صدور مجوز شکار «ابیا» توسط سازمان محیط زیست؛ابیا ۰۱۱

شمال ما: رییس اداره محیط زیست شهرستان لنگرود گفت:۳۰ عدد پروانه برای شکار ابیا صادر شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، ابیاها پرندگانی هستند جنگلی و تک‌زی با طول ۳۴ سانتی‌متر که بدن‌هایی چاق داشته و پرهای سیاه و قهوه‌ای نقشداری که قابلیت همرنگ شدن با محیط و پنهان شدن در پشت بوته‌ها را به پرنده می‌دهد آن را پوشانده‌است. چشم‌ها در دو طرف سر واقع شده‌اند و میدان دیدی ۳۶۰ درجه را به پرنده می‌دهند. منقار ابیاها بلند و باریک بوده و نوک آن در آرواره بالایی بر خلاف دیگر پرندگان انعطاف‌پذیر است.

دو گونه از ابیاها را می‌توان در نقاط مختلفی از جهان دید و بقیهٔ آنها بومی جزایری همچون آمامی در جنوب ژاپن، لوزون و میندانائو در فیلیپین و جاوه، سوماترا، سولاوسی و مالوکای شمالی در اندونزی هستند. این پرندگان بیشتر مناطق مرطوب و جنگلی را برای زیستن ترجیح می‌دهند.

زمین های پست ناحیه دریای خزر محل زمستان گذرانی ابیاهای مهاجر

در ایران ابیاهای مهاجر فصل زمستان را در شمال کشور و بویژه در زمین‌های پست ناحیهٔ دریای خزر می‌گذرانند.

این پرندگان به هنگام غروب یا شب‌هنگام به دنبال غذا رفته و با منقارهای بلندشان زمین‌های نرم را برای یافتن بی‌مهرگان جستجو می‌کنند. آنها طول روز را به استراحت می‌پردازند و پرهای نقشدارشان آنها را از دید دیگران پنهان می‌سازد.

جمعیت ابیاها در گیلان مطلوب است

عاشوری کارشناس ادراه کل حفاظت محیط زیست گیلان در گفت‌و‌ گو با خبرنگار ایسنا گفت:جمعیت ابیاها در گیلان مطلوب است و در وضعیت بحرانی نیست.

وی اضافه کرد: هرساله برای شکار این پرنده و دیگر پرندگان نظیر غاز خاکستری، چنگر، اردکها شامل اردک سرسبز، خوتکا، فیلوش، آنقوت، تنجه کبک چیل، باقرقره شکم سیاه و بلدرچین و تیهو به شکارچیان مجوزهایی داده می شود و استقبلا از شکار ابیاها در گیلان زیاد است.

عاشوری با بیان اینکه با شکارچیای که بدون مجوز این پرندگان را شکار کنند برخورد های قانونی صورت می گیرد،تصریح کرد: هرچقدر که گونه از پرندگان جمعیت خوبی داشته باشند باید نسبت به شکار بی رویه آن پرهیز شود تا مبادا در معرض خطر قرار گیرند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، حسین جهش رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود گفت: از روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ، پروانه شکار پرندگان وحشی برای متقاضیان واجد شرایط آغاز شده است.

۳۰عددپروانه برای شکار ابیا در لنگرود صادرشد

وی اضافه کرد: در روز اول صدور پروانه شکار، تعداد ۳۰ عدد پروانه ابیا، ۱۳ عدد پروانه کبک و تیهو و ۴۴ عدد پروانه برای پرندگان آبزی صادر شده است.

فصل مجاز شکار از تاریخ صدور دستورالعمل برای ابیاها تا ۳۰ بهمن ماه سالجاری است.بهای این پروانه مبلغ ۶۰۰هزار ریال است.

مدت اعتبار این پروانه از تاریخ صدور به مدت ۴۵ روز است و تعداد مجاز شکار مجموعا چهار قطعه در روز است.

حال باید دید اگر در همه ۱۶شهرستان گیلان ۳۰عدد پروانه شکار ابیا صادر شود که در هر روز شکارچی اجازه شکار ۴قطعه از این پرندگان را داشته باشد تا ۳۰بهمن ماه سالجاری چند قطعه ابیا در گیلان شکار خواهد شد این درحالیست که شکارهای غیر مجاز از ین پرنده هم هر روز مشاهده می شود که در بازارهای محلی فروخته می شوند و در خانه و رستورانهای گیلان از آن خورشت های مختلفی چون فسنجان می پزند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *