حمایتی از سوی انجمن‌های حمایتی نیست؛بیماران خاص ۰۱۳

شمال ما: گیلان حدود ۸ هزار بیمار خاص دارد و بسیاری از بیماران با توجه به مشکلاتی که دارند به مراکز دولتی و خصوصی مراجعه می‌کنند تا بلکه مشکلات درمانی و دارویی آنان برطرف  شود.
تهیه داروهای خاص که عمدتا کمیاب و نوع خارجی آن هم نایاب یا گران است، ادامه امور درمانی را برای بیماران سخت کرده است. علاوه بر این، کمبود مراکز درمانی برای ارائه خدمت درمانی در کشور یکی از چالش‌های بزرگ این بیماران به شمار می‌آید. با این حال مسئولان می‌گویند مشکلات بیماران خاص نسبت به سال‌های گذشته به بهترین وجه در حال انجام است و سعی می‌شود تا خدمات‌رسانی به این قشر بیش از گذشته شود.
بیماری‌های خاص و امیدواری به حل مشکلات
یکی از بیماران مبتلا به بیماری خاص در رشت به همشهری می‌گوید: چند سالی است بیماری صرع دارم و برای تهیه داروهایم دچار مشکل شده ام. در چند سال گذشته قیمت داروها چندین برابر شده است و انجمن خاصی برای حمایت از ما وجود ندارد.
وی ادامه می‌دهد: روزی ۸ نوع داروی اعصاب می‌خورم. قبلا داروهایی مثل سدیم والپرات قیمتش بهتر بود اما در سال‌های گذشته به خاطر تحریم‌ها قیمت‌ها بسیار بالا رفته است، به طوری که ماهانه حدود ۳۰۰ هزارتومان هزینه داروهایم را می‌دهم. به جز این داروهای ایرانی کیفیت لازم را ندارند یا بهتر بگویم که تاثیری در درمان ندارند. پزشکم نیز مرا به استفاده از داروی خارجی توصیه می‌کند. چون قبلا داروی ایرانی را امتحان کردم  در کنترل تشنج‌ تاثیری  نداشت.
وی می‌گوید: ای کاش بیماران دچار مشکلات و ناراحتی‌های اعصاب هم جزو بیماران خاص قلمداد می‌شدند.
«رضا. ق» یکی دیگر از شهروندان رشت می‌گوید: اگر چه در حال حاضر ٩٠‌درصد قیمت داروهای بیماران خاص را دولت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند اما این شامل همه بیماران نمی‌شود؛ مثلا بیماران سرطانی برای تهیه دارو باید بیشتر از دیگر بیماران خاص هزینه  پرداخت کنند. به گزارش شمال ما، وی اشاره می‌کند که کودکش به تازگی دچار بیماری سرطان شده و تاکنون هزینه ای معادل ۶۰ میلیون تومان برای درمان وی پرداخته است.
بیمار دیگری هم که مشکل دیالیز دارد به خبرنگار ما می‌گوید: کاش در رشت مرکز خاصی برای درمان بیماران دیالیزی وجود داشت و به امکانات و خدمات در حد استاندارد دسترسی داشتیم. به هر حال بیماران درد زیادی می‌کشند مثلا دوست ندارند در مراکزی درمان شوند که از نظر مراقبت و نگهداری مشکل دارد و یا تعداد بیماران در آنجا زیاد است و مجبورند ساعت‌ها معطل شوند.
افزایش مراکز درمانی بیماران دیالیزی
دکتر «محمد رضا حسین زاده» در پاسخ به مشکلاتی که از سوی مردم مطرح شده با بیان این‌که حدود ۸ هزار بیمار خاص در گیلان وجود دارد، به همشهری می‌گوید: سال ۱۳۷۶ در بیمارستان‌های دولتی گیلان فقط ۴ مرکز دیالیز وجود داشت که بیمارستان رازی رشت، سید الشهدای لاهیجان، شهید نورانی تالش و شهید انصاری رودسر جزو این مراکز بودند.
وی می‌افزاید: امور بیماری خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان علاوه بر فعالیت‌ها و خط مشی‌های تعیین شده، در راستای افزایش سطح کیفی خدمات‌رسانی به بیماران خاص اقدام به ارتقای تجهیزات در تمامی مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی گیلان کرده است که طبق هدف گذاری صورت گرفته مراکز درمان دیالیز از ۴ مرکز در سطح استان، به ۱۶ مرکز بخش دولتی و ۳ مرکز بخش خصوصی دیالیز افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه می‌دهد: در سال ۷۶ فقط ۲۴ دستگاه دیالیز فعال در گیلان وجود داشت، اما در سال ۹۴ تعداد این دستگاه‌ها با بهره گیری بهینه از امکانات و اعتبارات دولتی و همچنین همکاری خیرین به ۱۸۰ دستگاه فعال رسیده است.
دکتر حسین زاده درباره وضعیت فعلی و آمار بیماران خاص بیان می‌کند: در حال حاضر ۱۱۰۰ بیمار دیالیزی در سطح استان وجود دارد که ۱۳هزار بار در ماه دیالیز می‌شوند. همچنین دکترحسین‌زاده با اعلام آمار ۱۰۵۰ نفری بیماران تالاسمی در گیلان به ارتقای بخش تالاسمی از ۶ مرکز در سال ۷۶ به ۱۴ مرکز در سال ۹۴ اشاره می‌کند.
مسئول امور بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این‌که ۳۵۰۰ بیمار سرطانی در استان وجود دارد، در ادامه اظهار می‌کند: تنها چالش پیش روی بیماران به خصوص بیماران صعب العلاجی مانند سرطان، ضرورت مصرف داروهای خارجی است که توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود.
اما با توجه به قانون حمایت از داروهای ایرانی، این بیماران مجبورند ما به التفاوت قیمت داروهای خارجی نسبت به ایرانی را پرداخت کنند. این معضل باعث به وجود آمدن فشارمالی زیاد به این خانواده‌ها می‌شود. بیماران هموفیلی نیز تحت پوشش دانشگاه هستند و تامین فاکتورهای انعقادی که عموماً خیلی گران قیمت هستند و از خارج از کشور وارد می‌شوند، به عهده دانشگاه علوم پزشکی است.

 

ارائه بسته حمایتی رایگان
وی در ادامه می‌افزاید: دربیمارستان ۱۷ شهریور اطفال و در بیمارستان رازی رشت بزرگسالان از خدمات بخش تالاسمی بهره مند می‌شوند که کل آمار ثبت شده با اختلالات خفیف و متوسط و شدید ۲۵۰ بیمار هموفیلی در سطح استان گیلان است.
دکتر حسین زاده در خصوص افزوده شدن بیماری ام اس به بیمارهای خاص گفت: بیماران ام اس تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارند و می‌توانند داروهای خود مانند سینووکس، زیفرون، فینگولیمد ،رسیژن، اوسیمرو کوپافر تحت بسته خدمتی ام اس را از دانشگاه به طور رایگان دریافت کنند.دکتر حسین زاده در ادامه تصریح می‌کند: تمامی بیماران خاص در گیلان بیمه هستند و نکته مثبت این که پوشش بیمه ای این بیماران نسبت به بیماران عادی خیلی بیشتر است. اگر بیماران عادی ۷۰ درصد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، این بیماران ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه هستند. در مجموع سیاست‌های اجرایی دولت در پوشش بخش سخت افزاری دانشگاه علوم پزشکی و تعمیم تجهیزات مصرفی و داروهای بیماران خاص به تدریج با روند رو به رشدی همراه بوده است.
مسوول بنیاد بیماری‌های خاص با اعلام تعداد ۱۵۰۰ نفری بیماران ام اس در سطح گیلان از شهروندان گیلانی خواست که اگر بنا به نظر پزشک مربوطه علاوه بر خدمات درمان سرپایی، به دریافت خدمات بستری و بیمارستانی از بخش‌های دولتی نیاز داشتند با مراجعه به مراکز دولتی از حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی برخوردار شوند.
دکتر حسین زاده از راه اندازی بخش‌های جدید در بیمارستان‌های دولتی خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: سطح کیفیت خدمات نسبت به اوایل تاسیس این مراکز پیشرفت بسیار خوبی داشته است. به عنوان نمونه در بخش دیالیز که نیازمند سبک ترین و سالم ترین آب جاری است، در سال‌های گذشته فقط دستگاه سخت گیر آب وجود داشت، اما در حال حاضر به دستگاه RO صنعتی و RO مدیکال ارتقا پیدا کرده است که فیلترهای این دستگاه علاوه بر گرفتن سختی آب و املاح ، مانع ورود آلودگی عفونی به بخش نیز می‌شود.
حسین زاده همچنین کیفیت کیسه‌های خون و تجهیزات مصرفی بیماران تالاسمی را مثبت ارزیابی می‌کند  و می‌گوید: تامین پمپ دیسفرال و تجهیزات مصرفی این بیماران تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی است و دانشگاه با آموزش سالانه یا هر ۶ ماه یکبار، پرستاران بخش دیالیز، تالاسمی و هموفیلی را تحت آموزش مطابق با علم روز دنیا قرار می‌دهد.

 

مکث
انجمن‌های حمایتی گزارش ارائه کنند
دکتر حسین زاده با انتقاد از نحوه عملکرد انجمن‌های ثبت شده بیماران خاص از آنها درخواست کرد که از میزان دقیق کمک رسانی و مساعدت خود به بیماران گزارش تهیه کنند و پاسخگوی عملکرد خود در این زمینه باشند.
دکتر حسین زاده در ادامه اشاره می‌کند: مردم با وجود داروخانه معتبر در سطح شهر هیچ مشکلی برای دریافت دارو ندارند. همچنین شهروندان گیلانی می‌توانند در صورت مواجه شدن با مشکل در زمینه دریافت یا نبود دارو به دانشگاه علوم پزشکی گیلان واحد بیماری‌های خاص مراجعه کنند.
وی تاکید می‌کند: واحد امور بیماری‌های خاص همه تلاش خود را در زمینه تسهیلات درمانی و دارویی این بیماران انجام می‌دهد تا بیماران علاوه بر فشار روانی که بیمار و خانواده او متحمل می‌شوند، دغدغه ای برای دریافت خدمات درمانی و تهیه دارو نداشته باشند.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *