شهردار رشت:شهردار رشت ۰۵۸

باید موانع پیش‌رو را با راه حل رفع کرد؛ برای رفع بیکاری و دست‌فروشی و مسافرکشی باید راه حل اساسی ارایه شود. برای رونق اقتصادی باید اشتغال پایدار برای شهروندان رشت ایجاد کنیم…

 

شمال ما: محمد علی ثابت‌قدم شهردار رشت به مناسبت ۱۲ دی ماه روز رشت در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: آفت سیاسی‌کردن موضوعات فرهنگی رشت ضدتوسعه است.

به گزارش گیلان امروز، با تلاش کارگروه فرهنگی شهر رشت از ۵ الی ۱۲ دی ماه به عنوان هفته رشت و روز ۱۲ دی به عنوان روز رشت نام‌گذاری شد.

بدین منظور دکتر ثابت‌قدم شهردار رشت در نشستی خبری که به منظور اطلاع‌رسانی این هفته برگزار شد توسعه و درآمدزایی رشت را در گرو مشارکت عمومی شهروندان دانست و مصادره دولتی موضوعات فرهنگی این شهر را ضد توسعه عنوان کرد.

دکتر ثابت‌قدم، شهردار کلانشهر رشت با اشاره به اینکه به دنبال کامل بودن موضوعات حوزه شهری هستیم تصریح کرد: رشت با هر تاریخی که دارد امروز یک زیستگاه با مختصات خاصی است به نام شهر که همراه با ارتباطات انسانی است لذا جهت لحاظ حقوق شهروندی باید به گونه‌ای رفتار کنیم که در خور شان این شهر باشد.

وی افزود: قرار است در برنامه‌ای در قالب استراتژی کوتاه‌مدت از نقطه صفر به نقطه آرمانی در شهر رشت برسیم. در راه برون‌رفت از این موضوع نیازمند کمک هستیم و از اصلاحات همسو در این راستا حمایت می‌کنیم. اما آنچه برای رسیدن به نقطه مطلوب نیاز است داشتن استراتژی مدون است. برای اینکه روی پای خودمان بایستیم و در اقتصاد مقاومتی حرفی برای گفتن داشته باشیم از هر کمکی در این راستا استفاده می‌کنیم.

ثابت‌قدم به مسیر و شاخص این راه اشاره کرد و افزود: با ترکیبی از منابع انسانی، سلامت، گردشگری و عقبه تاریخی مانند خوراک و مزیت‌های نسبی همچون کشاورزی می‌توان به عنوان یک اقتصاد پایه برای رشت استفاده کرد.

بنابراین مشخصا نیاز به افزایش سرانه درآمد شهروندان داریم. حتی در این راه خطوط قرمزی که مانع دست‌یابی به اقتصاد پایه باشد را کنار می‌گذاریم.

ثابت‌قدم گفت: برای توسعه درآمد‌زایی رشت از حداکثر تفکر منطقه‌ای و مشارکت‌های مردمی محلات استفاده می‌کنیم. چرا که معتقدیم عدم اتکا شهروندان رشت به محلات و اقتصاد پایه در این نقاط عملا مانع و ضدتوسعه است. باید موانع پیش‌رو را با راه حل رفع کرد. برای رفع بیکاری و دست‌فروشی و مسافرکشی باید راه حل اساسی ارایه شود. برای رونق اقتصادی باید اشتغال پایدار برای شهروندان رشت ایجاد کنیم.

بنابراین در بحث اشتغال و اقتصاد، به رکن اول یعنی گردشگری نیاز داریم. اگر قرار است این اعتمادسازی به مقوله جذب سرمایه برسد، مشخصا به همگرایی و مشارکت گروهی نیازمند است.

وی گفت: بحث توسعه باید ما را به انضباط‌پذیری شهر برساند. تمام رفتارهای ما در حمل و نقل عمومی ضدشهری است. ما باید ابتدا رفتارهای‌مان را درست کنیم. روح مردمی بودن و غیردولتی بودن باید در برنامه‌های فرهنگی ما وجود داشته باشد و هیچ‌کدام نباید به آفت مصادره دولتی دربیاید. آفت سیاسی کردن موضوعات فرهنگی ضدتوسعه است. در شهر رشت فاصله دهک های درآمدی به شدت زیاد است و تبعات ناشی از آن به بی‌مبالاتی بسیاری از مردم می‌انجامد.

ثابت‌قدم گفت: باید منافع عمومی را به منافع فردی ترجیح بدهیم و جدایی‌گزینی اجتماعی را در شهر رشت کاهش دهیم.

پیش از سخنان شهردار، مظفر نیکومنش نودهی رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با تشکر از کارگروه فرهنگی شهر رشت در تعیین روز رشت گفت:از اصحاب رسانه خواستاریم با کمک به شهرداری هفته رشت را به گونه‌ای اطلاع‌رسانی کنند تا همه شهروندان از این هفته آگاه شوند.

وی هدف از این هفته را معرفی داشته‌های رشت ‌عنوان کرد و افزود: شهروندان و بسیاری از گردشگران از داشته‌ها و ظرفیت‌های این شهر به خوبی آگاه نیستند. مهارت‌های مختلف و وجود مفاخر و صنایع دستی و خوراکی‌ها در این شهر نیازمند معرفی و اطلاع‌رسانی بهتر هستند.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در ادامه به معرفی روزهای هفته رشت پرداخت و گفت: رشت شهر نشاط، شهر خلاق و خوراک، شهر فرهنگ و هنر، شهر بصیرت و میثاق با ولایت، شهر همدلی و همزبانی و شهر باران‌های نقره‌ای از عناوین روزهای هفته رشت است.

علیرضا قانع، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری رشت نیز در ادامه نشست درخصوص برنامه‌های این سازمان به مناسبت هفته رشت توضیحاتی ارائه داد.

وی گفت: با محدودیت‌ها و پتانسیل مجموعه سعی کردیم برنامه‌های خوبی را برای شهروندان آماده کنیم. افتتاح نمایشگاه اسناد خانه میرزا، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات،‌جشنواره غذاهای محلی، نمایش‌های آیینی، افتتاح برنامه رادیو رشت،‌افتتاح سلسله نمایش‌های خیابانی در پنج محله رشت، دیدار با مفاخر فرهنگی و هنری رشت، نمایشگاه عکس درگذر زمان، افتتاح تئاتر دایمی، نقاشی دیواری و انعقاد تفاهم‌نامه با مجمع شهرداران آسیایی، مجموعه‌داران و انجمن دوستی ایران و جهان از جمله مهمترین برنامه‌های این سازمان در هفته رشت خواهد بود.

وی به برگزاری ارکستر سمفونی گیلان و رونمایی از آهنگ روز رشت و رونمایی از تمبر و سکه رشت در روز یازدهم دی ماه نیز اشاره کرد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *