سرانه فضای سبز در رشت، 2/6 مترمربع؛بهروز مهدیزاده
پارک ۰۵۴

شمال ما: در اصفهان و یزد و شهرهای کویری، فضاهای سبز و بوستان‌‌های متنوعی وجود دارد که در شهری مثل رشت با سرسبزی ذاتی‌اش، نمی‌توان مشاهده کرد؛ هرچند سرانه فضای سبز در این شهر‌ها از میانگین جهانی بسیار پایین‌تر است، با این وجود انتظار نمی‌رود که شهری مثل رشت یا سایر شهرهای گیلان از کمبود فضای سبز رنج ببرند؛ شهر که در دل طبیعت ایجاد شده‌است اما با رشد جمعیت، خبری از بوستان‌های بزرگ و سرسبز نیست.

سرانه فضای سبز در رشت ۲/۶ مترمربع است، در حالی‌که میانگین سرانه فضای سبز در ایران نزدیک به  ۱۲ متر مربع و میانگین جهانی ۲۵مترمربع به ازای هر نفر است این فاصله فاحش برای مرکز استان سرسبز گیلان تاسف‌بار است. روز به روز بر تعداد ساختمان‌های بلند این شهر افزوده می‌شود، حومه شهر بزرگ‌تر و جمعیتش بیشتر می‌شود اما امکانات لازم برای این افراد و خانواده‌ها در نظر گرفته نمی‌شود. انگار اراده‌ای برای ایجاد فضاهای سبز و مکانی برای تفریح و ورزش خانواده‌ها وجود ندارد.

بوستان‌‌های محله، راهی به سمت سبز‌تر شدن
قرار گرفتن ایران و تعداد زیادی از شهر‌های کشور در کمربند خشک جهان، خشکسالی شدید، تغییر اقلیم، تردد بیش از حد خودروها ، آلودگی هوا، ریزگرد‌ها، بنزین نامرغوب و دیگر مسائل نامطلوب شهری ذهن را به سمت گسترش فضای سبز به عنوان یک راه‌حل مناسب برای بی‌آبی و آلودگی می‌کشاند.  برای اینکه متوجه شویم چرا رشت با وجود اینکه در دل طبیعت قرار دارد اما از کمبود فضای سبز رنج می‌برد، به سراغ مهندس «مهدی حسین‌زاده» مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز رشت رفتیم.
حسین‌زاده با تایید پایین بودن سرانه فضای سبز در رشت، به همشهری می‌گوید: سرانه فضای سبز در رشت ۲/۶‌مترمربع است که رقم قابل قبولی نیست اما برای بالارفتن این آمار کارهای زیادی می‌توان انجام داد؛ مثلا کافی است برای ساخت و ساز و پروژه‌های توسعه‌ای، چه در داخل و چه در خارج شهر، درختی قطع نشود؛ خود به خود به میزان سرانه فضای سبز افزوده می‌شود.
مهندس حسین‌زاده بهبود فضای سبز را به دو صورت کمی و کیفی تعریف می‌کند: در مورد افزایش کمی، با تحویل گرفتن بوستان ۴۵۰ هکتاری لاکان می‌توان سرانه را به مقدار قابل توجهی بالا برد. بوستانی که در دست منابع طبیعی است و قرار است به شهرداری تحویل داده شود. در واقع با همین ۴۵۰هکتار، سرانه فضای سبز رشت به ۱۰ می‌رسد. اگرچه این کار باید در کنار افزایش فضای سبز در داخل شهر انجام شود چراکه بهبود کیفی فضای سبز داخل شهر بسیار حائز اهمیت است.
بوستان بزرگ لاکان اگرچه می‌تواند سرانه فضای سبز شهر را بالا ببرد ولی برای همه مردم به طور روزانه قابل استفاده نیست. بوستانی که در حومه شهر قرار دارد در دسترس همگان نیست؛ بنابراین در این شرایط باید به فکر حفظ فضای سبز موجود و گسترش آن در گوشه و کنار شهر بود؛ نکته‌ای که مدیر سازمان پارک‌ها  و فضای سبز هم آن را تایید می‌کند.
به عقیده حسین‌زاده علاوه بر افزایش کمی، باید پراکنش پارک‌ها و فضای سبز محله‌ای هم مدنظر قرار بگیرد تا همه مردم بتوانند از چنین فضاهایی بهره‌مند شوند. افزایش کیفی، مهم‌تر از افزایش کمی یا صرف بالابردن آمار سرانه فضای سبز است؛ هم مردم مستقیما آن را حس می‌کنند و هم در زیباسازی شهر بسیار مؤثر است.
وی در ادامه به هدف‌های مشترک سازمان متبوع خود و شهردار جدید اشاره می‌کند: ایجاد فضای سبز مدرن و باکیفیت شهری از اولویت‌های شهرداری است. در راستای محله‌محوری مقرر شده است که تعداد بوستان‌های محله‌ای در همه مناطق شهر رشت افزایش پیدا کند. احداث فضای‌های سبز کوچک ۲۰۰ متری در برخی از نقاط شهر، فرصت خوبی برای قرارهای کوچک مردم است. این فضاهای سبز کوچک به وسایل بازی کودکان مجهز است و می‌تواند فضای شاد و مناسبی برای شهروندان فراهم کند. این موارد شاید سرانه را خیلی بالا نبرد ولی در افزایش کیفیت مؤثر است.

تملک زمین، بزرگ‌ترین مانع
البته دلایل دیگری هم وجود دارد که باعث شده است شاهد سرانه پایین فضای سبز در رشت باشیم. از نظر حسین‌زاده بزرگ‌ترین مشکل یا مانع بر سر راه سازمان پارک‌ها و شهرداری تملک زمین‌های شهری است: پیدا کردن زمین و خریداری از صاحب ملک، فرآیندی سخت و طاقت فرساست. از‌سویی تأمین بودجه برای خرید تک‌تک زمین‌ها و خانه‌ها مشکلات بسیاری دارد و سیستم بوروکراسی اداری هم از سوی دیگر روند کارها را کند و مشکل می‌کند. بسیاری از زمین‌ها وراثتی است و برای خریداری، مشکلات حقوقی بسیاری باید برطرف شود. همه این‌ عوامل باعث می‌شود که روند تملک و ایجاد یک فضای سبز برای شهروندان به کندی پیش رود.  وی همچنین درباره هیاهوی قطع یک اصله درخت در خیابان گلسار، در مقابل شعبه بانک تجارت که به سرعت در رسانه‌ها و صفحات اجتماعی خبرساز شد، توضیحاتی ارائه داد. حسین‌زاده با انتقاد از شتابزدگی  در انتشار خبر می‌گوید: چرا رسانه‌ها بدون پرس‌و‌جو نسبت به انتشار اخبار اقدام می‌کنند. این درخت کاملا خشک بود و طبق نظر کمیسیونی که در بهمن گذشته برگزار شد، باید قطع می‌شد.
وی در ادامه می‌افزاید: در همه جای دنیا وقتی درختی در محدوده شهری خشک می‌شود، به سرعت آن را قطع می‌کنند تا خطری برای شهروندان ایجاد نشود. اگر این درخت می‌افتاد و فردی صدمه می‌دید، رسانه‌ها به سرعت انگشت اتهام را به سمت ما نشانه می‌رفتند. موضوع درختان خشک برای ما خیلی اهمیت دارد. کوچک‌ترین سهل‌انگاری در این باره باعث می‌شود که کار به مراجع قانونی و قضایی کشیده شود. از لحاظ قانونی اگر درختی بیفتد، سازمان پارک‌ها و شهرداری محکوم شناخته می‌شوند.
درختان غیربومی ناسازگار با محیط
بسیاری معتقدند علاوه بر اینکه فضای سبز رشت بسیار کم است، گیاهان و درختانی که در همین بوستان‌ها کاشته شده‌اند نیز غیربومی و ناسازگار با محیط رشت است. بسیاری از دوستداران محیط‌زیست معتقدند که باید بر حفظ گونه‌های بومی مثل درختان آزاد پارک شهر که در حال نابودی است، تلاش کرد.
حسین‌زاده ضمن تایید این نکته بیان می‌کند: چه اشکالی دارد در کنار درختان بومی از درختان غیربومی که درزیبایی شهر مؤثر است، استفاده کنیم.
شهری که حتی از سقف خانه‌هایش گیاه می‌روید، نباید امروز از نظر کمبود فضای سبز به چنین روزی بیفتد که سرانه فضای سبز در آن  حتی از شهرهای کویری مثل اصفهان فاصله زیادی داشته باشد. بوستان‌ها و باغ‌های شهری روز به روز تعدادشان در حال کم شدن است. امروزه در دنیا توسعه شهری بدون گسترش و توسعه فضای سبز معنی ندارد. رشت که این روز‌ها دوره جدید مدیریت شهری را تجربه می‌کند و تاحدی به ساحل آرامش رسیده، در انتظار روزهای خوش است. در انتظار روزهایی که عکسی یادگاری در یک بوستان محلی به خاطره تبدیل نشود.
منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *