با هنرمندی ناصر وحدتی؛ناصر وحدتی 041

شمال ما: “ناصر وحدتی” ـ پیشکسوت موسیقی نواحی ـ شنبه شب در تازه‌ترین کنسرت موسیقایی خود همراه با گروه “گیل و آمارد” بخشی از موسیقی اندوه و شادی مردم منطقه گیلان را برای علاقه‌مندان اجرا کرد.
به گزارش “لاهیگ” به نقل از “اعتماد”، قطعه‌هایی از موسیقی اندوه مردم مناطق مختلف گیلان و همچنین بخشی از موسیقی‌های شادیانه مردان و زنان شالیکار مناطق شمالی کشورمان، بخشی از قطعاتی بود که در این کنسرت اجرا شد.
وحدتی خودش در این کنسرت گفت که “بخش اعظمی از موسیقی مناطق مختلف جهان، موسیقی اندوه است که در آن افراد مصائب ناشی از جنگ، آتش‌سوزی، مرگ و مسائلی از این دست را در قالب موسیقی با زبان منطقه خود روایت می‌کنند. اساساً موسیقی اندوه جایگاه ویژه‌ای در همه جای دنیا دارد. شما در همین ایران خودمان می‌بینید که در مهمانی‌ها هم وقتی مجالس شادی برگزار می‌شود، مهمانان در آخر مجلس به میزبان می‌گویند به‌عنوان نمونه آهنگ کاروان استاد بنان را بگذار تا مقداری اندوه نیز در این مجلس حکمفرما باشد. اصولاً موسیقی شادمانه برای پس زدن مرگ وارد میدان می‌شود و مستانه مرگ را پس می‌زند. مرگ مسأله‌ای است که بی‌تردید سراغ هر موجود زنده‌ای می‌آید و طوری است که اصلاً نمی‌توان برای این فضا برنامه‌ریزی کرد. اما شادی چیز دیگری است که می‌توانیم برای آن برنامه‌ریزی کنیم. همین شادی می‌تواند در آماده کردن یک فلاسک چای و نوشیدن همراه با خانواده در مکانی خوش‌ آب و هوا خلاصه شود. پس می‌بینید اگر برای مرگ نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد، اما برای شادی که می‌توانیم این کار را بکنیم.”
او در بخش دوم برنامه خود نیز کارآواهای مردمان منطقه گیلان را اجرا کرد که در حین شالیکاری، آن‌ها را می‌خوانند. وحدتی بعد از روایت این گفتارهای طنزآمیز که با خنده حاضران در کنسرت همراه بود، به معرفی گروه “گیل و آمارد” پرداخت و سپس بخش دوم کنسرت را برای علاقه‌مندان اجرا کرد.
ناصر وحدتی ـ خواننده گیلانی ـ خود یکی از همین پژوهندگان است که پس از سال‌ها تلاش در ثبت و ضبط آوازهای فولکلور خطه گیلان، کوشید با بازخوانی این آثار، جانی دوباره به آوازهای در آستانه فراموشی فولکلور گیلانی ببخشد. او کار خوانندگی را با گروه “شمشال” آغاز کرد و تا کنون سه آلبوم به نام‌های “زرنگیس”، “شورم نقش” و “دامون” ارائه کرده است.
او همچنین تا امروز چندین داستان و رمان به نام‌های “خوندشت”، “داستان یک زندگی”، “روی خوش زندگی” و “من ریحان هستم” و یک اثر پژوهشی با عنوان “زندگی و موسیقی” درباره موسیقی گیلان نوشته است.
وحدتی همچنین کتاب “دوبیتی‌های عامیانه مردم گیلان” و نیز کتابی همراه با CD صوتی با عنوان “آواها و نغمه‌های موسیقی فولکلور گیلان” که شامل بیش از ۸۰ ترانه فولکلور به زبان گیلکی همراه با ترجمه فارسی و آوانگاری (فونتیک) و نت ترانه است را در دست انتشار دارد.


.
.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *