رئيس كميسيون محیط زیست شوراي شهر رشت:فرانک پیشگر ۰۵۲

بهتر این است که با ایجاد باغ راه که در بودجه ۹۴ برای این مسیر پیش بینی شده بیاییم این مسیر را زیباتر و جذاب تر کنیم تا فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری را ترویج داده و در جهت سلامت جسمی، روانی و نشاط اجتماعی شهروندان گامی موثر برداریم…

 

شمال ما: فرانک پیشگر در پیامی خطاب به مسئولین  مخالفت خود را  با حذف درختان برای احداث مسیر اتوبوس تندرو (BRT) اعلام کرد.

در متن پیام رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت آمده است؛

“مسئله‌ی گیاه و بوستان و درخت و این چیزها جزو مسائل اصلی است؛ … خدمات گوناگون شهری و کشوری برای چیست؟ اصلاً پیشرفت کشور برای چیست؟ پیشرفت برای این است که انسانها زندگی سالم و مطلوبی داشته باشند. اگر محیط زیست تخریب شد، همه‌ی اینها باطل خواهد شد. اهمیت محیط زیست اینجاست. واقعاً اگر ما به مسئله‌ی آب، خاک، هوا و آن چیزهائی که منتهی میشود به این چیزها – مثل مراتع، مثل منابع طبیعی، مثل جنگلها، مثل وضع شهرسازی – نپردازیم، زندگی مردم شیرین نخواهد شد… واقع قضیه هم همین است که گیاه و درخت برای هر کشوری، برای هر مجموعه‌ی انسانی‌ای، مایه‌ی برکت است؛ برای همین هم در شرع مقدس اسلام و در احادیث ما، به مسئله‌ی درخت و نگهداری درخت و جلوگیری از قطع کردن درختان توصیه شده است.” مقام معظم رهبری

حال با عنایت به توصیه های مقام معظم رهبری و این حقیقت اجتناب ناپذیرکه گسترشبی رویه مناطق مسکونی و صنعتی به فضای سبز شهری خصوصا درختان آسیب های جدی وارد نموده است، می بایست به این مقوله توجه ویژه داشت. متاسفانه در این میان دیده می شود که به جای حفظ و توسعه درختان در محدوده ی شهری که برای پاک نگه داشتن محیط و تصفیه هوا بسیار موثر می باشند، تصمیم به حذف آن ها برای اجرای پروژه هایی نظیر خط ویژه اتوبوس گرفته می شود.

در ادامه این پیام آمده است: حال سوال اینجاست که آیا در مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک مطالعات آماری درستی صورت گرفته یا خیر؟!! با توجه به این واقعیت که پیشنهاد جابجایی درختان این مسیر به جای قطع آن ها نیز جدا از آن که باید بر اساس مطالعات کارشناسی (سن درخت، گونه درخت، فصل جابجایی و …) باشد کل مسیر را تهی از فضای سبز خواهد کرد، بنابراین نمی تواند گزینه مناسبی باشد و درختان باید در همان مسیر حفظ شوند.

آیا انجام چنین کار مشابه ای برای پروژه ی تصفیه خانه سراوان و بهسازی لندفیل آن که قریب به یک سال و اندی است به دلیل نداشتن مجوزهای لازم برای قطع درختانی که در مسیر جاده دسترسی و محل احداث تصفیه خانه قرار دارند در الویت نیست؟!! شاید این مسئله دور از دید بصری بسیاری از شهروندان باشد اما با آگاهی به این واقعیت تلخ که شیرابه های سمی این لندفیل غیر بهداشتی رودخانه ها ، خاک ، آب های زیر زمینی و سلامتی افراد ساکن در آن منطقه را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد؛ پیگیری کدام پروژه باید تسریع شود و در الویت کار قرار گیرد؟!!!

پیشگر در این پیام می افزاید: از مسئولین ذیربط می خواهم که کمی دلسوزانه تر به این مسئله نگاه کنند و با این تصمیم به تخریب چشم اندازهای زیبای داخل شهرمان و بار آلودگی که با حذف این درختان به منطقه تحمیل می شود مهر تایید نزنند. اینجا خیابان انقلاب تهران نیست!!!!

آیا بهتر نیست به جای پروژه ی خط ویژه اتوبوس که نیاز به حذف فضای سبز داخل شهری دارد مسیر های پیاده روی و دوچرخه سواری توسعه یابند و با ایجاد تمهیداتی نظیر ایستگاه های دوچرخه سواری و بوجود آوردن امکانات جهت در اختیار قرار دادن دوچرخه به شهروندان چنین فرهنگی را ترویج دهیم؟

بهتر این است که با ایجاد باغ راه که در بودجه ۹۴ برای این مسیر پیش بینی شده بیاییم این مسیر را زیباتر و جذاب تر کنیم تا فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری را ترویج داده و در جهت سلامت جسمی، روانی و نشاط اجتماعی شهروندان گامی موثر برداریم.

فرانک پیشگر

عضو شورای اسلامی دوره چهارم کلانشهر رشت

منبع: رشت پرس


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *