شمال ما: یک کارشناس تغذیه توصیه کرد: جهت پیشگیری از فقر آهن از دادن چای به کودکان و بویژه خردسالان زیر دو سال اجتناب شود.

 

به گزارش پارسینه، بهشته النگ با بیان اینکه چای باید یک ساعت قبل و بعد از غذا مصرف شود، گفت: مصرف چای نزدیک به وعده‌های اصلی غذا می‌تواند فقر آهن ایجاد کند.
وی اظهار کرد: ماده‌ای به نام “فیتات” در چای وجود دارد که می‌تواند جذب آهن در روده را کاهش دهد و به همین علت توصیه می‌شود چای حداقل یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از صرف وعده اصلی غذایی نوشیده شود.
النگ با بیان اینکه تنها فیتات موجود در چای مانع جذب آهن است، گفت: داغ بودن چای تاثیری بر روی جذب آهن ندارد، بنابراین مصرف آب جوش به تنهایی تاثیری بر جذب آهن ندارد.
وی اظهارکرد: به دلیل وجود همین فیتات است که توصیه می‌شود از دادن چای به کودکان و بویژه خردسالان زیر دو سال اجتناب شود، زیرا این کار موجب فقر آهن در آنها می‌شود.
این کارشناس تغذیه با بیان اینکه مصرف چای در وعده صبحانه و همراه با لبنیات بلامانع است، گفت: اینکه توصیه می‌شود در وعده صبحانه به جای چای از آب پرتقال استفاده شود، تنها به این علت است که استفاده از منابع ویتامین C در کنار مصرف لبنیات جذب کلسیم را افزایش می‌دهد.
النگ مصرف دو تا سه فنجان چای را در طول روز مناسب دانست و توصیه کرد: افراد بیشتر از این چای مصرف نکنند.
وی به کافئین موجود در چای اشاره کرد و افزود: همین کافئین است که موجب خواب آلودگی و رفع خستگی بعد از صرف چای می‌شود و قطعا با افزایش مصرف چای مقدار کافئین ورودی به بدن افزایش یافته که مضر است.

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *