استاندار گیلان:شالیکار 051

شمال ما: استاندار گیلان گفت: «برنج» تبدیل به بخشی از باورها و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی مردم گیلان شده و به عنوان «هویت» و «شناسنامه» مردم گیل و دیلم مطرح است.

به گزارش فارس، اجلاس بین‌المللی ـ منطقه‌ای برنج آسیای مرکزی و غربی با حضور نمایندگان ۱۰ کشور در سالن همایش‌های غدیر استانداری گیلان گشایش یافت.

استاندار گیلان در جلاس مذکور با اشاره به اینکه مرکز منطقه‌ای تحقیقات و آموزش برنج آسیای مرکزی و غربی در رشت بستر انتقال دانش فنی برای افزایش تولید برنج را فراهم کرده است، اظهار کرد: برنج همراه با گندم دو غله اساسی تامین‌کننده اصلی کالری روزانه مردم در ایران محسوب می‌شود.

محمدعلی نجفی به تنوع اقلیمی در ایران اشاره کرد و افزود: سالانه سه میلیون تن شلتوک در ۶۰۰ هزار هکتار شالیزار در ۱۶ استان تولید می‌شود و ۸۰ درصد از برنج مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار در گیلان وجود دارد، تصریح کرد: گیلان با ۳۰۰ هزار نفر بهره‌بردار از قطب‌های اصلی زراعت برنج در کشور است.

استاندار گیلان از سابقه دو هزار ساله کشت برنج در این استان خبر داد و بیان کرد: کشت برنج با باورهای اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی گیلان آمیخته شده و تولید این محصول به عنوان تلاشی با ارزش و اصلی‌ترین فعالیت تولیدی و اقتصادی در استان مطرح است.

نجفی، بیشترین سهم اراضی کشاورزی گیلان را ویژه کشت برنج عنوان کرد و گفت: سطح زیر کشت برنج در استان نه‌تنها در ایران بلکه در جهان کم‌نظیر است.

وی با اشاره به اینکه تولید محصول برنج در گیلان با کیفیت و مهم است، خاطرنشان کرد: «برنج» تبدیل به بخشی از باورها و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی مردم شده و به عنوان «هویت» و «شناسنامه» مردم گیل و دیلم مطرح است.

استاندار گیلان دشت‌های حاصلخیز و مستعد تولید ارقام برنج به‌ویژه کیفی‌ترین محصول دنیا، کشاورزان با تجربه با دانش بومی و بسیار حرفه‌ای، کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای کوچک و متوسط صنعت کشاورزی، وجود سد سفیدرود با امکان ذخیره آب زراعی سالانه یک‌میلیارد متر مکعب، داشتن بزرگ‌ترین شبکه آبرسانی مدرن ملی با بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر انواع کانال‌های آبرسانی را از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این استان عنوان کرد.

نجفی به وجود مراکز پژوهشی و آموزشی متعدد کشاورزی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: دانشکده‌های کشاورزی، پژوهشکده بیوتکنولوژی شمال کشور، مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی، قطب علمی برنج کشور، مرکز تحقیقات هواشناسی کشور، موسسه تحقیقات برنج کشور و مرکز منطقه‌ای بین‌المللی برنج آسیای مرکزی و غربی بخشی مهمی از تعهد گیلان در ایجاد زیرساخت‌های لازم تحقیقاتی را محقق می‌کند.

وی ادامه داد: موسسه تحقیقات برنج کشور به مرکزیت گیلان با بیش از نیم قرن سابقه تحقیقاتی به یافته‌های مهم و ارزشمند علمی معرفی ۴۰ رقم پر محصول و اصلاح شده جدید با کیفیت دانه مطلوب، معرفی روش‌های جدید کنترل بیولوژیک کرم ساقه‌خوار، معرفی روش‌های آبیاری تناوبی زراعت برنج برای شرایط کم‌آبی و خشکسالی و ارتقای مدیریت بهزراعی برنج دست پیدا کرده است.

استاندار گیلان با بیان اینکه قابلیت‌های مذکور شرایط برای به‌کارگیری انواع فناوری‌های جدید زیرساختی در استان را فراهم کرده است، اظهار کرد: مکانیزاسیون و کشت واریته‌های پر محصول سبب تولید برنج سالم و ارگانیک و همچنین راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی در گیلان شده است.

به گزارش فارس، ارزیابی و بررسی روند استراتژیک برنج در منطقه آسیای مرکزی و غربی و پیشنهاد موافقتنامه همکاری مشترک با رویکرد جدید، گزارش دستاورد مرکز تحقیقات برنج و معرفی ظرفیت‌ها و چگونگی توسعه همکاری‌ها، اقدام‌ها و برنامه‌های آینده توسعه برنج در آسیای مرکزی و غربی، افزایش سطح آگاهی عمومی، اطلاع‌رسانی برای اهمیت جایگاه و فعالیت نخستین مرکز منطقه‌ای برنج جهان در ایران و اهداف و رسالت آن، چگونگی بهبود و ارتقای تولید، تجارت و سطح مکانیزاسیون با توسعه فناوری صنعت برنج منطقه، همفکری پیرامون نحوه مشارکت و همکاری موثر کشورهای عضو از اهداف اجلاس بین‌المللی- منطقه‌ای برنج آسیای مرکزی و غربی است.

سفیران و مسؤولان ارشد کشاورزی کشورهای ایران، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، عراق و قزاقستان، نمایندگان سازمان همکاری‌های توسعه اقتصادی (اکو)، بانک توسعه اسلامی (آی دی بی)، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی جمهوری اسلامی ایران، اعضای کمیته مدیریت فنی برنج آسیای مرکزی و غربی و جمعی از محققان کشاورزی در اجلاس دو روزه مذکور حضور دارند.

سال ۱۳۹۰، مرکز منطقه‌ای بین‌المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی (RRTC-CWA) به عنوان نخستین مرکز منطقه‌ای با حمایت موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج (IRRI) و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاروزی (AREEO) و مسؤولان ملی و استانی با مرکزیت رشت تأسیس شده است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *