اخذ علی الراس عوارض ماهانه زباله؛زباله ۰۵۴

شمال ما: قبل از تشکیل شورای اسلامی شهر رشت یکی از وظایف مهم مسئولان خدمات شهر مناطق شهرداری و روسای نواحی بازدید روزانه از نحوه نظافت حوزه استحفاظی بود .

تعهد شهرداری در قبال حفظ نظافت شهریب بحدی بود که علاوه بر جمع آوری مستمر شبانه زباله هر روز برخی از نیسان های جمع آوری زباله را مامور می کردند تا با سرکشی از تک تک کوچه ها زباله های جامانده شهروندان را جمع آوری و از شهر خارج نمایند و روسای خدمات شهر مناطق و نواحی موظف بودند روزانه از محدوده مسئولیت خود بازدید نموده و در صورت مشاهده هرگونه نارسائی نسبت به رفع آن اقدام فوری نمایند .

جدا از برنامه شمرده شده شهردار رشت و شهرداران مناطق نیز هر روز صبح زود قبل از آغاز کار اداری و حتی در ایام تعطیل با بازدید مستمر از سطح شهر از عملکرد مدیران زیر مجموعه غافل نمی شدند – یادش بخیر !

تمام این فعالیت ها زمانی بود که عوارض منازل اعیان نشین شهر از دو هزار تومان تجاوز نمی کرد !

با روی کار آمدن شورا نه تنها عوارض شهروندان رشد بی سابقه و سرسام آوری پیدا کرد بلکه برای اولین بار عوارض جدیدی به نام (عوارض زباله) به شهروندان تحمیل شد !

البته کار به اینجا ختم نشد زیرا (پاکبانان) شهر که زمینه وصولی ها از شهروندان را مناسب دیدند علی الراس اقدام به اخذ عوارض جدیدی به نام (عوارض ماهانه زباله) یا (همت عالی) از شهروندان نمودند و امروزه این نوع عوارض بصورت موظفی از هر خانه وصول می شود !

طریقه وصول این عوارض نیز به اینگونه است که دقیقا در اول هر ماه (خوش صدایی) بعنوان مامور وصول عوارض زباله در کوچه با نام (زباله جا نمونه) جار می زند و در صورت سستی شهروند زنگ خانه ها را نیز بصدا در می آورد و هیچ نظارتی هم بر این نوع عوارض وجود ندارد !؟

البته منظور از (نظارت) ، نظارت از سوی شهرداری است وگرنه اخیرا مشاهده شد یک آدم مودبی هم بعنوان ناظر همراه این ماموران وصول عوارض ماهانه در محل حضور می یابد ، بنظر می رسد این سختگیری ها بر (پاکبانان) شاید بخاطر عدم پرداخت های شهرداری به شرکت های جمع آوری زباله باشد . الله اعلم !

نکته قابل توجه اینجاست که علی الظاهر شهرداری با سپردن مسئولیت جمع آوری زباله به بخش خصوصی در حقیقت زحمت بازدید روزانه مسئول خدمات شهر مناطق شهرداری و روسای نواحی را کم کرده و این را هم به بخش خصوصی واگذار کرده زیرا از سوی این مقامات بازدیدی از محلات صورت نمی گیرد .

سند این ادعا بسته زباله ای است که به مدت ۴۵ روز تا زمان تنظیم این مطلب بر در خانه ای در انتظار ماشین شهرداری نشسته و حتی تقاضا از جمع آورندگان شبانه زباله هم کارساز نشد ؛ دریغ از کمترین توجه ؟

از آنجایی که خانه مذکور در تاریخ ۱۷ مهر ۹۴ تخلیه شد و تا به امروز ، ۳۰ دقیقه بامداد روز دو شنبه سوم آذر ۹۴ شهروندی در آن مقیم نشد تا نسبت به پاکبانان ادای وظیفه نماید بسته زباله مذکور که شاید تبدیل به کود شده باشد همچنان در انتظار شنیدن زوزه ماشین حمل زباله یا تلق و تلوق گاری رنگ و رو رفته پاکبان محله است ؟!

خدا را خوش نمی آید این بسته زباله زردرنگ ۴۵ روز در میان سرما و باران و سیل بر در خانه ای در محل تقاطعی چشمان بی فروغش را براه (پاکبان) محله بدوزد و کسی اعتنایی به او نگذارد ؛ خانه که بی صاحب نمی ماند ، بالاخره کسی در آن مقیم خواهد شد و شیربهای این بسته زباله را پرداخت خواهد کرد !؟

اگر بپذیریم پروژه هایی مثل (بی آر تی) ، (پیاده راه) و (اجرای طرح ترافیک) برای حفظ  سلامت و آسایش شهروندان است باید به جمع آوری زباله توجه خاصی مبذول شود نه اینکه پروژه های مذکور باعث غافل ماندن از وظیفه اصلی شهرداری شود و یک بسته زباله ۴۵ روز در کوچه ای از کوچه های شهر باقی بماند و هیچ مسئول شهری آن را نبیند و چاره نکند !

منبع: گیلانیان؛ حسین لطفی

.

3

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *