جنگل ۰۸۲

 

در ۵۰ سال اخیر یک‌سوم جنگل‌های ایران نابود شده است. سال ۹۱ همزمان با روز درختکاری رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت شکل گیری عزم و اراده راسخ برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی مناطق اطراف شهرهای بزرگ تاکید کردند؛ معضلی که در قالب جنگل خواری و زمین خواری بارها درباره آن افشاگری شده است.
 کندن تعمدی درخت در کنار آتش سوزی باعث شده جنگل‌های ایران حال و روز خوشی نداشته باشند و طبق اعلام ناسا تا ۵۰ سال دیگر نابود شوند. در این شرایط فاجعه آمیز اما سال گذشته، مجلسیان طرح صیانت از جنگل‌ها را رد کردند.
روند نابودی جنگل و درختان در ایران تمام شدنی نیست. از سویی طی سالهای اخیر حریق تقریبا به تمامی جنگل‌های کشور سرایت کرده تا جایی که از منابع سبز پاریز کرمان گرفته تا جنگل‌های گلستان، ابر، استهبان فارس، پارک لتیان تهران و بسیاری از جنگل‌های دیگر که می‌شد در فضای زنده و سبزشان نفس کشید، جز زمینی سوخته و سیاه چیزی بر جای نگذاشته است و از سوی دیگر بهره برداری از جنگل‌ها به شکلی فاجعه آمیز در ایران ادامه دارد. کارشناسان معتقدند که حال و روز جنگل‌های ایران اگر به همین شکل ادامه پیدا کند، تا ۵۰ سال آینده فضای سبزی در کشور باقی نمی‌ماند. گوش مسئولان اما مطابق معمول بدهکار هشدار کارشناسان نیست و تقصیر را به گردن شرایط اقلیمی، کمبود باران، ازدیاد بادهای گرم، کمبود رطوبت جنگل‌ها و دست آخر به گردن یکدیگر می‌اندازند.
می‌توانستیم به جای ببر از روسیه آبپاش بگیریم!
مسئولان معتقدند که آتش سوزی‌ها کمتر توسط انسان اتفاق می‌افتد و تقصیر را به گردن باد و باران و شرایط اقلیمی می‌اندازند. ماده ۴۵ تا ۴۷ ثبت قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها درباره مجازات آتش افروزی در جنگل‌ها نوشته شده و طبق آن مجازات زندان یک تا ۱۰ ساله و جریمه نقدی برای آتش افروز وجود دارد، با این وجود باز هم دولت معتقد است که تاکنون کسی برای آتش افروزی عمدی دستگیر نشده است. مشاور رئیس سازمان حفظات محیط زیست سال ۹۱ در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: نابودی جنگل‌های ایران تا ۵۰ سال آینده، مطابق با برآوردهای هشدار گونه ناسا از وضعیت ایران است و حقیقت دارد، به این معنا که با تداوم این شرایط، طی سال‌های ۲۰۵۰ تا ۲۰۶۰ اثری از جنگل‌هایی که امروز می‌شناسیم در کشور باقی نخواهد ماند. اسماعیل کهرم گفت: نمی‌توان آمار دقیقی از آسیب حاصل از این آتش سوزی‌ها ارائه داد، اما تنها در یکی از این موارد در گلستان، ۴۰۰هکتار جنگل سوخت و از بین رفت. او افزود: مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان گلستان هم آمد و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده گفت که ۴۰۰ هکتار سوختگی بیشتر نبوده و موردی پیش نیامده است. کهرم با بیان اینکه مسئولان برای فضای سبز کشور به اندازه پشه‌ای که مرده باشد ارزش قائل نیستند افزود: پس در این شرایط مشخص است که آماری ارائه نخواهد شد، چون اعلام آمار، مویدی بر کم کاری دولت و فقدان تجهیزاتی است که باید باشد و نیست. کهرم با اشاره به اینکه بودجه‌ای به تکمیل تجهیزات اطفای حریق جنگل‌ها اختصاص نمی‌دهند، اما این بهانه خوبی نیست! افزود: زمانی که روسیه از ما درخواست پلنگ کرد، سازمان حفاظت محیط زیست می‌توانست در ازای آن تقاضای هواپیمای آبپاش در زمان جنگل سوزی‌ها را داشته باشد، نه اینکه در اقدامی نمایشی، از روسیه ببر بخواهد. متاسفانه ما از موقعیت‌ها استفاده نمی‌کنیم وبعضا ترجیح می‌دهیم به جای اقدامات بنیادی، دست به کارهای نمایشی بزنیم.
برداشت ناپایدار ما از جنگل‌ها
درباره تخریب عمدی جنگل‌ها و فرایندی که بدون آتش‌سوزی، درختان را برای مقاصد مختلف قطع می‌کنند، هم وجود دام و هم برداشت ناپایدار، دو کابوس جدی برای طبیعت ایران است. سال ۹۳ اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا، طرح حفظ و صیانت از جنگل‌ها را رد کردند؛ در این طرح آمده بود که قطع درختان تا پنج سال به‌طور کامل ممنوع شود. این در حالی است که میزان برداشت ما از جنگل‌ها دو برابر میزان پایدار است. ایران ۲/۶ میلیون متر مکعب برداشت دارد، در حالی که میزان پایدار، ۲/۳ میلیون متر مکعب است. برداشت چوب و زغال در کشور ما غوغا می‌کند. پاکت‌های زغال موجود در مغازه‌ها را اگر روی هم جمع کنیم، میلیون‌ها متر مکعب چوب خواهد بود. در این زمینه کهرم می‌گوید: پاکستان برداشت از جنگل‌های داخلی را متوقف کرد و آنچه احتیاج داشت از خارج وارد کرد، اما ما منافع زودگذرمان را دیدیم و نوک بینی مان را نگاه کردیم نه بیش از آن را.
تغییر کاربری جنگل‌های کشور
محمد درویش، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع معتقد است: تغییر کاربری ابتدا در دامنه‌های جلگه‌ای اتفاق افتاد. کشاورزان این مناطق را به اراضی کشاورزی تبدیل کردند، اما با افزایش رفاه مردم و رشد شهرنشینی این اراضی، به خانه، ویلا و شهرک‌های ویلایی تبدیل شدند. ناصر کرمی، اقلیم‌شناس نیز در این باره به مهر می‌گوید: مشکل تخریب جنگل‌ها در اکثر نقاط جهان وجود دارد، اما چرا ایران که از نظر نسبت مساحت جنگل به کل مساحت کشور حتی در شمار ۱۰۰ کشور اول برخوردار از پهنه‌های جنگلی نیست در شمار شش کشور اول مخرب جنگل قرار دارد؟ تصور می‌کنم اراده ملی کشوری برای حفظ جنگل‌ها در جهان ضعیف‌تر از ایران نباشد. حفاظت جنگل در ایران نه یک موضوع حیاتی، ملی، جهانی و بنیادین، بلکه صرفا دلمشغولی یکی از سازمان‌های وابسته به یکی از وزارتخانه‌های دولت است.
حضور دام در جنگل فاجعه است
بر اساس بند ۱ ماده ۶ مصوبه صیانت از جنگلهای شمال، هیات وزیران، سازمان جنگلها و مراتع موظف بودند تا سال ۱۳۸۸، ۳/۳ میلیون واحد دامی را از جنگل‌ها خارج کنند. اما این مصوبه در مهلت مقرر تحقق نیافت و حتی با تأخیری چندین‌ساله هم بعید است به‌طور کامل اجرا شود. امید می‌رفت با اجرای دقیق طرح صیانت از جنگل‌ها و خروج دام‌ها، یکی از عوامل موثر نابودی جنگلها از میان برود اما متأسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
این روزها در دولتی که داعیه آن حفظ محیط زیست است و سازمان عریض و طویلی تحت نام سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ طبیعت در آن فعالیت می‌کند، لازم است توجه بیشتری به جنگل -به این تنها میراث ما آدمیان روی زمین- شود.
منبع: روزنامه آرمان

کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “برداشت ناپایدار از جنگل‌ها/ ۵۰ سال آینده جنگل نداریم!”

  1. گیلمرد می‌گه:

    شدیدا ناراحت و متاثر می شوم که می بینم٬ یکسری انسانهای نادان و حریص و پول پرست بر سر جنگل و طبیعت ما چه آوردند! انگار فرزندت را از تو گرفتند!مسئولان ما می بینند٬ اما صدایشان بلند نمی شود! تا کی؟! تا روزی که شمال همیشه زیبایمان تبدیل به کویر شود. تبدیل به سیستان و بلوچستان شود!!! خجالت هم خوب چیزی است آقا! چرا یک عده انسان بی وجدان و نادان و سود جو٬ در عرض ( ۱۰۰ سال)! زحمات طبیعتی را که میلیونها سال طول کشید و این جنگل و دریای زیبا را به ما شمالیها تقدیم کرد٬ نابود می کنیم! چرا ما انسانها جواب محبت را با مشت و لگد می دهیم! چرا باید ملتی٬ چوب چند نفر نادان سود طلب را بخورند! ما کودکی در کنار همین جنگلها می زیستیم و هرگز فراموش نمی کنم٬ این پرنده های کوچلولوی زیبا٬ برفنو و سورخجه و زردپر و سیتی و چی چی نی و … بر سر درختهای ما٬ زمانیکه در زمستان سفیدی برف همه درخت را می پوشاند! چه زیبا و لذتبخش و شادی بخش بود دیدن این پرندگان کوچولوی زیبا از پشت پنجره! و برای چند لحظه همه فقر و بدبختی را فراموش می کردیم! شما وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران وظیفه خطیری در قبال ضعیفان بی زبان جامعه دارید! شما چشم و گوش و زبان٬ این مردمان ضعیف و طیبعت بی زبان هستید!!! آنقدر بگویید و بنویسید و (یقه بگیرید)! تا در گوش این مسئولان خواب آلود فرو رود! همانطوری که من پیرمرد٬ حسرت دیدن و خوردن ماهی ازونبرون و خاوریارش را باید به گور ببرم! ( اما بر سر سفره کافران و کمونیست و فرزندانشان به وفور یافت می شود )!!! از آن دسته مسئولان فهیم و روشنفکر و دلسوز شمال زیبا خواهانم که٬ هر چه زودتر جلوی نابودی جنگل و طبیعت را بگیرید! تا فرزندانمان در آینده حسرت به دل٬ جنگل و پرندگان و چرندگان و درندگان بمانند! و کویری را از ما تحویل بگیرند! !و فقط در کتابها از آن یادی شود! دیگران کاشتند و ما خوردیم! ما می کاریم و خودمان می خوریم!!! پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *