معاون عمرانی استانداری گیلان:قلعه رودخان 013

شمال ما: معاون عمرانی استانداری گیلان گفت:برای جلوگیری از نابود شدن قلعه باید اقدامات و تلاش‌هایی در جهت بازسازی آن صورت گیرد.

 

به گزارش ایسنا، حجت شعبانپور در نشست با دهیاران فومن و مسئولین استانی که در فرمانداری فومن برگزار شد، به اشاره به مهلت ده روزه اداره کل ثبت اسناد و بنیاد مسکن فومن در جهت رفع موانع صدور اسناد مالکیت روستایی در شهرستان اظهار کرد: برای تسریع صدور اسناد باید موانع، چالش‌ها و نواقص بررسی و رفع شوند.

وی قلعه رودخان فومن را به عنوان یک منطقه گردشگری بی نظیر خواند و افزود: برای جلوگیری از نابود شدن قلعه باید اقدامات و تلاش‌هایی در جهت بازسازی آن صورت گیرد و اعتباراتی در راستای بازسازی دژ تاریخی قلعه رودخان در نظر گرفته شود که این مهم نیازمند توجه ویژه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

معاونی عمرانی استانداری گیلان با اشاره به جایگاه و نقش دهیاران در روستاها خاطرنشان کرد: اعتبارات بر مبنای شاخص جمعیتی توزیع می‌شود.

محمد اکبرزاده مدیر کل بنیاد مسکن گیلان نقش دهیاران را در خدمات رسانی به مردم مهم دانست و افزود:شهرستان فومن دارای ۱۵۸ روستای بالای ۲۰ خانوار است.

وی با بیان اینکه طرح هادی کل روستاهای شهرستان تهیه شده است، افزود: از محل اعتبارات سال ۹۴ در ۳۱ روستا طرح هادی اجرا شده است، کل اعتبار ابلاغی به شهرستان فومن یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان بوده است.

اکبرزاده سهمیه قیر شهرستان را ۸۰۰ تن دانست و عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر هزار تن از این میزان مصرف شده است و حواله هزار و ۲۰۰ تن دیگر نیز صادر شده است.

وی با اشاره به آسفالت ۱۵ کیلومتری معابر روستایی فومن گفت: سهمیه قیر رایگان در معابر روستایی مصرف ‌می‌شود.

اکبرزاده با بیان اینکه مرجع صدور پروانه ساخت، دهیاران می‌باشند و اخذ هزینه صدور پروانه ساخت قانونی است، متذکر شد: بیش از ۷۰ درصد طرح‌ هادی روستاهای فومن به بازنگری نیاز دارند.

مهدی جعفری مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری گیلان اظهار کرد: دهیاران و شوراها در صف مقدم خدمات رسانی به مردم قرار دارند.

وی نحوه پرداخت هزینه و بودجه به دهیاری‌ها را در دو سال گذشته متفاوت خواند و تصریح کرد: پرداخت اعتبارات پروژه محور می‌باشد و از خرد شدن اعتبارات کاسته و اعتبارت درگیر پروژه‌ها می‌شوند.

جعفری از ساخت ۲۴دهیاری و تجهیز ۲۰ میلیونی ایستگاه آتش نشانی در فومن در سال ۹۴ خبر داد و متذکر شد: برای ساخت این تعداد دهیاری ۳۰۰ میلیون تومان و بوستاهای روستایی حدود ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان به روستاهای فومن کمک شده است، ابراز کرد: پروژه محوری بر اساس شاخصه‌های جمعیتی شهرستان می‌باشد.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری گیلان در پایان به تخصیص اعتبارات برای ۱۱پل و آسفالت ۱۲ مسیر بافت روستایی فومن در سال آینده اشاره و اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد طرح‌های هادی این شهرستان نیازمند بازنگری می‌باشند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *