سالگردی اندوهناک؛زلزله رودبار ۰۱۱

شمال ما: ۲۴ سال از روزی که زمین در استان های گیلان و زنجان لرزید و هزاران نفر کشته و صدها هزار نفر بی خانمان شدند، گذشته اما خواب زمین هنوز آشفته است.

 

بر اساس هشدار زمین شناسان ، گسل خزر در دامنه شمالی البرز به طول ۵۵۰ کیلومتر از لاهیجان تا جنوب گنبد کاووس به موازات دریای خزر همچنان به شدت فعال و بسیاری از زمین لرزه های رخداده در سواحل جنوبی خزر، در اثر فعالیت این گسل است.
از سوی دیگر پژوهش های زمین شناسی دریایی نشان دهنده فعال بودن خطواره های کف دریای خزر و امکان ایجاد موج های مخاطره آمیز یا همان سونامی در صورت وقوع زمین لرزه یا زمین لغزش های زیر دریایی است.
این در حالیست که شواهد نشان می دهد با وجود تجربه تلخ زلزله رودبار و تلفات و خسارات سنگین آن هنوز مخاطراتی نظیر زلزله مورد توجه جدی قرار نگرفته و به مقوله ایمن سازی ساخت و سازها و همچنین آموزش و پیشگیری توجه بایسته نمی شود .
در همین ارتباط ، رئیس اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، در ارتباط با امکان بروز زمین لرزه های بزرگ گفت : سابقه رخداد زلزله لاهیجان در سال ۱۰۵۷ به بزرگی ۶٫۵ در مقیاس امواج سطحی زمین و زمین لرزه مهیب رودبار در سال ۱۳۶۹ به بزرگی ۷٫۴ و بیش از ۲۰۰ خردلرزه یک دهه اخیر در گیلان، نشان از جنبایی گسل های موجود در استان دارد .
پانته آ گیاهچی اظهار کرد : در گیلان گسل های جنبا و لرزه زایی همچون گسل خزر، آستارا، لاهیجان، رودبار وجود دارند که متاسفانه برخی سازه های مسکونی، اداری و تجاری در نزدیکی این سرچشمه های لرزه ای بنا شده اند.
وی متذکر شد : رعایت نکردن حریم دریا در گیلان نیز می تواند تبعات بسیار نگران کننده ای داشته باشد و اگر احتمال سونامی را هم نادیده بگیریم، حتی پیشروی آب دریا هم ساکنان مجتمع های مسکونی واقع در حریم دریا را تهدید می کند.

*چه باید کرد؛
شناسایی دقیق گسل ها به عنوان سرچشمه لرزه ها ، الزامی نمودن مطالعات پایه زمین شناسی قبل از اجرای طرح های عمرانی، پیروی از اصول ایمنی در احداث سازه ها ، مرمت بناهای تاریخی برای پیشگیری از تخریب آنها و همچنین آموزش همه جانبه برای آمادگی در برابر رخداد زمین لرزه از جمله راهکارهای مورد تاکید کارشناسان برای کاهش خسارت های ناشی از این پدیده طبیعی است .

*لزوم آمادگی جدی ستاد مقابله با بحران؛
ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان مسئولیت سیاستگزاری و برنامه ریزی برای پیشگیری، کاهش اثرات و پیامدهای نامطلوب حوادث و سوانح غیرمترقبه، آمادگی و مقابله با حوادث و سوانح غیر مترقبه و انجام صحیح وظایف مربوط به بازسازی و بازتوانی را عهده دار است.
آمادگی ستاد بحران استان و بخش های تابعه آن در شهرستان ها برای مقابله با مخاطرات ، فراهم آوردن امکانات ضروری در صورت بروز مشکل ، تعیین و هماهنگی با استان ها و شهرستان های معین برای کمک در مواقع اضطراری از جمله نکات مهم و ضروری برای پیشگیری از تبعات زلزله است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به سکونت دو میلیون نفر در استان گفت: گیلان جزو چهار استان حادثه خیز کشور است و این موضوع، لزوم اقدامات پیشگیرانه را جدی تر می کند .
افشین عزیزی اظهار کرد :از ۴۲ حادثه طبیعی، بالغ بر ۳۰ حادثه از جمله سیل، زلزله، رانش زمین، آفات و امراض گیاهی، نوسانات آب دریا، سیلاب‌های شهری، برف سنگین، خشکسالی و کمبود آب در گیلان امکان وقوع دارند.
وی خاطرنشان کرد: ارائه آموزش های مفید و کاربردی در رده های سنی مختلف مختلف موجب آمادگی مردم برای مواجهه صحیح با حوادث و کاهش مخاطرات است .
وی با بیان این که حوادث زمان و مکان نمی شناسند، تصریح کرد: بحث مدیریت بحران یک بحث فرابخشی و لازمه همراهی و همکاری همه مسئولان و مردم است .
به گفته عزیزی، دستگاه های امدادی و خدماتی همچون آب، برق، راه، گاز، اورژانس، هلال احمر، هواشناسی، آتش نشانی، شهرداری ها و غیره در سازمان مدیریت بحران استان ایفای نقش می کنند.

*اهمیت مقاوم سازی سازه ها؛
مقاوم سازی بناها در برابر زلزله و بازسازی بافت‌های قدیمی از جمله اقدامات لازم در کاهش آسیب‌هاست.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز گفت: با توجه به حادثه خیز بودن استان باید اقدامات مناسبی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و دیگر بناها صورت بگیرد تا کمترین خسارت و تلفات حادث شود.
حجت شعبانپور اظهار کرد: شهرداری و سازمان نظام مهندسی باید در صدور پروانه و پایان کار دقت و نظارت کافی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در مقوله مدیریت بحران پیشگیری گام اصلی و اولیه محسوب می شود، متذکر شد: باید با ارائه آموزش های همگانی و برگزاری دوره های تخصصی، این آگاهی و آمادگی را در میان مردم و گروه های مختلف از جامعه ایجاد کرد.

*سالگردی اندوهناک؛
آخرین روز خردادماه برای گیلانیان هر سال یادآور زمین لرزه سال ۱۳۶۹ رودبار و روستاهای تابعه استان و شمال غرب زنجان در ناحیه طارم علیا است. حدود ۳۵ هزار نفر بر اثر این رخداد طبیعی جان خود را از دست دادند و شمار زیادی دچار آسیب های شدید جسمی و روحی شدند. همچنین بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب شد و خسارت های عمده‌ای به تأسیسات و مکان های عمومی در استان های گیلان و زنجان وارد آمد و حدود ۵۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند.
این زمین لرزه در فهرست مرگبارترین زلزله های جهان در یکصد سال گذشته ثبت و خسارت مادی آن ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شد.
با توجه به تراکم جمعیت استان های ساحلی خزر ( گیلان، مازندران، گلستان) و احتمال رخداد زمین لرزه بزرگ چه در خشکی و چه دریا ، در صورت بی توجهی به مقوله پیشگیری و مدیریت بحران، فاجعه ای به وقوع می پیوندد.
بسیاری از مادران جوان گیلانی در زمان وقوع زلزله رودبار، کودک بودند آنها اکنون نگران این هستند که آیا در صورت وقوع زمین لرزه ای دیگر، فرزندانشان جان سالم به در خواهند برد.

 

منیع: ایرنا
گزارش: گیتی بابایی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *