خسارت به بیش از 200 هكتار جالیز؛هندوانه ۰۳۹

باران تابستانی در حالی که برای بسیاری از مردم گیلان دلپذیر است، برای برخی کشاورزان شرق گیلان که به کاشت هندوانه و بادام زمینی اشتغال دارند خسارات زیادی به همراه داشت. 

 

شمال ما: باران تابستانی در گیلان در حالی که برای بسیاری از مردم این استان دلپذیر بود، برای بسیاری از کشاورزان شرق گیلان که به کاشت هندوانه و بادام زمینی اشتغال دارند خسارات زیادی به همراه داشت.  گیلان استانی با زمین‌های حاصلخیز کشاورزی است که در نقاط مختلف آن محصولات باغی و جالیزی متنوعی کشت می‌شود. هندوانه و بادام زمینی از محصولاتی هستند که عمدتا در اراضی کشاورزی شرق گیلان کشت می‌شوند. در گیلان ۳ هزار و ۵۵۳ هکتار از اراضی کشاورزی به باغ هندوانه و ۲هزار و ۵۷۰ هکتار به کشت بادام زمینی اختصاص یافته است.  کشت هندوانه در منطقه چاف لنگرود با ۱۲۰۰ هکتار سطح زیرکشت این نقطه از استان را تبدیل به قطب کشت هندوانه در گیلان کرده است. بادام‌ زمینی آستانه‌اشرفیه نیز به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالا همواره مورد استقبال بوده و ۹۰‌درصد تولید بادام‌زمینی کشور در این شهرستان صورت می‌گیرد. بارش زیاد باران در ۲ هفته گذشته خسارات زیادی را متوجه این محصولات در گیلان کرد.  فصل تابستان اوج فروش هندوانه است. هنداوانه‌کاران هیچ‌وقت پیش‌بینی چنین بارانی را نمی‌کردند. اکنون به علت باران بسیاری از هندوانه‌ها ترک خورده و پوسیده و از بین رفته است. در حالی که خیلی از آنها بیمه نیستند. بادام‌کاران منطقه نقره ده آستانه اشرفیه مشکل دیگری دارند. اگر وضعیت کانال‌ها مناسب و لایروبی شده بود، آب در باغ‌های بادام زمینی تجمیع نمی‌شد و محصول آسیب نمی‌دید.  حتی اگر بادام‌کاران بیمه باشند مسئولان به ازای هر‌هکتار خسارت‌دیدگی فقط ۷۰۰ هزارتومان می‌دهند که بسیار ناچیز است. به اصطلاح می‌گویند بیمه برای جبران خسارت است نه پرداخت کامل میزان خسارت!  برای اطلاع از میزان خسارت و نیز پرداخت بیمه خسارت کشاورزی به تولید‌کنندگان هندوانه و بادام زمینی از مسئولان جهاد کشاورزی استان سؤال کردیم.
خسارت ۲۰۰ هکتار جالیز
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بیش از ۵ هزار هکتار از اراضی زیرکشت گیلان به محصولات جالیزی اختصاص دارد، می‌گوید: آسیب‌ها و خسارات وارد شده به باغداران هندوانه و بادام زمینی تاکنون برآورد نشده است. در پی بارش‌های اخیر حدود ۲۰۰ هکتار از این اراضی دچار آب‌گرفتگی شدند که بعد از کارشناسی صورت گرفته میزان خسارت وارد شده اعلام خواهد شد.  «حبیب جهانساز»  با بیان اینکه خاک مزارع هندوانه و بادام زمینی از لحاظ جنس خاک سبک هستند و نیاز به زهکشی آب کشاورزی ندارند، می‌گوید: آبگرفتگی عمدتا در همه مزارع کشاورزی و زمین‌های کوچک اتفاق می‌افتد و زهکشی و ساخت کانال آب کشاورزی برای مزارع شالیزاری و اراضی باتلاقی که در آنها کشت مکانیزه صورت می‌گیرد و ماندگاری آب دارند، انجام می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی استان می‌گوید: باغ‌های سبزیکاری و جالیزی در گیلان خود به خود آب اضافه را زهکشی می‌کنند. آبگرفتگی‌هایی که بعضا رخ می‌دهد به دلیل طغیان رودخانه‌ها و بالا آمدن سطح آب در این مناطق است. البته در این خصوص از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی خسارات مالی وارد شده به کشاورزان جبران می‌شود.  جهانساز می‌افزاید: ساز و کار بیمه محصولات کشاورزی و میزان پرداخت خسارت مشخص است، اما برای کشاورزان تاکنون اجباری نشده است؛ هرچند در کلاس‌های‌ ترویج سازمان جهاد کشاورزی آموزش‌های زیادی در خصوص بیمه کردن محصولات به کشاورزان ارائه شده است.
بیمه محصول هندوانه
معاونت خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان با بیان اینکه بیمه کشاورزی تنها خطر ریسک را پایین می‌آورد و برای جبران کل خسارت کافی نیست، می‌افزاید: ۵۶ هزار و ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی گیلان زیرپوشش بیمه خسارت محصولات کشاورزی قرار دارند که شامل ۳۲ محصول کشاورزی و دامی است. «پیمان معمارزاده» می‌گوید: با توجه به بارش‌های اخیر همکاران جهاد کشاورزی استان در حال بررسی میزان خسارات وارد شده به باغ‌هایی هستند که زیرپوشش بیمه بودند . این در حالی است که در اواسط کشت این محصولات قرار داریم و ممکن است میزان خسارت وارد شده کم باشد.
وی یادآوری می‌کند:  هندوانه جزو بیمه خسارت کشاورزی قرار ندارد و دلیل آن ریسک بالای کشت هندوانه در استان است. کشت هندوانه به دلیل مصرف بالای آب و هزینه زیادی که ایجاد می‌کند زیرپوشش بیمه قرار ندارد .
کشاورزان این محصول نیز خودشان تاکنون تمایلی برای بیمه کردن هنداونه نداشته‌اند. در سال‌های گذشته به‌صورت آزمایشی بیمه این محصول در بخش‌هایی از استان صورت گرفت که  از سوی کشاورزان استقبال نشد .
معمارزاده در خصوص بیمه خسارت بادام زمینی نیز می‌افزاید: از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشت بادام زمینی در آستانه اشرفیه تنها ۶۹ هکتار که اختصاص به ۳۷ کشاورز دارند زیرپوشش بیمه قرار دارند و بعد از بررسی‌های کارشناسی به آنها غرامت پرداخت می‌شود.
وی در خصوص بیمه برنج استان نیز می‌گوید: ۵۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی زیرکشت برنج نیز با ۶۲ هزار و ۷۲۲ کشاورز، زیرپوشش بیمه خسارت برنج قرار دارند.

منبع: همشهری؛ وحیده اسماعیلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *