استاد گیلانی قالیبافی:قالیبافی ۰۱۹

علی رغم همه بی‌مهری‌هایی که نسبت به قالی می‌شود، درآمدزایی خوبی در صورت شناسایی بازار تقاضا، دارد. برای ایجاد برند گیلان نیاز به طراحانی با قلم‌های قوی داریم…

شمال ما: مژگان سیرتی، استاد قالیبافی با بیان اینکه متولد سال ۱۳۵۰ در رشت هستم، خاطرنشان کرد: از کودکی به نقاشی و کارهای دستی عشق و علاقه وافری داشتم.

وی با بیان اینکه سال ۱۳۷۴ برای فراگیری قلابدوزی به فنی و حرفه‌ای نزد استاد بی‌پناه رفتم، اظهار کرد: از بخت بلندم با قالی و استاد صبور و مهربانم خانم فردوس لطفی آشنا شدم.

این استاد قالیبافی با بیان اینکه این آشنایی تا به امروز ادامه یافته است، افزود: علاقه و پشتکارم سبب شد در جوانی و درسال ۷۵کارگاه قالیبافی نقش خیال را در خیابان تختی رشت راه اندازی کنم.

سیرتی با بیان اینکه دوره‌های مختلف قالی‌بافی را در استان‌های تبریز، قم و تهران گذرانده‌ام، گفت: هنوز هم هر ایده جدید و هنر نویی را با اشتیاق دنبال می‌کنم.

وی با بیان اینکه ساکن شهر صومعه‌سرا است، تصریح کرد: بعد از تولد فرزندم نام کارگاه قالیبافی خود را از نقش خیال به سروش تغییر دادم و ده‌ها بافنده متمرکز و بیمه شده در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند.

این استاد قالیبافی با بیان اینکه ده‌ها بافنده‌ متبحر زیر نظر من به تولید فرش دستبافت مشغول هستند، خاطرنشان کرد: برای تولید برتر به آموزشی دقیق ودلسوزانه نیازمندیم.

سیرتی با اشاره به اینکه درب کارگاه کوچکش همیشه به روی قالیبافان فعال باز است، اظهار کرد: دوره‌های سه ماه بافندگی ماهر را در کارگاه خود آموزش می‌دهم.

وی با بیان اینکه چند تن ازهنرجویان که دوره‌های تکمیلی را گذرانده‌اند خود در طرح‌های آموزش نشاط بسیج در روستاها فعالیت دارند، افزود: برای آموزش، علاقه و پشتکار مهم‌ترین گزینه من است.

دوره‌های رایگان قالیبافی در تمام ماه‌ها برگزار می‌شود

این استاد قالیبافی با بیان اینکه توان مالی بانوان کم بظاعت نباید سدی برای پیشرفتشان باشد، گفت: دوره‌های رایگان قالیبافی در تمام ماه‌ها برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه بافت قالی با همه زیبایی‌هایش، صبر را به ما هدیه می‌دهد، تصریح کرد: هر گره‌ قالی را که باقلاب می‌بریم گلی تازه نمایان می‌شود و هرچه با شانه بر روی آن می‌کوبیم باز زیباتر از قبل لبخند می‌زند.

برای ایجاد برند گیلان نیاز به طراحانی با قلم‌های قوی داریم

این استاد قالی بافی با بیان اینکه علی رغم همه بی‌مهری‌هایی که نسبت به قالی می‌شود، درآمدزایی خوبی در صورت شناسایی بازار تقاضا، دارد، خاطرنشان کرد: برای ایجاد برند گیلان نیاز به طراحانی با قلم‌های قوی داریم.

سیرتی با بیان اینکه اگر طراحان بومی از گیلان داشته باشیم ایده‌های بکر و نو را می‌توانیم ببافیم، اظهار کرد: یک طراح از شهری دیگر از گنج‌های پنهان استان ما کمتر اطلاع دارد.

وی، ضعف بزرگ قالببافی استان گیلان را عرضه غیر مستقیم ابزار و مواد ونقشه دانست و افزود: قیمت تمام شده هر تابلو بالاتر از حد معمول است.

منبع: شبستان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *