به ميزباني استان گيلان؛نظام مهندسی ۰۵۸

شمال ما: اولین همایش سراسری کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور به میزبانی استان گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان، در این همایش که در دو نوبت صبح و عصر  با حضور بیش از۳۳ نماینده از ۲۳ سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان‌های کشور برگزار شد، رئیس سازمان استان گیلان  ، اعضای شورای اسلامی کلان‌شهر رشت، رئیس  و نائب رئیس شورای انتظامی استان، هیات رئیسه کمیسیون  کارشناسان رسمی استان گیلان، تعدادی از اعضای شورای مرکزی و هیئت‌رئیسه و هیئت‌مدیره سازمان چند استان و جمعی از مسئولین و کارشناسان رسمی عضو سازمان نظام‌مهندسی حضور داشتند.در ابتدای جلسه مهندس عبدالرضا قاسمیان ، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان ضمن خیرمقدم ،با اشاره به ظرفیت های موجود در ماده ۲۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان افزود: با گذشت  سال ها از ابلاغ این ماده قانونی ،تعداد کارشناسان رسمی در استان به قدر کافی نیست  و برای افزایش در هر دو بعد کمی و کیفی نیازمند معرفی بیشتر ظرفیت کارشناسان رسمی سازمان هستیم که به واقع برگزیدگان مهندسی هر استان هستند .

وی  تعداد دارندگان پروانه کارشناسی رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان را در رشته عمران ۴۲ نفر، رشته تاسیسات مکانیکی ۹ نفر، در رشته تاسیسات برقی ۸ نفر، در رشته معماری ۲ نفر و در رشته‌های شهرسازی و نقشه‌برداری هرکدام ۱ نفر اعلام کرد.

مهندس قاسمیان در ادامه عنوان کرد: امروز اولین همایش سراسری کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور برگزار می‌شود که امیدوارم خروجی این همایش در راستای اهداف سازمان و به نفع همه اعضاء باشد. وی خاطرنشان کرد که هدف سازمان به‌هیچ‌عنوان تقابل و رویارویی با کارشناسان رسمی سایر ارگان‌ها و دستگاه‌ها نیست، و سازمان استان وظیفه دارد کارشناسان رسمی خود را به بهترین نحو ممکن به موسسات، نهادها و سایر مراکز معرفی نماید و این امر در راستای انجام دادن به تکالیف قانونی است.

سپس مهندس عباس صابر، رئیس شورای شهر رشت و عضو هیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان با تاکید بر اهمیت ماده ۲۷ قانون نظام‌مهندسی و ساختمان کشور تصریح کرد: تاکنون بازدهی و توفیق مناسبی در این راستا نداشته‌ایم.

وی افزود: امیدوارم خروجی این همایش بهره مندی بیشتر از ظرفیت کارشناسان در جامعه باشد و با پررنگ‌تر شدن نقش کارشناسان ماده ۲۷، این کارشناسان به مرجع درخواست‌کننده کارشناسی به‌صورت مناسب‌تری تعرفه شوند تا بتوانند در قالب شرح خدمات و وظایف، در کنار کارشناسان رسمی دادگستری به مردم خدمت‌رسانی کنند.

در ادامه مهندس ایرج پورنصیری، نائب رئیس سازمان و رئیس کمیسیون کارشناسی ماده ۲۷ سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان گفت: پس از گذشت ۲۰ سال از تصویب قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان فرصتی پیش‌آمده تا با حضور همه نمایندگان کمیسیون‌های ماده ۲۷ این سازمان همایشی را برگزار کنیم.

مهندس ایرج پورنصیری ادامه داد:ماده ۲۷ قانون نظام‌مهندسی ساختمان، به‌صراحت اختیارات و امکانات خوب و بسیار زیادی را در اختیار ما قرار داده و زمان آن فرارسیده تا در حوزه خدمات مهندسی از آن بهره ببریم.

وی با اشاره به کم‌توجهی و غفلت از ماده ۲۷ قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان گفت: امیدوارم سازمان استان با داشتن پتانسیل و ابزارهای قانونی بتواند کارشناسان رسمی و مجرب را به جایگاه واقعی خودشان برساند.

رئیس کمیسیون کارشناسی رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان در خاتمه عنوان کرد: کنترل و بررسی نقشه‌های ساختمانی دارای تخلفات ساختمانی، کارشناسی موارد اختلاف‌نظر بین کارفرما و ناظرین، گزارش کارشناسی در خصوص شکایات ساختمانی، کارشناسی در خصوص حل اختلاف مواردی که مربوط به کنترل‌های کنتورهای گاز می‌شود از جمله موارد کارشناسی کارشناسان ماده ۲۷ سازمان نظام‌مهندسی ساختمان است.

در ادامه دبیر همایش سراسری کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور نیز در این مراسم با اشاره به چالش‌های موجود گفت: یکی از چالش‌های ما در دستورالعمل و شرایط اخذ پروانه کارشناسی است که می‌بایست مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

مهندس محمدجواد ابوالفتحی افزود: عدم ایجاد رابطه مستقیم کاری بین کارشناس و مرجع درخواست‌کننده به دلیل منع در مقررات فعلی، توجه بیشتر به صلاحیت کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، توزیع نامناسب کارشناسان رسمی ماده  ۲۷ در کشور و استان‌ها، صادر نشدن پروانه کارشناسی با عنوان رسمی علی‌رغم مستندات فراوان قانونی و تصویب شورای مرکزی، عدم بهره گرفتن از کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در سازمان‌های استان، عدم تشکیل انجمن کارشناسان رسمی در بسیاری از استان‌ها و متعاقب آن عدم تشکیل کانون سراسری کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و توجه نکردن به ظرفیت و جایگاه واقعی کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان ازجمله مشکلات پیش روی کارشناسان رسمی سازمان‌ها است.

در ادامه مهندس اسماعیل پوربزار، مهندس شیرزاد یزدانی و مهندس محمد یونسیان اعضای کمیسیون ماده ۲۷ شورای مرکزی به ایراد سخنرانی پرداختند.

همایش در نوبت عصر با حضور نمایندگان استان و اعضای هیات رئیسه کمیسیون کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان ابتدا با طرح مشکلات و سوالات  از سوی نمایندگان استان‌ها و پاسخ نمایندگان شورای مرکزی شروع و در قالب تشکیل کارگروه‌های تخصصی ادامه یافت. شرکت‌کنندگان خواستار تداوم همایش‌های سالانه کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور شدند و در پایان  همایش با صدور قطعنامه ای به‌کار خود پایان داد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *