سامان بدر
امیر قلعه نوعی ۰۱۱

شمال ما؛

 

حضور امیر قلعه نوئی در ملوان چالش جدید این مربی مشهور است که او را در فوتبال ایران هرچند نه به مانند گذشته ولی همچنان نگه می دارد. در رابطه با حضور او می توان نکاتی را به صورت اجمالی عرض کرد.

یک. این اولین بار است که قلعه نویی تیمی را پیش از فصل می بندد که امید چندانی به قرار گرفتن در تیم های بالانشین و کسب عنوان قهرمانی ندارد. تا قبل از این دوبار در میانه های فصل حهت نجات استقلال اهواز و مس کرمان از قعر جدول به آن تیم ها اضافه شد که در هر دوجا از نظر نتیجه موفقیت خوبی کسب کرد. ولی او هرجا تیمی را بسته هواداران و کارشناسان آن را از شانس های مسلم قهرمانی می دانستند. این مساله خود به خود خطری برای قلعه نویی محسوب می شود که اگر در ملوان هم نتواند موفق شود دیگر کمتر شانس مربیگری در تیم های لیگ برتری را خواهد داشت. البته اعتبار و گذشته قلعه نویی هنوز به حدی است که با وجود دو فصل نا امید کننده در استقلال در ملوان هم قرارداد میلیاردی ببندد، اما شاید این آخرین بار باشد و در آینده شاهد زوال بیشتری شود.

دو.  با وجود آن که ملوان تلاش زیادی در فصل نقل و انتقلات نکرده است، باید گفت که وضعیت ملوانان آن قدرها که به نظر می رسد بد و ناجور به نظر نمی رسد. رانت حضور سربازان در این باشگاه باعث شده که شاهد حضور بازیکنان شاخصی چون آرش افشین، حسین ماهینی، سروش سعیدی ، محمد حسین مهر آزما در این تیم باشیم. کنعانی زادگان ، حسین حسینی و چند بازیکن کمتر شناخته شده هم در فصل گذشته به عنوان سرباز در این تیم بازی کردند. مشخص است که قلعه نویی از لحاظ بازیکنی که بتواند تیم رادر میانه های جدول قرار دهد چندان در مضیقه قرار ندارد.

سه.  هواداران ملوان حالا که تجربه موفق مربیان خارجی و غیر بومی را در این تیم مشاهده کردند با سعه صدر بیشتری نسبت به حضور قلعه نویی در باشگاه نگاه می کنند. اما سرمربی سابق استقلال می داند که در کل بین هواداران تیم های رقیب هیچگاه محبوبیتی نداشته است و حتی می توان گفت در ورزشگاه ها همچون ورزشگاه تختی انزلی شاهد بی احترامی به خودش نیز بوده است. از همین رو او فرصت چندانی جهت آرام نگه داشتن سکوها ندارد. نگاه هواداران ملوان نسبت به قلعه نویی شباهتی چندانی به هواداران استقلال ندارند که در هنگام ناکامیش دو تکه و دو شقه بشوند. بدون شک قاطبه اصلی به مخالفت برمی خیزد.

چهار.  یکی از مشکلات قلعه نویی در فصول قبل عدم ارتباط مناسب او با بازیکنان بزرگ ویا قدیمی باشگاه بود که آن را در بازیکنانی چون فرهاد مجیدی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان و مهدی رحمتی مشاهده کردیم. شاید با چنین روالی باید در ملوان هم شاهد جدال های او با مازیار زارع، پژمان نوری، جلال رافخایی،سعید یوسفی زاده و احمد آهی باشیم که مخصوصا سه نفر اول نقشی فراتر از بازیکن در باشگاه دارند. با این حال آنچه قلعه نویی باید بداند این است که هرگاه این بازیکنان رابطه خوبی با مربی داشتند نتایج تیم مناسب بوده و بالعکس مثل رابطه بد با نصرت ایراندوست شاهد سقوط ملوان بودیم.

پنج.  ملوان در طول تاریخ به عنوان تیمی شناخته می شده که در معرفی استعدادهای جوان و با آتیه موفق عمل کرده است. پدیده سازی و جوانگرائی عملی است که در قاموس قلعه نوئی محافظه کار سال های اخیر نقش چندانی ندارد. این ممکن است هویت باشگاه ملوان را هم زیر سوال ببرد. با این حال ممکن است قلعه نوئی با گذار به جوانگرائی دوباره کاری کند که از تولد دوباره او نیز سخن بگویند.

شش. حضور قلعه نوئی در ملوان بهترین خبر برای پرویز مظلومی در استقلال هم ناکامی استقلال هم امیر قلعه نوئی آلترناتیو اصلی هواداران باشد. اما به قول دوستی قلعه نوئی که تیم نداشته باشد فقط به استقلال فکر می کند و اگر تیم داشته باشد به تنها چیزی که فکر نمی کند استقلال است.

 

 

منبع: کاسپی نیوز؛ سامان بدر


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *