روستایی دارای 800 خانوار؛جاده روستا ۹۱

شمال ما: نبود آب شرب مناسب، بلاتکلیفی ۵۰ خانوار برای گازرسانی، نیمه‌تمام بودن پروژه ملی سالن ورزشی، مهاجرت روستاییان به شهرها و … از عمده مشکلات روستای لسکوکلایه بندرکیاشهر در آستانه‌اشرفیه است.

 

به گزارش فارس، روستای لسکوکلایه یکی از بزرگ‌ترین روستاهای این شهرستان است که با مشکلات زیادی از جمله عدم گازرسانی به ۵۰ خانوار باقیمانده، آب شرب نامناسب، ضعف برق، نبود امکانات رفاهی، مهاجرت مردم روستا به شهر و … درگیر است.

نایب رئیس شورای اسلامی لسکوکلایه بندرکیاشهر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه لسکوکلایه یکی از بزرگ‌ترین روستاهای آستانه‌اشرفیه است، گفت: این روستا دارای ۸۰۰ خانوار و طرح هادی بزرگ با وسعت ۱۸۳ هکتار است.

محمد کاظمی‌دوست با بیان اینکه روستای لسکوکلایه دارای موقعیت مکانی خوب و مهاجرپذیر است، افزود: شغل اهالی روستای لسکوکلایه کشاورزی بوده و مکان مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند در روستا زندگی کنند، زیرا به سواحل بسیار نزدیک و دارای آب و هوای بی‌نظیر و دلپذیری است.

*صدور ۴۰۰ سند روستایی در لسکوکلایه/ بلاتکلیفی مردم روستا در پروژه گازرسانی

نایب رئیس شورای اسلامی روستای لسکوکلایه بندرکیاشهر با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در این روستا خاطرنشان کرد: صدور حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ فقره سند مالکیت روستایی و آسفالت راه‌های بین روستای لسکوکلایه و جاده سوخته‌کوه از جمله اقدام‌های مهم است.

وی به وضعیت گازرسانی در روستای لسکوکلایه اشاره کرد و گفت: با همکاری مسؤولان گازرسانی به این روستا انجام شد، اما دارای نواقصی است.

کاظمی‌دوست با تصریح بر اینکه ۶۵۰ خانوار روستای لسکوکلایه در بحث گازرسانی مشکل داشتند، اضافه کرد: اکنون این تعداد به ۵۰ خانوار رسیده و پس از سال‌ها مشکل گازرسانی به این خانوارها همچنان لاینحل و بلاتکلیف باقی مانده و پیمانکار پروژه را رها کرده است.

وی مشکل اصلی در عدم اجرای گازرسانی به ۵۰ خانوار مذکور را کارشناسی غیراصولی در نحوه گازرسانی ذکر کرد و یادآور شد: یک طرف لوله‌گذاری اصلی در روستای لسکوکلایه برای خانوارهای باقی‌مانده انجام شده است، اما همچنان این پروژه نیمه‌تمام بوده و مردم منطقه با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستند.

نایب رئیس شورای اسلامی روستای لسکوکلایه بندر کیاشهر با بیان اینکه مردم می‌خواهند پروژه گازرسانی به صورت کامل در روستا انجام شود، خاطرنشان کرد: در روستا پول آبرسانی صنعتی داده می‌شود، اما آبرسانی روستا همچنان سنتی است.

وی ادامه داد: در روستای لسکوکلایه کشاورزان با بیل نهرها را لایروبی می‌کنند، زیرا امکان تردد بیل‌های مکانیکی در برخی از مناطق روستا وجود ندارد.

کاظمی‌دوست اضافه کرد: بنده به نمایندگی از اعضای شورای اسلامی روستای لسکوکلایه از فرمانداران و بخشداران سابق و فعلی و مسؤولان شهرستان و بخش بندرکیاشهر برای همراهی در به ثمر نشستن پروژه‌های عمرانی قدردانی می‌کنم و خواستار توجه ویژه آنها به پروژه‌های نیمه تمام روستا هستم.

*نیمه‌تمام بودن پروژه ملی سالن ورزشی روستای لسکوکلایه

دهیار روستای لسکوکلایه نیز به خبرنگار فارس گفت: از سال ۹۲ پیگیر پروژه گازرسانی روستا شدیم و با تلاش شورای اسلامی روستا و مسؤولان حدود ۲۵ کیلومتر پروژه شبکه‌گذاری در روستا داشتیم و در اواخر آذرماه سال ۹۴ علمک‌گذاری گاز آغاز شد، اما تاکنون به اتمام نرسیده است.

عمران رضایی پروژه نیمه‌تمام سالن ورزشی روستای مذکور را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: سالن ورزشی با یک‌هزار و ۸۰ متر زیربنا جزو پروژه ملی بوده، اما پس از چهار سال همچنان نیمه‌تمام است.

وی افت فشار آب شرب روستای مذکور و گل‌آلود بودن آب را دچار مشکلات خواند و خاطرنشان کرد: در بسیاری مواقع آب آشامیدنی اهالی روستای لسکوکلایه غیرقابل استفاده است و بارها پیگیر مشکل آب از اداره آبفار این شهرستان بودیم، اما با وجود تلاش‌های صورت گرفته، باز هم آب روستا افت فشار دارد.

دهیار روستای لسکوکلایه بندرکیاشهر ضعف برق را از دیگر مشکلات این روستا عنوان کرد و گفت: سیم‌ها و تیرهای برق فرسودگی زیادی دارد و هیچ اقدامی در این چند سال برای تعویض آنها صورت نگرفته است.

*طرح هادی روستای لسکوکلایه نیمه‌تمام است

وی با بیان اینکه اجرای طرح هادی نیمه‌تمام باقیمانده است، یادآور شد: یک سنگ‌فرش در طرح هادی باقیمانده که متولی آن بنیاد مسکن بوده و در سال ۹۱ نیمی از این پروژه اجرا شده و تاکنون برای تکمیل نیمه دیگر طرح اقدامی صورت نگرفته است.

رضایی با تصریح بر اینکه روستای لسکوکلایه حدود ۵۰۰ سند در اداره ثبت اسناد دارد که آماده صدور است، ادامه داد: اقدام‌های اولیه به اتمام رسیده و در انتظار بازدید و صدور سند مالکیت هستیم.

وی زباله روستا را یک پروژه ناموفق در راستای تفکیک خواند و گفت: اکنون در هفته‌ دو بار زباله‌های روستا جمع‌آوری و دپو می‌شود تا در آینده تفکیک از مبدأ را در روستا آغاز کنیم.

این مسؤول نبود کارخانه و مکانی برای اشتغال جوانان و مهاجرت آنها از روستا به شهر را از دیگر مشکلات لسکوکلایه برشمرد و یادآور شد: با وجود اینکه یکی از بزرگ‌ترین روستاهای آستانه‌اشرفیه هستیم، اما هنوز هیچ کوچه‌ای از این روستا آسفالت نشده است.

وی با اشاره به اینکه روستای لسکوکلایه نیاز به روکش آسفالت جاده اصلی دارد، خاطرنشان کرد: به دلیل انجام حفاری اخیر در روستا و قدیمی بودن آسفالت، نیاز به یک روکش جدید است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *