شمال ما: خلبانان زن در قوی‌ترین ارتش‌‌های دنیا مسئولیت خطیری چون پرواز با جنگنده‌ها را بر عهده دارند.

 

جنگ در دنیای امروز به طوری گسترده شده که تمامی انسان‌ها از جمله زن، مرد، کودک و  بزرگ را اسیر خود کرده و همگان را در این بازی خطرناک وارد کرده است. اکنون به بررسی خلبانان زن در ارتش‌های معتبر دنیا می‌پردازیم.

 

بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 1
شهلا دهواری
یک دختر جوان ایرانی اولین زنی می‌باشد که موفق به اخذ مدرک خلبانی جنگنده خصوصی از مدرسه آموزش پرواز امارات شده است. شهلا دهواری ۲۳ ساله از کودکی علاقه خاصی به پرواز داشته است. وی گفته است از کودکی عاشق پرواز بوده و وقتی فهمیده است در امارات چنین دانشگاهی وجود دارد تصمیم گرفته به محض پایان مقطع دبیرستان به این دانشگاه ملحق شود. دهواری ادامه داد: اکنون از اینکه اولین زن ایرانی هستم که این مدرک را دریافت می‌کنم بسیار خوشحال هستم.
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 2
سرهنگ جکی پارکر
سرهنگ جکی پارکر، اولین خلبان زن آمریکایی است که به عضویت اسکادران اف ۱۶ نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در آمد. جکی در سال ۱۹۸۸ اولین خلبان زنی بود که در تست خلبانی مدرسه هوایی ادواردز در ایالت کالیفرنیا قبول شد. کسانی که وی را می‌شناختند این مسئله برایشان زیاد عجیب نبود، زیرا جکی قبل از گرفتن گواهینامه رانندگی آموزش‌های پرواز را فرا گرفته بود.
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 3
جکی در بسیاری از زمینه‌ها اگرچه اولین زن نبود، اما جوان‌ترین به حساب می‌آمد. او در ۱۴ سالگی در دانشگاه فلوریدای مرکزی شروع به تحصیل کرد و در ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل شد. او زمانی که گواهینامه پرواز هواپیمای شخصی‌اش را گرفت برای عضویت در نیروی هوایی ایالات متحده بسیار جوان بود، بنابراین وی در ۱۸ سالگی در ناسا به عنوان یکی از پرسنل کنترل‌کننده عملیاتی مشغول به کار شد.
در نهایت جکی به آرزوی خود یعنی عضویت در نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا رسید و در حال حاضر اولین خلبان زنی است که بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با انواع جنگنده، بمب افکن، سوخت‌رسان، ترابری و… را در کارنامه خویش دارد. از جمله پرنده‌هایی که جکی با آنها پرواز کرده عبارتند از : F-16، F-111،F-4 ، C-141 ، KC-135 ، T-38 ، UH-60 و …
کاپیتان ستوان خلبان ” ژولیت فلمینگ
کاپیتان ستوان خلبان ژولیت فلمینگ، ۳۱ ساله خلبان جنگنده تورنادو نیروی هوایی بریتانیا است. استاد حمله به اهداف زمینی و پدافند نیروهای متخاصم در افغانستان در ارتفاع بسیار پایین در وضعیت Low level fight که بارها و بارها این اهداف را منهدم کرده است. فلمینگ لقب جــــارو را به خود اختصاص داده است.
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 4
کاپیتان سروان خلبان کارِن وندِربروک
کاپیتان سروان خلبان کارِن وندِربروک دومین خلبان زن بلژیکی جنگنده اف ۱۶ شاهین مبارز و جوان‌ترین خلبان زن ( جنگنده ) در جهان است. وی در ۲۲ سالگی در عملیات جنگی افغانستان حضور داشته است.
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 5
ستوانِ خلبان کارا سپیِرز هالتگیرین
ستوانِ خلبان کارا سپیِرز هالتگیرین نخستین و تنها زن خلبان جت جنگنده و رهگیر شکاری اف ۱۴ تامکت در جهان در سن ۲۷ سالگی بود که در سال ۱۹۹۴ هنگام فرود بر روی عرشه یو.اس.اس آبراهام لینکن، دچار حادثه شده و جان سپرد. این حادثه بر خلاف تصور اولیه انگیزه‌ای برای حضور زنان در نیروی هوایی ارتش کشورهای جهان به منظور اثبات توانایی‌های زنان در آسمان گشت و در حال حاضر در اکثر کشورهای عضو ناتو زنان خلبانی جنگنده‌های در حال خدمت در نیروی هوایی ارتش کشور متبوع خود ( خصوصاً اف ۱۶ فایتیگ فالکون ) را تا جایگاه لیدری اسکادران و با متوسط سنی ۲۹ سال بر عهده دارند.
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 6
ستوان خلبان کارا اسپیِرز که در جنگ اول خلیج فارس (عملیات طوفان صحرا) شرکت داشت در دفتر خاطرات خود نوشته بود : بعضی شب‌ها کابوسی می‌بینم. هواپیما دچار نقص شده و من مجبور به خروج اضطراری می‌شوم. یک حنگنده ۴۰ میلیون دلاری را در حال غرق شدن می‌بینم. سپس نیروی کمکی از راه میرسد و من را از آب گرفته و در حالی که سراپا خیس هستم به عرشه ناو بر می‌گردانند و سپس  خنده‌ها و طعنه‌های افسران مرد. نه خدایا! من ترحیح می‌دهم در جنگ کشته بشوم.
ستوانِ خلبان کارا سپیِرز هالتگیرین بیست و هفت ساله نخستین و تنها زن خلبان جنگنده اف ۱۴ تامکت در جهان، روز ۲۵ اکتبر سال ۱۹۹۴ هنگام فرود بر روی عرشه ناو یو.اس.اس آبراهام لینکن، با ایجاد تورم در موتور سمت چپ هواپیما جنگنده مواجه و علیرغم فریادهای Eject افسر ناو، هنگام تلاش برای کنترل و فرود هواپیمایش به دلیل ایجکت دیر هنگام مصدوم و در دم جان سپرد.
سرگرد خلبان کارولین جِنسِن
سرگرد خلبان کارولین جِنسِن خلبان ۲۸ ساله جنگنده بمب‌افکن اف ۱۶ شاهین مبارز و لیدر یکی از چهار اسکادران پایگاه هوایی ایالات یوتا است.
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 7
برخی دیگر از بانوان جنگنده‌‌سوار دنیا
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 8
جمی جمیسیون، اولین زن خلبان هواپیمای جنگنده F-22A Raptor در آمریکا
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 9
اولریکا فلندر، اولین زن خلبان هواپیمای جنگنده در آلمان
بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 10

مریم المنصوری، زن خلبان نیروی هوایی امارت عربی متحده

بانوان جنگجو با ابزاری به نام جنگنده + تصاویر 11
گلوریا آلیس؛ اولین زن خلبان هواپیمای جنگنده F-15E در آمریکا

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *