سالم‌ترین و خوش‌طعم‌ترین برنج دنیا؛شالیزار ۰۵۳

شمال ما: خوشه‌های طلایی برنج حاصل دسترنج و برکت دست‌های پینه‌بسته کشاورزان از دامن سبز شالیزارهای گیلان درو شده و سفره‌ ۲۰ میلیون ایرانی با سالم‌ترین و خوش‌طعم‌ترین برنج دنیا مزین می‌شود.

برداشت برنج از شالیزارهای گیلان با همت گیل‌مردان و گیل‌زنان این سرزمین در حال انجام است.

خوشه‌های طلایی برنج حاصل دسترنج و برکت دست‌های پینه‌بسته کشاورزان از دامن سبز شالیزارهای گیلان درو شده و پس از تبدیل آنها به برنج سفید، سفره‌های ۲۰ میلیون ایرانی با برنج سالم، خوش‌طعم و خوش‌پخت این استان که در دنیا بی‌نظیر است، مزین می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با قدردانی از تلاش و همت کشاورزان غیرتمند این استان، اظهار کرد: امسال شرایط جوی برای تولید برنج خوب و آسیب‌های ناشی از بارندگی به شالیزارها جزئی بوده است.

علیرضا شعبان‌نژاد با بیان اینکه پیش‌بینی ما برداشت حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برنج است، افزود: امسال ۱۰۰ هزار تن افزایش تولید داریم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۸۵ درصد شالیزارهای استان برداشت برنج انجام شده است، گفت: ۲۰۲ هزار هکتار شالیزارهای گیلان برداشت شده است.

این مسؤول از مقدار مذکور، ۱۳۱ هزار هکتار را برداشت مکانیزه برنج عنوان کرد و ادامه داد: یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین و دو هزار و ۵۰۰ دستگاه دروگر کار برداشت مکانیزه برنج از شالیزارهای مذکور را انجام داده‌اند.

شعبان‌نژاد درباره زمان کشت، داشت و برداشت برنج در گیلان اظهار کرد: سه سال پیش نخستین و آخرین نشای برنج به مدت ۴۷ روز در گیلان انجام می‌شد و سال گذشته انجام این عملیات به ۳۷ روز رسیده بود.

وی با تصریح بر اینکه امسال ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان در مدت ۲۵ روز نشاکاری شد، خاطرنشان کرد: به همین دلیل امسال ۱۰۰ هزار تن افزایش تولید داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اصلاح ارقام برنج را از برنامه‌های این نهاد عنوان کرد و یادآور شد: به دلیل مشکل کم‌آبی برنج تنها در دو استان شمالی گیلان و مازندران کشت می‌شود و برای افزایش تولید در سطح، باید اصلاح ارقام را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۴۰۰ هکتار اراضی شالیزاری استان برای کشت بذر اصلاح شده برنج در نظر گرفته شده است، گفت: بذر اصلاح شده مانند رقم «گیلانه» یک تن بیشتر از برنج هاشمی تولید دارد.

شعبان‌نژاد برنج ایرانی و گیلان را سالم‌ترین برنج در دنیا دانست و متذکر شد: بیش از ۵۰ درصد مردم گیلان به صورت مستقیم در کار تولید محصولات کشاورزی هستند.

وی اقتصاد گیلان را وابسته به کشاورزی خواند و خاطرنشان کرد: توسعه کشاورزی گیلان با روش مکانیزه جزو برنامه‌های جهاد کشاورزی استان است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *