با حضور شهردار شوابیش هال آلمان در شهرداری رشت؛ثابت قدم ۹۱

شمال ما: صبج امروز با حضور شهردار شوابیش هال آلمان در شهرداری رشت تفاهم نامه خواهر خواندگی رشت و شوابیش هال آلمان به امضاء رسید.

 

به گزارش ایسنا، شهردار رشت در نشست با هرمان جوزف پلگری شهردار شوئبیش هال و هیئت همراه ضمن معرفی استان گیلان ظرفیت های شهر را بسیار زیاد برشمرد و افزود: شهر رشت مرکز استان گیلان است ۲ میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت در استان گیلان ساکن هستند که ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر از مردم این استان در شهر رشت زندگی می کنندو و جمعیت شناور شهر رشت در طول روز بالغ بر هزار نفر است.

وی ادامه داد: شهر رشت دارای عقبه تاریخی است و به دروازه تمدن اروپا شهرت داشته است و اولین های بسیاری در این شهر رقم خورده است مثلا اولین بانک رسمی کشور،اولین کتابخانه، اولین سالن تئاتر،اولین اتوبوس شهری،اولین ریل راه آهن ،اولین داروخانه شبانه روزی، اولین مرکز نگهداری سالمندان و … در این شهر ایجاد شده است.

ثابت قدم اضافه کرد: ما اکنون به دنبال توسه شهر رشت هستیم و در این راستا استراتژی توسعه شهری رشت به نوعی در حال بازخوانی هویتی این شهر است و طرح بازآفرینی شهر در دست اجرا می باشد که با ترمیم،احیا و بازسازی بافت کالبدی این شهرتاریخی اقتصاد این شهر بر پایه گردشگری شکل می گیرد.

وی با اشاره به توانمندی های شهر رشت خاطرنشان کرد: توانمندی های امروز شهر مبنای توسعه آتی شهر قرار گرفته است و در بحث های مختلفی که در توسعه نقش دارد از وضع موجود تحلیلی انجام دادیم  و توسعه شهری را بر اقتصاد شهری مبتنی بر آنها شکل داده ایم.

شهردار رشت همچنین به ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه استان گیلان تامین کننده بخش قابل ملاحظه ای از محصولات کشاورزی کشور است با استفاده از همین محصولات تازه بیش از ۱۷۰ توع خوراک در شهر رشت طبخ می شود و بر این اساس در سالی که گذشت یونسکو شهر رشت را به عنوان شهر خلاق خوارک شناسی ثبت کرد که بر این اساس شهر رشت جزء ۲۰ شهر برتر در زمینه خوراک در جهان شناخته شده است.

وی همچنین به افتتاح اولین پیاده راه فرهنگی کلان شهرهای کشور در بافت مرکزی اشاره کرد و گفت:در ابتدای سال شاهد افتتاح اولین پیاده راه فرهنگی شمال کشور در شهر رشت بوده ایم با اجرای کامل طرح بازآفرینی شهر رشت ۷ کیلومتر پیاده ایجاد می شود که این بزگترین پیاده راه جهان خواهد بود.

ثابت قدم متذکرشد: میانگین نرخ جمعیتی کشور جوان است اما میانگین جمعیت شهر رشت پیر است و ما درصدد هستیم فرهنگ سلامت و پیاده روی را در این شهر ترویج دهیم.

شهردار رشت با اشاره به مراودات گذشته با آلمان و حضور بسیاری از معماران ومهندسان آلمانی در این شهر اضافه کرد: ما امیدواریم بتوانیم در مباحث فرهنگی همکاری های مشترکی را در حوزه گردشگری، رفع آلایندهای زیست محیطی شهر و حمل و نقل عمومی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا،در این نشست در راستای همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی به جهت تحقق اهداف توسعه شهری و تفاهم نامه خواهر خواندگی شهر شوئبیش هال در آلمان و رشت در گیلان به امضاء دوشهردار این شهرها رسید.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *