یک پارک و بانوان یک کلانشهر؛پارک بانوان ۰۴۲

شمال ما: برای آسایش بانوان، چند سالی است ایجاد بوستان‌های ویژه برای این گروه از جامعه از سوی شهرداری‌ها انجام می‌شود. تنها بوستان بانوان رشت هم در منطقه منظریه واقع شده که تا حدود زیادی فضایی امن و آرام را برای بانوان و ساکنان محله ایجاد کرده است. تا جایی که بیشتر بانوان حتی از مناطق دیگر شهر برای ورزش و استفاده از فضای سبز به این بوستان می‌آیند.
امکانات اندک است
«مریم کاویانی» که هر روز از منطقه پل عراق برای ورزش به این بوستان می‌آید، به همشهری می‌گوید: فضای بوستان طوری طراحی شده است که بانوان در آن احساس امنیت می‌کنند. به جز جوانان و کودکان، بانوان مسن و سالخورده هم در بوستان تردد می‌کنند. مواهب و آرامشی که در این فضا وجود دارد در دیگر بوستان‌های شهر نیست.
«مرجان مرادی» دانشجوی رشته حسابداری که عصر‌ها برای ورزش به بوستان بانوان می‌آید، می‌گوید: متاسفانه یکی از معایب آپارتمان‌نشینی فضای محدود و کوچک آن است، به طوری‌که برای رعایت آرامش همسایگانی که با فاصله کمی در مجاورت هم زندگی می‌کنیم، هر گونه تحرک و سروصدا، ممنوع است. با توجه به این سبک باید فضاهای مناسب برای ورزش ایجاد شود.
این شهروند ساکن رشت در ادامه توضیح می‌دهد: پرداخت هزینه‌های بالای ثبت‌نام در باشگاه‌های ورزشی برای همه مقدور نیست. برای من هم که هزینه تحصیل در دانشگاه را پدرم می‌پردازد، هزینه حضور در این کلاس‌ها سنگین است. تنها جایی که می‌توانم با آرامش و امنیت در آن ورزش کنم بوستان بانوان است.
«عظیمه الهی» مادر فرزندی است که در اوج شلوغی و سر و صدای کودکان در کنار تنها سرسره‌ای که وجود دارد، ایستاده است. وی از نبود تجهیزات بیشتر و وسایل بازی کودکان گلایه می‌کند و می‌گوید: وقتی جذابیت‌های این بوستان کامل‌تر می‌شود که وسایل بازی کودکان هم به اندازه کافی وجود داشته باشد. تعدادی از بانوان عصر‌ها به همراه فرزندانشان به این بوستان می‌آیند تا هم بچه‌ها سرگرم باشند و هم خودشان  ورزش کنند؛ اما به جز سرسره، وسیله بازی دیگری برای کودکان خردسال وجود ندارد. امیدوارم مسئولان فضا و امکاناتی مناسب برای کودکان فراهم کنند.
کمبود امکانات رفاهی
گروه دیگری از بانوان که روی صندلی مشغول گپ و گفت هستند از نبود سایبان گلایه می‌کنند و می‌گویند چند سالی است که بازنشسته شده‌اند و برای تفریح و سرگرمی اکثر اوقات پیاده از محل سکونت خود به بوستان بانوان می‌آیند.
آن‌ها از رفت و آمد مرد نگهبان در بوستان بانوان به داخل محوطه راضی نیستند و می‌گویند کاش فضای بوستان به نحوی طراحی می‌شد که نگهبان ورودی هم خانم بود و تا افرادی که قصد حضور در این فضا را دارند، احساس راحتی بیشتری می‌کردند.
«الهام» یکی دیگر از شهروندان نیز به همشهری بیان می‌کند: دانشجوی مدیریت دانشگاه پیام نور رشت هستم که به طور حرفه‌ای در مسابقات دو کشوری شرکت می‌کنم. قبل از احداث بوستان بانوان در بوستان قدس، روزی ۲ ساعت می‌دویدم؛ البته ورزش کردن و دویدن برای خانم‌ها، آن هم در بوستان‌های عمومی مشکلاتی دارد. با این وجود مزیت بوستان قدس نسبت به بوستان بانوان، کفپوش آن است که برای دویدن راحت‌تر است. بوستان بانوان زمین خوبی برای دویدن ندارد؛تمام مسیرها آسفالت است و  آسیب جدی به عضلات پا‌ها و زانو‌ی ورزشکاران وارد می‌کند. امیدوارم تسهیلات لازم برای ورزش حرفه‌ای در این بوستان فراهم شود.

ارتقای امنیت بوستان بانوان
معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۲ رشت به اقدامات و طرح‌هایی که برای بوستان بانوان انجام شده اشاره می‌کند و  می‌گوید: نقاط ضعف و قوت بوستان‌ها در منطقه ۲ رشت، به خصوص در بوستان بانوان توسط کار‌شناسان شهرداری در دست بررسی است.  یکی از ایده‌ها و طرح‌هایی که شهرداری برای بوستان بانوان در نظر گرفته، احداث آبنمای موزیکال است که به زودی ساخته می‌شود.
«علیرضا زارع» با توجه به شکایات بانوان مبنی بر حضور آقایان از در پشتی بوستان به همشهری گفت: بوستان بانوان دارای ۲ ورودی بود که باعث می‌شد عصر‌ها آقایانی که در جریان اجرای طرح بوستان بانوان نبودند، از در پشتی بوستان که فاقد نگهبان بود به داخل محوطه بوستان بیایند. برای امنیت بانوان در پشتی بوستان برای همیشه بسته شده است و در حال حاضر یک ورودی وجود دارد. برای تامین امنیت، نگهبانی که ورود و خروج را زیر نظر دارد، باید مرد باشد.
زارع درباره حضور کارگران خدماتی مرد نیز می‌گوید: برای رفع این مشکل هم کار‌شناسان شهرداری برای رضایت بانوان قرار است که از کارگر خانم استفاده کنند. در حال حاضر ۲ ماه است که کارگران خدماتی خانم در بوستان فعالیت می‌کنند.
زارع در ادامه اشاره می‌کند: با توجه با اعتبارات تخصیص یافته در سال آینده تلاش بر این است که تعدادی وسایل بازی کودکان به این قسمت از بوستان اضافه شود. تعدادی نیمکت‌های سایبان‌دار برای بوستان قدس در نظر گرفته شده است که با بررسی‌های بیشتر، تعدادی از نیمکت‌های سایبان‌دار در بوستان بانوان هم قرار داده می‌شود.
معاون خدمات شهرداری منطقه ۲ از بهره برداری بوستان قلمستان واقع در خیابان لاکانی رشت خبر می‌دهد و می‌گوید: خوشبختانه ۹۰ درصد کار از لحاظ تجهیز کفپوش، وسایل ورزشی و وسایل بازی انجام شده است. در روزهای آینده این بوستان آماده تحویل به شهرداری و در ‌‌نهایت واگذاری به شهروندان رشت خواهد بود.
زارع در ادامه اشاره می‌کند که بوستان سبزه میدان نیز توسط شهرداری مرکز بازسازی و نوسازی می‌شود. وی همچنین با اعلام طراحی بوستان اندیشه در میدان فرهنگ می‌گوید: تلاش کار‌شناسان شهرداری منطقه ۲ همواره این است که از فضاهای لچکی منطقه استفاده بهینه شود. در این زمینه بوستان اندیشه در میدان فرهنگ به سمت پل عراق در کوچه سازمان انتقال خون طراحی شده است و تا پایان سال ۹۵ به بهره برداری می‌رسد.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *