معوقه ها پرداخت می شود؛کاشی خزر ۱۸

شمال ما: کاشی خزر یکی از افتخارات صنعت گیلان محسوب می­ شود. در روزگاری که صنایع یک به یک در گیلان به خواب رفته­ اند یا رمقی برای آن­ها نمانده، معدود صنایعی در گیلان وجود دارند که مثل کاشی خزر در این اوضاع وانفسا به زحمت اما با افتخار بار همه صنایع گیلان را به دوش می­ کشند و به حیات ادامه می­ دهند. اما مدتی است که کارگران این کارخانه موفق از وضعیت پرداخت حقوق گله مند هستند و چندین بار این موضوع را به مدیران این شرکت گوشزد کردند.

یکی از کارکنان این شرکت می­ گوید: برخی از کارکنان چند ماه است که حقوق نگرفته اند. وضعیت مالی کاشی خزر بحرانی است و به همین دلیل پرداخت حقوق به تعویق افتاده است. حتی صحبت از اعتصاب کارگران این کارخانه شنیده می­ شود. م.ن یکی از کارگرهای این کارخانه ضمن تأیید این خبر تصریح می­ کند: ما بعد از اینکه حقوق­هایمان پرداخت نشد تصمیم به اعتصاب و دست کشیدن از کار گرفتیم. این امر موجب شد که امروز (۵شنبه) برخی مسئولین از استانداری، فرمانداری و اداره تعاون و کار به شرکت بیایند تا با پادرمیانی مشکل ما را حل کنند.

به گفته این کارگر فعلا با میانجی گری این مسئولین و مدیران کارخانه قول­ هایی در پرداخت هرچه زودتر معوقه­ ها داده شده است. به همین دلیل کارگرها دست از تحصن خود کشیدند و به سرکار برگشتند. این کارگر در خصوص محتوی وعده­ ها می­ گوید: یکسری مشکلاتی در کارخانه وجود داشت که با قول­ هایی که داده شد حل شدند. در واقع با تعهداتی که از مدیران این کارخانه گرفته شد تحصن کارگرها هم شکسته شد و قرار است که کلیه کارگرها از روز شنبه شروع به کار کنند. وی در مورد محتوی این تعهدات می­ گوید: تعهدی که نوشته شد یک نسخه آن را به نماینده کارگرها دادند و یک نسخه را پیش خود نگه داشتند تا در صورت عدم تحقق آن قضیه پیگیری شود. موضوع این بوده که کلیه معوقه­ ها تا چهار روز آینده پرداخت شود به شرطی که تمام کارگرها به سرکار خود برگردند چون کامیون­ های حمل بار آماده بارگیری و تحویل به کشورهای همسایه هستند. به گفته این کارگر معترض حدود ۳۰تریلی حاضر و آماده برای بارگیری صف کشیده بودند. اما همین فرد معتقد است که این وعده و وعیدها طول عمر کوتاه دارند چرا که این کار را کردند تا فضا را آرام کنند وبعد از بارگیری مجددا حقوق­ها با تعویق پرداخت خواهند شد.

اما به نظر می ­رسد کارخانه ای که سرآمد موفقیت در صنایع گیلان است وضعیت خیلی خوبی را سپری نمی­ کند. نیکومنش نودهی مدیرعامل شرکت کاشی خزر در خصوص مشکلات کارگران می ­گوید: به هیچ وجه تعویق چند ماهه حقوق صحت ندارد. اگر این طور بود باید در کارخانه را می­ بستیم. شاید پرداخت حقوق ۱۵ الی ۱۶ روز به تعویق افتاده باشد ولی اینکه گفته می­ شود چند ماه کارگران حقوق دریافت نکردند کذب محض است. البته نودهی تنش پیش آمده را تا حدی تأیید می­ کند ولی اعتقاد دارد که خواسته­ هایشان به زودی حل می­ شود. نودهی سپس می­ افزاید: اگر فقط با ۱۵ روز دیر کرد در پرداخت حقوق کارگرها تحصن کنند و کاری انجام ندهند سنگ رو سنگ بند نخواهد شد. ۱۵ روز تعویق حقوق در مقایسه با سایر کارخانه ها هیچ است، برخی از صنایع در همین گیلان چند ماه است که حقوق به کارگرهای خود نداده اند. نیکومنش نودهی ضمن معرفی کاشی خزر در زمره بهترین کارخانه­ های گیلان اشاره می­ کند: در کل ایران ۱۵۰کارخانه تولید کاشی و سنگ است که ۳۰ تا از آن­ها تعطیل شدند و اکثر آن­ها هم در یزد و شهرهای دیگر حضور دارند. در استان فارس که تعداد کارخانه کاشی سازی زیاد است اکثر کارگرهای آن­ها با عقب افتادگی حقوق مواجه هستند.

وی در خصوص این پرسش که چرا چنین مشکلاتی برای یکی از بهترین کارخانه­ های گیلان افتاد می­ گوید: حدود ۱۶ سال است که با عملکرد و کیفیت بالای تولیدمان کارخانه نمونه گیلان هستیم. اما در یک سال و نیم گذشته به خاطر رکود بازار وضعیت فروش ما دچار افت شد. در واقع مشکل اصلی کاشی خزر کمبود تقاضا در بازار داخل است. دلیل آن هم بر می گردد به رکود ساخت و ساز و نبود تقاضا. وضعیت بازار در کشور صد در صد قفل شده است. زمانی ساخت و ساز رونق داشت و ما هم متناسب با تقاضا در بازار داخلی فروش خوبی داشتیم. اما رکودی که در بازار مسکن ایجاد شده سبب شده که فروش محصولات در بازار داخلی به شدت افت پیدا کند. در حال حاضر کاشی خزر فقط با صادرات زنده است. نودهی میزان صادرات محصولات کاشی خزر را تنها ۲۵درصد از تولیدات خود می­ داند: اگر ۲۵درصد صادرات وجود نداشت امروز معلوم نبود کارخانه چه وضعیتی پیدا می­ کرد. بنابراین به گفته مدیر عامل کاشی خزر مشکل اساسی عدم فروش در بازار داخلی است. اگر بارگیری­ها به کشور عمان که همین اخیرا انجام شد، نبود حتی یک ریال هم نداشتیم که حقوق کارگرها را پرداخت کنیم.

اما مهدی علی نژاد مسئول روابط عمومی اداره صنایع در خصوص مشکلات کارگرهای کاشی خزر می­ گوید: تا آنجایی که مطلع هستیم معوقه­ ها چند ماه نبوده و تنها چند روز از پرداخت حقوق کارگرها به تعویق افتاده است. کاشی خزر یکی از افتخارات صنعت گیلان به شمار می­ رود و هر سال جز نمونه­ های استان انتخاب می­ شود. به گفته مدیر روابط عمومی سازمان صنایع، طبق آماری که گرفتیم معوقات یکی دو هفته بوده و حتی به یک ماه هم نرسیده است چه برسد به چند ماه. متاسفانه اخیر کاشی خزر مشکل فروش در بازار داخلی دارد. بحث صادرات هم که مشکلات مخصوص به خود را هم دارد. در حال حاضر کاشی خزر فروشی در بازار داخلی ندارد و عمده فروش خود را در بحث صادرات دنبال می­ کند که آن هم محدود است. وی همچنین از رسانه­ ها تقاضا می­ کند با توجه به وضعیت اقتصادی و صنایع در گیلان خیلی به مسائل داخلی که بسیار کوچک هستند نپردازند تا این صنایع بتوانند به حیات خود ادامه دهند و سرنوشتی مانند کارخانه الکتریک، ایران کنف و خیلی از صنایع قدرتمند گذشته پیدا نکنند.

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *