داشتن یک بیمارستان مناسب حق کودکان سرطانی؛کودکان سرطانی ۰۱۱

در شایع‌ترین نوع سرطان یا همان نوع لوکمیا، حدود ۸۰ درصد کودکان درمان می‌شوند و اساس بهبود نیز بر اساس شیمی درمانی صورت می‌گیرد..،

شمال ما: به بیمارستان وارد می‌شوم و مستقیم سراغ بخشی را می گیرم که می دانم حضور در آن ساده نخواهد بود. آنکولوژی کودکان مبتلا به سرطان.

زنگ در را می‌فشارم و با هماهنگی مسئول بخش وارد می‌شوم، اینجا یک بیمارستان کوچک برای دل‌های بزرگ کودکان مبتلا به سرطان است.

در نگاه نخست با دیدن چهره های کودکان معصوم دلم فرو می‌ریزد، نگاهم به نگاهشان گره می خورد و در عمق آن نگاه معصوم، حسرتی عجیب را می بینم. حسرتی که ریشه آن را باید در دستان سوراخ شده کودکی دنبال کرد که به جای عروسک، شب ها سرنگ های خالی شده را به آغوش می کشد.

نخستین باری است که برای تهیه گزارش به اینجا آمده‌ام. دیدن چهره کودکانی که هنوز درست سخن گفتن را نیاموخته‌اند با سرم‌ها و سرهای تراشیده برای هرکسی دردآور است.

با پزشک بخش روبرو می‌شوم و گفت‌وگوی کوتاهی با وی انجام می‌دهم.

لوکمیا، شایع‌ترین نوع بیماری سرطان در کودکان 

وی درباره بیماری سرطان کودکان اینطور توضیح داد: شایع‌ترین نوع سرطان درکودکان نوع لوکمیا است که نوع لنفو پلاستیک حاد ( اِی اِل) آن حدود ۷۵ درصد از لوکمیا کودکان را تشکیل می‌دهد. 

علائم بروز سرطان درکودکان به دو صورت علائم عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شود که درد، ضعف، خستگی، بی حوصلگی، بی‌اشتهایی، تب و … از علائم عمومی هستند و در ابتدای ابتلا به سرطان دیده می‌شوند. 

تعدادی علایم نیز اختصاصی ترهستند، مانند: رنگ پریدگی، کبودی پوست، خونریزی و دردهای استخوانی و کمر که ممکن است درانواع سرطان متفاوت باشد. 

غذاهای آماده و سموم کشاورزی، دو دلیل ابتلا به سرطان 

وی به دلایل مختلف بروز سرطان اشاره کرد و ابراز داشت: شاید بخشی از بیماری سرطان به دلیل شیوه تغذیه فرد و نوع موادغذایی مصرفی باشد، به عنوان مثال: استفاده از غذاهای آماده مانند فست فود، سوسیس، کالباس. 

علاوه بر این موارد، استفاده بی رویه از سموم در محصولات کشاورزی و برخی حشره کش ها و انواع ویروس‌ها والبته عوامل ژنتیک نیز می‌تواند از دلایل افزایش شیوع سرطان باشد. هر چند شیوع سرطان درکودکان پایین تراست و آسان‌تر و بهتر درمان می‌شود. 

بهبود ۸۰ درصد از کودکان با شیمی درمانی 

وی می افزاید: در شایع‌ترین نوع سرطان یا همان نوع لوکمیا، حدود ۸۰ درصد کودکان درمان می‌شوند و اساس بهبود نیز بر اساس شیمی درمانی صورت می‌گیرد، در برخی از موارد نیز که بیماری سرطان مقاوم به درمان است از پیوند مغز استخوان استفاده می‌کنیم. 

نقش رسانه‌ها در آگاه سازی عمومی درباره عوارض مواد سمی و غذایی 

این پزشک بخش آنکولوژی به نقش رسانه‌ها در آگاه سازی عمومی نسبت به عوارض استفاده از سموم کشاورزی و تنظیم نوع تغذیه اشاره کرد و افزود: درواقع با رواج بهداشت تغذیه ای به آسانی می‌توانیم، امنیت سلامت جسمی جوانان را تضمین کنیم.

پس از پایان صحبت به سراغ پرستاران و کودکان بیمار بخش می‌روم و درباره آرزوهای آن‌ها می‌پرسم. 

.

.

سلامتی، آرزوی کودکان بخش آنکولوژی 

نازنین، دختری با صورت سفید و قدی بلند درباره آرزوهای خود گفت: سلامتی، از خداوند می‌خواهم که سلامتی ام را برگرداند.

یک پسرکوچولو سبزه و ساکت هم در این بخش به نام ابوالفضل هست، انقدر خسته و بی رمق که حوصله حرف زدن ندارد.

علیرضا پسر ۶ ساله گرم و دوست داشتنی بخش آنکولوژی هم ادامه داد: دلم اسباب بازی می‌خواهد.

پرداخت هزینه دارو و درمان از سوی ماهک 

مادر علیرضا که در کنارش ایستاده است، درباره نحوه هزینه کرد درمان او اضافه کرد: درحال حاضرهزینه درمان و داروها برعهده بیمارستان است و در این مورد مشکلی نداریم.

مادر علیرضا ادامه می‌دهد: من آرزو دارم که علیرضا و همه بچه های بخش آنکولوژی خوب شوند.

ستایش، دخترکوچولوی ۷ ساله ای که در آذرماه سال گذشته بیماری‌اش را تشخیص داده‌اند، آرزو دارد که دوچرخه جدیدی داشته باشد.

مادرستایش افزود: هزینه های بیمارستان را ماهک می‌پردازد و از این بابت نگرانی نداریم.

سختی کار در بخش آنکولوژی کودکان 

محمدی، پرستار بخش آنکولوژی بیمارستان که سال هاست در بخش اطفال فعالیت دارد، به خبرنگاران خزرآنلاین می گوید: کارکردن با بیماران سرطانی بسیار سخت است و پرسنل بیمارستان عاشقانه با آنها کار می‌کنند.

وی می افزاید: معمولاً در زمان تعطیلات که در منزل به سر می‌بریم، فکر و یاد کودکان بیمار همیشه با ما هست و زمانی که یکی از کودکان حالش بد شود، خانواده‌ها فوراً دچار نگرانی می‌شوند و برای کمک خواستن به ما زنگ می‌زنند.

داشتن یک بیمارستان مناسب برای کودکان، آرزوی پرستاران بخش 

یکی از پرستاران اما در خصوص آرزوی خود می گوید: با توجه به اینکه، کودکان نسل آینده ما را شکل می‌دهند، باید تا آن جا که توان داریم سلامت جسمی و روحی آن‌ها را تأمین کنیم.

وی آرزوی خود را داشتن یک بیمارستان خوب با امکانات مناسب برای کودکان بخش آنکولوژی عنوان می‌کند.

علیزاده، یکی دیگر از پرستاران بخش آنکولوژی هم می‌گوید: من آرزو دارم که همه کودکان این بخش خوب شوند.

وی با بیان اینکه داشتن امکانات مناسب برای کودکان، آرزوی پرستاران بخش است، ادامه می‌دهد: کودکان سرمایه آینده ما هستند که باید آن‌ها را با تمام توان حفظ کنیم.

منبع: خزرآنلاین


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *