شهردار رشت:ثابت قدم ۰۱۹

شمال ما: شهردار رشت با اشاره به سیاستهای بازدارنده استفاده از مواد مخدر در فضای عمومی شهری و خصوصی با استفاده از اهرم قدرت شهرداری گفت:باید از مصرف دخانیات در مکان عمومی شهری جلو گیری شود.

 

به گزارش ایسنا، دکتر سید محمد علی ثابت قدم در مراسم تجلیل از حامیان کاهش آسیبهای اجتماعی و نیز بهبود یافتگان از دام اعتیاد اظهار کرد:از همه افرادی که در مسیر تعالی جامعه و کاهش آسیبها تلاش می‌کنند قدر دانی می کنم.

وی با بیان اینکه هر عملی که توسط انسان انجام شود حتی اگر خطا هم باشد یک تجربه است افزود: بهبود یافتگان از دام اعتیاد می توانند در کمک به کاهش این آسیب مسئولان و بیماران را یاری کنند.

شهردار رشت با بیان اینکه تجربه شما برای مسئولان یک فرصت است گفت:آماری را ارائه می دهم شاید این آمار تلنگری باشد برای مسئولانی که می توانند در حوزه مدیریت شهری با ما همگام باشند.

دکتر ثابت قدم تصریح کرد:افغانستان حدود ۱۲۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد تولید تمام مواد مخدر مورد نیاز دنیا در افغانستان است و شاید بیشتر از نیاز دنیا تولید دارد.

وی تاثیرات آسیبهای اجتماعی و فرهنگی در جامعه را مورد تحلیل قرار داد و خاطرنشان کرد:باید برای کاهش این آسیبها برنامه جامع تعریف شود.

شهردار شت با اشاره به کشف ۵۵۰ تن مواد مخدر در کشور افزود: ۲۷۰ هزار نفر در کشور در سال گذشته به زندان رفتند و درصد بالایی از طلاق ها در کشور مربوط به مصرف مواد مخدر است.

دکتر ثابت قدم با اشاره به واقعیت های اقتصادی و اجتماعی جامعه افزود:روزانه هشت نفر به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند و یک میلیون و ۳۲۰ هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به سه هزار و ۷۰۰نفر زندانی در رشت در بخش مواد مخدر تصریح کرد: سه هزار و ۷۰۰ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر در کشور داریم و ۲۰ درصد از بهبود یافتگان براساس آمار پاک ماندند و ۸۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر توزیع کننده بودند.

شهردار رشت گفت:این آمارها همگی نشان می‌دهند که اگر ما در حوزه پیشگیری درست عمل نکنیم موفق نخواهیم شد و در این مسیر باید وظیفه حاکمیت ملی و استان تعریف شود.

وی تاکید کرد: نگاه عمیقی باید در حوزه فرهنگی و پیشگیری ایجاد شود و قطعا یک نگاه مبتنی بر عقلانیت در این مسیر لازم است.

ثابت قدم متذکرشد: در حوزه سرای محلات بسته های آموزشی به گونه ای تهیه شده که قابلیت اعمال عمیق و تسری به عمق خانواده‌ها را داشته باشد قطعا حضور نهادهای امنیتی هم در این مسیر اثر گذار و کمک کننده است.

شهردار رشت با اشاره به اشتغال اقشار آسیب پذیر گفت: شهرداری رشت ۲هزار شغل را به طور مستقیم به واسطه بازارچه های  شهرداری ایجاد کرد.این دو هزار شغل مشمول بهبود یافتگان از دام اعتیاد نشد ولی اگر آسیب شناسی کنید در آمار مواد مخدر، بیکاری را یک عامل مهم می بینید.

وی هم پوشانی معتادانی که  هم مصرف کننده و هم توزیع کننده مواد مخدر هستند را مورد تاکید قرار داد و افزود: این نشان می دهد یکی از دلایل روی آوردن به این امر شغل شدن این موضوع است و ما در حد بضاعت خود برای کاهش بیکاری در جامعه تلاش می کنیم.

وی با اشاره به سیاستهای بازدارنده استفاده از مواد مخدر در فضای عمومی شهری و خصوصی با استفاده از اهرم قدرت شهرداری گفت: شغل، اصالت و رسالت آن مهم است و باید از مصرف دخانیات در مکان عمومی شهری جلو گیری شود.

وی تاکید کرد: عاقل کردن یک جاهل بسیار سخت تر از دیندار کردن یک کافر است و ما تلاش می کنیم عقلانیت و آگاهی جامعه را بالا ببریم  شهرداری رشت در جهت کاهش آسیبها برنامه دارد و تلاشهایی صورت گرفته است و باید سرعت عمل را بالابرد و رو به جلو حرکت کرد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *