لزوم بازنگری در شیوه زیباسازی شهر؛بهروز مهدیزاده
زیباسازی رشت 043

جایگاه رشت در نقاشی‌های دیواری یا هنرهای تجسمی مدرن کجاست؟ آیا می‌توان شهر رشت را با شهرهای اصفهان و تهران و مشهد در تعدد نقاشی‌های دیواری مقایسه کرد؟ فقدان زیبایی‌های بصری در سطح خیابان‌های رشت است و آن چیزی هم که وجود دارد تهی از محتوا و کیفیت است…

 

 

 شمال ما: این روز‌ها همه از بازسازی فرهنگی شهر رشت حرف می‌زنند. با ورود شهردار جدید انتظار مردم زنده کردن هویت شهری رشت است. زیباسازی شهر یکی از مطالبات اصلی مردم گیلان است. شهروندان علاوه بر اینکه اشتغال و مسکن می‌خواهند احتیاج به محیطی آرام و زیبا برای گذران زندگی دارند. در همه جای دنیا زیباسازی شهر یک تخصص و دانش به حساب می‌آید. می‌دانند که هر کوچه و خیابان چه ویژگی و پیشینه‌ای دارد و بر اساس آن برای زیبا‌تر شدن شهر از دستان توانای هنرمندان بهره می‌گیرند؛ اما جایگاه رشت در نقاشی‌های دیواری یا هنرهای تجسمی مدرن کجاست؟ آیا می‌توان شهر رشت را با شهرهای اصفهان و تهران و مشهد در تعدد نقاشی‌های دیواری مقایسه کرد؟ فقدان زیبایی‌های بصری در سطح خیابان‌های رشت است و آن چیزی هم که وجود دارد تهی از محتوا و کیفیت است.
نقاشی‌های دیواری، جلوه‌ای نو و زیبا به شهر‌ها می‌بخشند. نوع و محتوای نقاشی بر در و دیوار و سقف خانه‌ها و مکان‌های عمومی می‌تواند هم به زیباسازی شهر کمک کند و هم گردشگران زیادی را جذب کند اما اینکه بر دیواری بدون قاعده نقاشی کنید، نه تنها هیچ کمکی در زنده نگه داشتن فرهنگ و آداب یک شهر نمی‌کند، بلکه می‌تواند برای بیننده از لحاظ بصری زشت و زننده و بی‌مفهوم جلوه کند.
نقاشی حرفه ای و لزوم حضور کارشناسان
کار هنری مانند هر کار تخصصی دیگری به کار‌شناسی افراد خبره  احتیاج دارد. «امیر پایور» یکی از هنرمندان جوان گیلان است که سال‌ها در تهران با تیمی حرفه‌ای از هنرمندان تجسمی کار می‌کند و بار‌ها با قبول سفارش از شهرداری تهران، از تخصص و دانش کارگروه حرفه‌ای شهرداری که همه متشکل از اساتید دانشگاه و هنرمندان بنام  کشور است ، بهره گرفتند.
به عقیده وی کار روی دیوارهای شهر تهران هم سخت است و هم دلچسب. سخت از این منظر که موافقت روی طرح از سوی کار‌شناسان بخش زیباسازی شهرداری تهران خیلی سختگیرانه صورت می‌گیرد. تیم خبره شهرداری بار‌ها روی طرح نظر می‌دهند و سرانجام با رعایت تمام جوانب و ویژگی‌های منطقه و عناصر فرهنگی تهران، طرح را به تصویب می‌رسانند. به گزارش شمال ما، این هنرمند بودجه طرح‌های نقاشی دیواری در رشت را بسیار کم می‌داند؛ به همین دلیل کارهایی که انجام می‌شود از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. شهر باران‌های نقره‌ای با وجود اینکه از لحاظ غنای فرهنگی یکی از شهرهای پیشرو ایران زمین است، اما از نمودهای عینی در شهرکار  با ارزشی مشاهده نمی‌شود.
.
زیباسازی رشت 012
.
تخصص کار‌شناسان سازمان زیباسازی
مدیر سازمان زیباسازی شهر رشت، درباره جایگاه نقاشی دیواری در رشت به همشهری می‌گوید: با توجه به اینکه یک سال است این سازمان شکل گرفته، تاکنون پاکسازی هزارمترمربع دیوار در سطح شهر انجام شده است.
«حامد عبداللهی» در ادامه می‌افزاید: ‌اکنون حدود ۳ هزار مترمربع نقاشی دیواری انجام شده که بقیه  آن در فصل سرما و بارندگی، متوقف شد. در واقع بالا بودن رطوبت، بارندگی و خیس شدن دیوار‌ها امکان ادامه کار را نمی‌دهد.
وی با تأکید بر اجرای حرفه‌ای نقاشی دیواری در رشت بیان می‌کند: در ۶ ماه اول امسال قرار است ۴ هزار مترمربع نقاشی دیواری در رشت اجرا شود. برای این کار سازمان زیباسازی، از کار‌شناسان متخصص در حوزه هنر دعوت به همکاری کرده است تا ایده‌ها و طرح‌های متناسب با فرهنگ رشت را بررسی می‌کنند. در کنار این افراد، کار‌شناسان رشته‌های مختلف نقاشی هم در این تیم حضور دارند که با ارائه نظرات فنی و تخصصی، طرح را تایید و تصویب می‌کنند. نظر شخصی اعمال نمی‌شود.
عبداللهی در پایان این اطمینان را به تمام شهروندان می‌دهد که امسال قطعا شاهد خبرهای خوبی در حوزه زیباسازی شهری خواهند بود: در حال حاضر در ۲۰ نقطه شهر اعلام فراخوان کردیم تا هر کس که ایده و طرحی برای زیباسازی شهر و مقوله نقاشی دیواری دارد، با ما همکاری کند. بعد از بررسی نظرات و ایده‌ها، به بهترین طرح اجازه اجرا خواهیم داد.
منتقدین چه می گویند
اما این خوشبینی که حامد عبداللهی دارد، در میان منتقدان سازمان زیباسازی شهرداری مشاهده نمی‌شود. بسیاری از هنرمندان به این نوع نقاشی‌ها چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ کیفیت ایرادات بسیار وارد می‌کنند. به گزارش شمال ما،  یکی از این منتقدین «حامد بهروزکار»، نقاش و مدرس هنرهای تجسمی دانشگاه گیلان است. وی با ذکر مثالی از پیاده‌راه خیابان اعلم‌الهدی به همشهری می‌گوید: من در مورد زیباسازی پیاده‌راه این خیابان نقدی نوشته‌ام. به نظر من مجسمه‌هایی که در این خیابان درست شده بسیار زشت است و با عناصر فرهنگی گیلان و شهر رشت تطابقی ندارد.
بهروزکار با بیان اینکه این مجسمه‌ها در شأن رشت نیست، تصریح می‌کند: این مجسمه‌ها جز آسیب بصری چیزی به زیبایی شهر اضافه نکرده‌اند و  دید گردشگران به خیابان و زیبایی‌های این پیاده‌راه را مسدود کرده است؛ هیچ فلسفه و منطق هنری و علمی در آنها دیده نمی‌شود. در واقع کارهای هنری و تجسمی که در شهر رشت انجام شده است هیچ هماهنگی و ربطی به فضای اطراف ندارد.
به گفته بهروزکار، رشت از زیبایی باطنی برخوردار است و قرار نیست با اضافه کردن مجسمه‌های نامناسب و نقاشی‌های بدون محتوا چهره شهر را زشت کنیم. یکی از بزرگان معماری و هنرهای تجسمی ایران وقتی به اصفهان سفر می‌کند گلدان بزرگ بتنی روی پل خواجو را می‌بیند و با اعتراض به مسئول زیباسازی اصفهان می‌گوید، خود پل خواجو تزئین شهر و زیبا  کننده آن  است، گذاشتن گلدان بزرگ در پل خواجو اصالت و زیبایی این پل و حتی شهر را از بین می‌برد. این مدرس هنرهای تجسمی راه‌حل را تنها در پیوند دانشگاه و حوزه مدیریت شهری می‌داند. به نظر بهروزکار، بهترین کار برای زیباسازی شهر این است که مسئولان با مراجع تخصصی هنرهای تجسمی و فرهنگی که‌‌ همان دانشگاه است ارتباط برقرار کنند.بهروز‌کار اشاره می‌کند: زمانی در تهران و اصفهان، هنرمند بزرگ آقای نعمت‌اللهی مشاور شهرداری در حوزه زیباسازی شهر بود. به اعتبار همین آدم بود که امروز این همه نقاشی‌های دیواری باشکوه و هنرمندانه در سطح شهر تهران و اصفهان می‌بینیم. پارک ساعی در تهران را استاد حسین محجوبی که یک گیلانی است طراحی کرده، او می گوید: به اعتقاد من باید از هنرمندان گیلان استفاده بهینه کنیم و از آنها بخواهیم که در امر زیباسازی شهر مشاوره دهند.
منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *