احیای بازارچه صنایع‌دستی پیرسرا نیازمند نگاه جدید؛پیرسرا ۰۱۱

شمال ما: محله پیرسرای رشت به خیابان‌های طالقانی (بیستون) سردار جنگل(سام) و به محور لاکانی و عطا آفرین منتهی می‌شود. در محور یاد شده، مسجد و مزار «ملاعلی محمد» و همچنین مسجد بزرگ پیرسرا که مقبره «ملا رجبعلی خلوقی» از پیران و زاهدان محل است، قرار دارد. این محله نام خود را از همان پیران زاهد وام گرفته است.
در نوسازی این محله پرتراکم بسیاری از بافت‌هایی که قابل حفظ و احیا بود از بین رفت، اما آنچه سال‌های اخیر به آن توجه نشده، حفظ و احیای بازارچه صنایع‌دستی محله پیرسراست. روزگاری این محور، سرشار از شور و زندگی بود؛ در چوب‌بری‌های این محدوده، نجاران و خراطان، عصا، قاشق و بشقاب چوبی، نرده و میز و صندلی، تخته نرد و شطرنج، قندان و وَردنه تولید می‌کردند.
پیرسرا؛ قلمرو صنایع چوبی چینی
به تازگی در ابتدای محله پیرسرا، شهرداری تابلویی نصب کرده تا معرف بازارچه صنایع‌دستی باشد. ۱۰۰متر جلوتر و پس از عبور از معبری نه چندان عریض، محور بازارچه پیرسرا آغاز می‌شود. «لیلا غلامی» یکی از ساکنان قدیمی پیرسرا می‌گوید: از قدیم این محله معروف به بازار فروش وسایل چوبی بود که بیشتر آثار تولید شده کار هنرمندان محلی بود. چندین کارگاه خراطی و چوب بری در پیرسرا وجود داشت .این بازارچه در قدیم رونق زیادی داشت و هرکس وسایل و ظروف چوبی و  می‌خواست، حتما سری به پیرسرا می‌زد، اما بیشتر خراطان دیروز، امروز فروشندگان صنایع چوبی چینی شده اند.
گشتی در مغازه‌های باقیمانده صنایع‌دستی پیرسرا نشان می‌دهد تنها وسایل چوبی تولید داخل، قاشق و تخته گوشت است. وسایل زینتی، حتی صندلی و تخته شطرنج هم به لطف چشم بادامی‌ها تولید می‌شود و عرصه رقابت را بر تولید کنندگان داخلی تنگ کرده است. البته لابه لای اجناس فروخته شده، زنبیل‌هایی از جنس گالی و ظروف سفالی «گمج» هم دیده می‌شود.
«حسین لقمانی» یکی از فروشندگان بازارچه پیرسرا می‌گوید: سال‌ها پیش این بازارچه هم رونق  و هم تولید کنندگان زیادی داشت و نیز وسایل تولید شده در بازارچه، مشتریان عمده داشت. تا یکی ۲ سال پیش اکثر مغازه‌ها جمع شده بودند، ولی در حال حاضر حدود ۱۵ فروشنده و ۲ تولید کننده در این محور فعالیت دارند.
وی می‌افزاید: متاسفانه صنایع‌دستی چینی بازار را اشباع کرده و بیشتر مسافرها نیز خریدار اینگونه وسایل هستند. فروش تولید داخل بیشتر گمج است که از یک تولید کننده در روستای جیرده می‌خرم.
خراطانی که هنرشان محدود به قلیان شده
«مصطفی علیزاده»جوانی ۳۲ ساله است که از نوجوانی نزد «استاد محمد جلیلی» کار خراطی آموخته است. وی پشت دستگاه خراطی مشغول تراش لوله قلیان است و در مغازه اجاره‌ای کوچکش، انبوهی از لوله‌های قلیان تلنبار شده است.علیزاده از وضعیت نابسامان بازار صنایع‌دستی گله دارد و می‌گوید: مسئولان صنایع‌دستی و میراث فرهنگی هیچگونه حمایتی از تولیدکنندگان داخلی ندارند، بیشتر تولیدکننده‌ها یا شغلشان را تغییر داده‌اند یا مثل من از ناچاری تمام هنر خود را کنار گذاشته و لوله قلیان تولید می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر تنها وسیله ای که چین نتوانسته برای آن بازار پیدا کند، همین لوله قلیان است، زیرا جنس چینی آن ماشینی است و دوامی ندارد.
علیزاده بیان می کند: دوست دارم صنایع‌دستی‌ای را که از نوجوانی هنر ساخت آن را  آموخته بودم تولید کنم، ولی وقتی بازار خرید نیست، چاره ای ندارم مگر اینکه دست از کار بکشم. تهیه مواد اولیه لوله قلیان هم برایم هزینه‌بر است؛ مزد زحمت خراطان در حال حاضر به جیب واسطه‌ها می‌رود. در بازارچه صنایع‌دستی پیرسرا در حال حاضر یا لوله قلیان تولید می‌شود یا نرده چوبی.
این تولید کننده یادآور می‌شود: سال ۹۱، ۵ میلیون تومان از سازمان فنی حرفه ای وام گرفتم، اما بعد از آن سال هم خبری از تسهیلات دولتی نشد. در صورتی که لازم است متولیان برای تولید داخل، وام‌های کم بهره به تولید‌کننده‌ها بدهند.
احیای بازارچه صنایع‌دستی پیرسرا نیازمند نگاه جدید
به تازگی یک سازمان مردم‌نهاد، به کمک معاونت سازمان برنامه بودجه، همایشی با موضوع احیای بازارچه پیرسرا برگزار کرد. خروجی این همایش تاکنون فقط نصب یک تابلو در معرفی پیرسرا بوده است. این تابلو هر‌چند درباره احیای هویت از دست رفته خراطان پیرسراست، ولی شناخت بازارچه صنایع‌دستی پیرسرا، نیازمند نگاه جدید و همه‌جانبه متولیان شهری و میراث فرهنگی است و با نصب تنها یک تابلو، رونق به بازار خراطان پیرسرا باز نمی‌گردد.
دکتر «سید مهدی میرصالحی» کارشناس مسئول ثبت میراث فرهنگی شهرستان رشت، با اشاره به همایشی که توسط یکی از سمن‌های مردم نهاد برای احیای این بازارچه تشکیل شد، می‌گوید: در حفظ و احیای یک فضا و کالبد تاریخی نباید فقط به مسائل فیزیکی توجه کرد بلکه باید به موارد ارگانیکی و یکپارچه بودن مسائل پیرامون آن هم توجه کرد.
وی می‌افزاید: با بخشنامه و دستور العمل نمی‌توان یک بافت تاریخی یا یک صنعت و هنر را احیا کرد؛ میراث فرهنگی هم به تنهایی  قادر به این کار نیست. در محور پیرسرا، شهرداری می‌تواند با بخشودگی عوارض صاحبان و تولید‌کنندگان صنایع‌دستی، از آنها حمایت کند یا در نوسازی بافت پیرسرا هم اجازه تغییر در بافت معماری به سبک گذشته را ندهد و به مرمت بناهای قابل احیا توجه کند. لازم است شهرداری سنگفرش محور منتهی به بازارچه پیرسرا را نیز در دستور کار خود قرار دهد.میرصالحی همچنین بیان می کند: هم تولید کنندگان صنایع‌دستی و هم مسئولان این حوزه باید نگاه خود را در مقوله تولید، تغییر دهند. وقتی مشتری جنس چینی را در بازار با کیفیت و ظرافت بهتر و البته ارزان‌تر خریداری می‌کند، مسلما تولید داخلی پایین می‌آید. ما نیز می‌توانیم  صنایع‌دستی خود را به روش‌های ماشینی تولید کنیم و بر دستی بودن صِرف، اصرار بورزیم. متاسفانه میراث فرهنگی هم به این تغییر نگاه نرسیده است.

 

همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *