چه باید کرد؟نیما صائب
انزلی19

شمال ما: دومین شهر بزرگ گیلان ، دروازه اروپا ، اولین شهر ایران که دارای برق شد ، صاحب اولین گمرک ایران ، اولین شهرداری (بلدیه) ایران ، اولین دبیرستان دخترانه ایران بعد از تهران ، اولین پل متحرک در ایران ، اولین خطوط هوایی در ایران ، حضور اولین اتوموبیل در ایران ، اولین سالن نمایش و اولین استودیو فیلمسازی در ایران و خیلی از اولین های دیگر. شهری که بزرگ ترین تالاب دنیا را در خود جای داده است در کناره بزرگ ترین دریاچه جهان ، شهری که زمانی بزرگ ترین تولید کننده خاویار ، این گران ترین ماهی جهان ، بود. شهری که تا صبح بیدار بود از بس شاد بود ، شهری که ایرانیان ، شمال را با نام آن می شناختند، شهری که تیم فوتبالش زمانی بهترین باشگاه و قهرمان ایران بود ، امروزه همه چیز دارد و هیچ ندارد.

 

توقف در تاریخ

دیگر از آن رونق گذشته خبری نیست و انگار انزلی توقف کرده است در ۴۰ سال پیش خود. انزلی با تاریخش ایست کرده است یا بهتر است بگوییم سال هاست در تاریخش گیر افتاده است. خیابان ها همان خیابان هاست و ساختمان ها همان ساختمان ها. شهری که اولین استودیوی فیلسمازی ایران را داشت اکنون حتی یک سالن سینمای مدرن و مجهز ندارد. تئاتری هایش هم کوچ کرده اند. سرآمدش شده است رضا نظری. دیگر از آن شکوه گذشته جز همان ساختمان های ساخت روس ها و لهستانی ها چیز زیادی نمانده است.

 

شغل های فراموش شده

انزلی چی ها از دیرباز صیاد بوده اند. عده ای هم کشاورز و برنجکار. تاجر هم کم نداشت این شهر آن روزهایی که کار و بارش سکه بود و رونق ایران. آخر مگر می شد دروازه اروپا کمیتش لنگ بماند. بندرش و گمرکش که اینک سیصد ساله شده اند زمانی چشم و چراغ اروپایی ها بود ؛ آستانه ورود به بازار بزرگ آسیا. اما دریا که آلوده شد و صید هم بی حساب کتاب و ماهیان رو به انقراض ، صیادی شد شغل ممنوعه. ممنوع هم نمی شد دیگر ماهی چندانی نمانده بود برای شکار. آلودگی دریا هم کار را بدتر کرد. فک ها رفتند و ماهیان خاویاری را به استخرهای ساخته شده در کویر ایران بردند برای پرورش. ماهی سفید و کولی هم سوگولی بازار شدند و برای خریدارانشان ناز و اشوه می فروشند. صیادان ، صید را به کناری گذاشتند همچون کشاورزان که دیگر برنج کاری برایشان نمی صرفید. از بس کمر خم کرده بودند و حاصلی عایدشان نشد. تجارت هم کار و کاسبی سکه اش شد کساد. بندر انزلی عقب ماند از رقبای آسیای میانه اش. پس تجارت هم در ایران رفت به سمت جنوب. آنجا که دبی رخ نمایی می کرد. صیاد و تاجر و کشاورز اگر شانسی داشتند رفتند به کار دولت. بدشانس ها چاره را در فروش زمین های آبا اجدادی شان دیدند. بعضی ها هم که عقلشان بهتر کار می کرد آلونکی ساختند به نام ویلا و اجاره اش دادند به مسافران. آن ها هم که شانسشان داشتن زمین در کنار ساحل بود دور زمین هایشان را دیوار کشیدند تا در فصل تابستان آلاچیق هایشان را ساعتی اجاره دهند. حال بیکاری یکی از معضلات انزلی چی ها شده است مخصوصا در فصل سرما که اجاره دادن ویلا هم رونقی ندارد. منطقه آزاد هم تاکنون نتوانسته نفسی به کالبد خسته این شهر بدمد. چهار صنعت ماهیگیری ، کشاورزی ، تجارت و گردشگری در این شهر به محاق رفته اند و دیگر از شکوه گذشته خبری نیست.

.

بندر انزلی 053

.

 

چه باید کرد؟

شاید سخت باشد که رونق صنعت کشاورزی و ماهیگیری را به روال سابق برگرداند اما هنوز می توان در دو حوزه ، انزلی را به روزهای اوجش برگرداند. اولی استفاده از پتانسیل منطقه آزاد انزلی و ارتقای صنعت بازرگانی و تجارت است که البته به نظر می رسد تمام سرمایه گذاری ها و تاجران را نه به بندرانزلی که به منطقه آزاد انزلی خواهد برد و انزلی تبدیل به یک شهر حاشیه ای می شود. مخصوصا که قطار قزوین به رشت و از آنجا هم به انزلی که ایستگاهش در منطقه آزاد در ساحل حسن رود تعبیه شده ، برود. اینجاست که مسئولان باید مراقب آسیب غیرقابل جبرانی که ممکن است برای انزلی اتفاق بیافتد باشند. وگرنه رونق تجارت در گیلان و منطقه آزاد منجر به نابودی بندرانزلی می شود. پتانسیل دوم بندرانزلی ، بی شک صنعت گردشگری است. صنعتی که اکنون لگام گسیخته و بی برنامه در انزلی وجود دارد و تنها عایدی اش حضور چند روزه گردشگران در این شهر است با کمترین هزینه ممکن. انزلی به واسطه قرن ها تاریخ و رابطه با اروپاییان مستعد گردشگری تاریخی است. اما این شاخه از صنعت گردشگری آنقدر در انزلی مهجور شده که حتی گیلانی ها شاید موزه نظامی عفیف آباد شیراز را دیده باشند اما یک بار هم وارد موزه نظامی نیروی دریایی انزلی نشده اند. یا تالاب انزلی که بزرگ ترین استعداد انزلی در جذب اکوتوریست ها و پرنده نگرها است آنقدر مورد بی توجهی قرار گرفته که ررو به نابودی نهاده است. پتانسیل های زیاد دیگری در این شهر برای جذب توریست های بیشتری وجود دارد که شاید خارج از حوصله این متن باشد.

***

با تمام این تفاسیر ، بزرگ ترین مشکل انزلی ، مدیریت و برنامه ریزی است. برنامه برای رسیدن به توسعه و مدیرانی برای هدایت این مسیر. در مطالب آینده بیشتر به موضوع توسعه انزلی خواهیم پرداخت.

 

منبع: گیلان فردا؛ نیما صائب


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *