برای اقدام فوری و به مرحله عمل رساندن پاکسازی محوطه و تصفیه ی فاضلاب آن بیمارستان را به ریاست فرهیخته دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ فرمایید تا شاید این بار به وعده های دیرینه خود جامه عمل بپوشاند.

یکی از ساکنین خیابان استقامت: مسئولین به وعده ها عمل نمی کنند

در همین رابطه هادی امین از اهالی و کسبه خیابان استقامت که خود را ساکن کوچه بنفشه در قسمت پشت بیمارستان رازی رشت معرفی می کند اظهار می دارد: بزرگترین دغدغه اهالی محل آلودگی آب منطقه ناشی از ورود فاضلاب بیمارستان رازی به داخل رودخانه مجاور میباشد که موجب بیماریهای متعدد نه تنها برای مردم محله بلکه برای کل شهر رشت بوجود آورده است. البته آلودگی آب رشت صرفا مختص این بیمارستان نبوده و عوامل و مکانهای دیگری نیز دخیل میباشد.

وی می افزاید: در این رابطه بارها به مسئولین بیمارستان تذکر داده شد و از مسئولین استانی نیز درخواست کمک شد لیکن هیچ وقعی به این موضوع و در واقع فاجعه زیست محیطی و انسانی داده نشد. در سال جاری عده کثیری از اهالی طی استشهادیه ای از دادستان محترم رشت بعنوان مدعی العموم، تقاضای کمک و یاری نمودند که ایشان ضمن یادآوری این مطلب که خود، شخصا پیگیر حل این معضل میباشد قول مساعد دادند که بزودی این معضل مرتفع گردد. در پیگیریهای اهالی در سازمان علوم پزشکی چندماه پیش اعلام کردند که پیمانکار ساخت تصفیه خانه نیز مشخص گردیده اما این حرف آنان نیز مثل دیگر وعده های آنان بنظر غیر واقعی بنظر میرسد. به گزارش شمال ما، در این رابطه نزد آقای خودکار رییس اداره محیط زیست رشت نیز رفتیم و تقتضای کمک عاجل نمودیم اما متاسفانه بسیار راحت و ریلکس با تکرار اینکه موضوع در حال بررسی است و با وجود حکم جلب از دادستانی ! بدلیل دولتی بودن بیمارستان کاری از ما ساخته نیست ! خواستند ملاقات ما را هر چه سریعتر به پایان برسانند!!  خدمت آقای خودکار اعلام کردیم اگر مدیری در حال شکار یک پرنده نایاب ببینید آیا نسبت به دستگیری او اقدام نمیکنید؟ چطور است که فاجعه مرگ و میر انسانی و زیست محیطی ، بصورت واضح در حال انجام است اما شما هیچ اقدامی که شایسته مشی شما باشد انجام نمیدهید؟ که البته با چشم چشم گفتن ملاقات را به پایان رساندند!!

الان هم که خدمت شما رسیده ایم تقاضا داریم بعنوان رسانه ای که همواره مجدانه پیگیر این دست معضلات اجتماعی و زیست محیطی هستید شکواییه عاجزانه ما را به گوش مسئولین و یا شخص خانم ابتکار برسانید. همچنین به ریاست محترم علوم پزشکی رشت. بیمارستانی که مجدانه در حال درمان عده ای انسان بیمار هست ، مصرانه در حال بیمار نمودن انسانهای سالم بوده که این عملکرد بنظر نمیرسد با منش علم طب سازگار باشد. بهرحال این فاجعه انسانی و مرگ خاموش سالهاست که در حال اجرا است و مسئولان هم به وعده هایشان عمل نمی کنند.

 

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان: تا پایان امسال مشکل فاضلاب بیمارستان حل می شود

در پی اعتراض گسترده اهالی محله رازی با دکتر محمد تقی آشوبی ، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان تماس گرفتیم تا از سرنوشت طرح ساماندهی فاضلاب بیمارستان رازی و عملی نشده وعده ها بپرسیم. به گزارش شمال ما، وی در این باره می گوید: اعتبار اجرای این طرح تامین شده است و کارهایش انجام شده. مناقصه هم برگزار شده و شرکت مجری طرح هم انتخاب شده است.

وی می افزاید: مردم منطقه مطمئن باشند که تا پایان امسال مشکل فاضلاب بیمارستان های پورسینا و رازی حل خواهد شد و دیگر فاضلابشان به این صورت در رودخانه ها سرریز نمی شود.

***

با تمام این وعده ها ظاهرا اهالی ساکن در اطراف بیمارستان رازی دیگر اطمینانی به وعده ها ندارند اگرچه شاید چاره ای هم جز صبر کردن نداشته باشند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *