دبير شوراي حفظ حقوق بيت المال گيلان:منابع طبیعی ۹۱

شمال ما: معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان و دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان از بازپس گیری یک هزار و ۶۰۲ هکتار از اراضی منابع ملی و طبیعی تصرف شده گیلان طی سال گذشته خبر داد.

 

جان احمد آقایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به برگزاری جلسات متعدد شورای حفظ حقوق بیت المال استان افزود: در سال گذشته، ۳۴۸ پرونده مربوط به اراضی ملی و منابع طبیعی منتهی به صدور حکم شد.
وی تعداد متهمان پرونده های اراضی ملی و منابع طبیعی را ۹۴۸ نفر عنوان و بیان کرد: با بررسی پرونده های متهمان، ۸۰۲ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی استان باز پس گرفته شد.
دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال گیلان با اشاره به تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان تصریح کرد: ۲۳۷ هکتار اراضی کشاورزی در سال ۹۴ تغییر کاربری داده شد که حکم قلع و قمع برای ۲۹ مورد از بناهایی که بر روی اراضی کشاورزی ساخته شده بود، صادر شد.
وی به یک مورد پرونده تصرف ۸۰۰ هکتاری از ارضی منابع طبیعی گیلان نیز اشاره و بیان کرد: با پیگیری و اقدامات انجام شده شورای حفظ حقوق بیت المال، این ۸۰۰ هکتار از دست متصرفان خارج و به منابع طبیعی استان بازگرداند.
آقایی با شرح این تصرف افزود: جنگل ۸۰۰ هکتاری هفت دغنان بین رضوانشهر، صومعه سرا و بندرانزلی است که این اراضی در اختیار (اجاره) شرکت سهامی شفارود و دارای سند دولتی و متعلق به منابع طبیعی بود.
وی اضافه کرد: از سه سال گذشته، تعدادی از افراد زمین خوار قصد داشتند به شیوه های مختلف این اراضی را از مالکیت منابع طبیعی خارج کنند.
آقایی با بیان اینکه این جنگل ها ۴۲ سال قبل متعلق به اجداد این افراد و دارای سند بوده، اظهار کرد: بعد از ملی شدن جنگل ها، تمام اسناد مالکیت شخصی آنان نیز باطل اعلام شد.
وی ادامه داد: دبیرخانه حفظ حقوق بیت المال براساس دولتی بودن این اراضی با بررسی انجام شده، توانست با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان، تقاضای بطلان سند معارض ملی را از ثبت اسناد و املاک اخذ کند.
آقایی تصریح کرد: در اسفندماه سال گذشته با رای هیات نظارت ثبت اسناد و املاک گیلان، سند معارض باطل و اراضی در اختیار ملی قرار گرفت.
دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان گیلان خاطرنشان کرد: هم اکنون به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نامه ای نوشته ایم تا با متخلفانی که جهت صدور اسناد معارض دولتی دست داشته اند، برخورد قانونی انجام شود.
آقایی با بیان اینکه اکنون بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان در اختیار متصرفان است، اظهار کرد: این متصرفان که حداقل ۲۰ هزار نفر هستند، بین ۳۰ تا ۴۰ سال قبل این اراضی را در اختیار خود گرفته اند و اکثراً روستاییانی هستند که در حاشیه جنگل ها سکونت دارند.
مجموع اراضی ملی گیلان شامل ۵۶۵ هزار هکتار اراضی جنگلی، ۲۴۵ هزار هکتار اراضی مرتع و ۲۸۸ هزار هکتار اراضی ملی جلگه ای و ۱۱ هزار هکتار اراضی ساحلی مستحدث ( سواحلی که با پسروی دریا ایجاد می شود) است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *