دکتر دوستار:دکتر محمد دوستار ۰۱۱

شمال ما: نماینده دانشگاه گیلان در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان گفت: ابعاد اقتصاد مقاومتی در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای باید تبدیل به گفتمان‌ فراگیر و رایج ملی شود.

به گزارش فارس، محمد دوستار در جلسه اقتصاد مقاومتی شهرستان رشت با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری اظهار کرد: مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی، ایجاد تنوع در روش‌های فروش، مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش، افزایش صادرات گاز، افزایش صادرات برق، افزایش صادرات پتروشیمی و افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی از سیاست‌های مذکور است.

وی به افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور اشاره کرد و افزود: اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به‌ویژه در میدان‌های مشترک حائز اهمیت است.

نماینده دانشگاه گیلان در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با تأکید بر افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، بیان کرد: توسعه تولید کالای دارای بازدهی بهینه براساس شاخص‌ شدت مصرف انرژی و بالا بردن صادرات برق و همچنین محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع، از سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی است.

دوستار صرفه‌جویی در هزینه‌های کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطبق‌سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیر ضروری و هزینه‌های زائد را از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و تصریح کرد: اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی لحاظ شده است.

وی به افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت اشاره کرد و گفت: شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدام‌ها، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … در اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده است.

نماینده دانشگاه گیلان در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با اشاره به تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، خاطرنشان کرد: تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به شخصیت‌های دارای خدمات برجسته در این زمینه تاثیرگذار است.

دوستار بر تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان‌سازی آن به‌ویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی تأکید کرد و یادآور شد: دولت مکلف است برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ‌سازی و بسیج پویای تمام امکانات کشور اقدام‌های شناسایی و به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدام‌های مناسب، رصد برنامه‌های تحریم و افزایش هزینه برای دشمن، مدیریت مخاطره‌های اقتصادی از طریق تهیه طرح‌های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به‌هنگام در مخاطره‌ها را لحاظ کند.

وی با بیان اینکه شفاف و روان‌سازی روش‌های نظارت بر بازار از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: افزایش پوشش استاندارد برای تمام محصولات داخلی و ترویج آن در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده است.

* راهبرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اقتصاد مقاومتی

نماینده دانشگاه گیلان در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان به راهبردها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و افزود: ارتقای کیفیت دوره‌های آموزشی با تأکید بر دو بعد روز آمدی علمی و مهارت‌آموزی از راهبردهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

دوستار با بیان اینکه تمهید شرایط لازم برای تحول دانشگاه‌های کارآفرین از برنامه‌های عملیاتی راهبرد مذکور است، تصریح کرد: رقابتی کردن دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی در ارائه دوره‌ها و مطالب با کاربرد بیشتر، توسعه دوره‌های دو گرایش و میان رشته‌ای، بازنگری سرفصل درس‌ها با هدف روزآمد کردن علمی آموزشی‌ها و افزایش مهارت‌آموزی براساس نیاز بازار و ارتقای دوره‌های کارآموزی به‌کارورزی و ایجاد دوره‌های آموزشی از برنامه‌های عملیاتی راهبرد تحقق اقتصاد مقاومتی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

وی، چابک‌سازی ساختارهای اداری، اجرایی و حذف ساختارهای زائد را دومین راهبرد تحقق اقتصاد مقاومتی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواند و بیان کرد: استفاده بهینه از ظرفیت‌های مازاد دانشگاه‌ها، حذف ساختارهای زائد و کوچک‌سازی سیستم اجرایی، بازنگری ساختارهای موجود در نظام آموزشی، پژوهشی و فناوری با هدف ساختارهای زائد و کاهش هزینه‌ها از برنامه‌های عملیاتی راهبرد مذکور است.

نماینده دانشگاه گیلان در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان، سومین راهبرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را کاهش اتکا به درآمد نفت و منابع ارزشی در اقتصاد آموزش عالی اعلام کرد.

دوستار با اشاره به برنامه‌های عملیاتی راهبرد مذکور، خاطرنشان کرد: فعال‌سازی اقتصاد آموزش عالی و زمینه‌سازی برای استفاده بیشتر از ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق پیاده‌سازی نظام بودجه عملیاتی، برنامه‌ریزی برای اجرای دوره‌های آموزشی در مدت زمان استاندارد و جلوگیری از طولانی کردن دوره‌ها، تعیین اندازه اقتصادی برای موسسه‌های آموزش عالی و زمینه‌سازی برای ادغام موسسه‌ها برای رسیدن به اندازه بهینه و همچنین تعیین ماموریت انواع موسسه آموزشی و پژوهشی و حذف فعالیت‌های غیر هم‌راستا با ماموریت موسسه از دیگر برنامه‌های عملیاتی راهبرد مذکور است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *