رئیس شورای شهر رشت خبرداد:شورای رشت 043

شمال ما: رئیس شورای شهر رشت گفت:ما امیدواریم در ۲۴ اسفند شاهد افتتاح پیاده راه فرهنگی در شهر رشت باشیم زیرا باتوجه به وعده ای که شهردار دادند تاکنون چندین بار برای افتتاح این پروژه خلف وعده کرده اند.

 

صد و سی و دومین جلسه شورای شهر رشت عصر روز یکشنبه با حضور ۱۲ تن از اعضای  شورای این شهر برگزارشد و رئیس شورای شهر رشت با تسلیت در گذشت آیت الله واعظ طبسی و ایام فاطمیه اظهار کرد:ما امیدواریم در ۲۴ اسفند شاهد افتتاح پیاده راه فرهنگی در شهر رشت باشیم زیرا باتوجه به وعده ای که شهردار دادند تاکنون چندین بار برای افتتاح این پروژه خلف وعده کرده اند و منتظر هستیم تا قبل از سال شاهد افتتاح این پروژه مهم  باشیم.

در این جلسه معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز برای ارایه توضیح پیرامون ساماندهی دستفروشان در صحن شورا حضور یافت و گفت:جمع آوری دستفروشان وظیفه شهرداری است اما ساماندهی آن برطبق قانون برعهده شهرداری نیست.

علی بهارمست افزود:اما با توجه به اینکه صرفا برخورد سلبی شرایط مناسبی در شهر ایجاد نمی کند ینابراین شهرداری با همکاری شورا در نقاط مختلف شهر بازارچه هایی ایجاد کرده است تا از معضلات دستفروشی بکاهد.

وی ادامه داد:برای ساماندهی هرچه بهتر دستفروشان خیابان شیک فضاهایی برای ساماندهی شناسایی شده است زیرا با توجه  به حضور چندین دهه ای دستفروشان در این منطقه و موروثی بودن این شغل در بین دستفروشان اقدامات سد معبر منجر به درگیری می شود.

بهارمست خاطرشان کرد:با خرید چند ملک در کوچه زیبایی با متراژ هزارو  ۸۹۷ متر میتوانیم بازارچه ای برای دستفروشان در مرکزی ترین نقطه شهر ایجاد کنیم و پس از آن به جمع آوری دستفروشان خیابان شیک اقدام کنیم.

محمد تقی نظری معاون شهردار نیز در ادامه این جلسه گفت:شرایط پرداخت هزینه خرید این املاک به صورت ۶۰ درصد نقد و در سه قسط و ۴۰ درصد تهاتر خواهد بود و ارزش ریالی این املاک مجموعا  ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه این املاک در سرمایه های شهرداری رشت قرار می گیرند،افزود: این فضا به دستفروشان اجاره داده می شود و همچنین شهراری زمینی را در بهترین نقطه شهر خریداری می کند که این امر به نفع شهر و شهروندان این شهر است.

محمد حسین کارگرنیا عضو شورای شهر رشت نیز گفت:شهرداری در طی سالهای گذشته همیشه در ارتباط با ساماندهی دستفروشان از خود سلب مسئولیت می کرد اما شورای چهارم با احساس مسئولیت کارگروهی ایجاد کرده و در این مورد اقدامات خوبی را انجام داده است.

وی افزود:در صورت تملک ۵ واحد در خیابان شیک رشت و اداره کل زندانها  پارکینگ سعدی فعلی تا حدود زیادی قادر به حل معضل دستفروشی در مرکز شهر خواهیم بود.

این عضو شورا افزود:با توحه با تغییر بافت مرکزی و خضور گسترده دستفروشان در مرکز شهر باید این راهکار در دستور قرار گیرد و هرچه سریعتر دستفروشان خیابان شریعتی و مطهری در خیابان جوان ساماندهی شوند.

در نهایت دو فوریت لایحه دستفروشان شهرداری بعد از رای گیری تصویب شد و پس از آن لایحه طرح تراموای رشت مطرح شد .

مشکل رشت بی آرتی تراموا و پیاده راه فرهنگی شهر نیست

محمود باقری خطیبانی عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت در بخش بررسی لایحه طرح تراموای شهر رشت با انتقاد شدید از ضروری نبودن اجرای این چنین طرح هایی گفت: مشکل ما بی آرتی تراموا و پیاده راه فرهنگی شهر نیست لطفا با اجرای این طرح ها عوام فریبی نکنید.

وی با اشاره به اینکه تالاب عینک در رشت سرمایه ملی است افزود: تالاب عینک در دل شهر رشت قرار دارد و تنها تالابی است که دارای چشمه جوشان است ما این فرصت و نعمت را رها کردیم و امروز فقط از اجرای طرح های غیر قابل اجرا صحبت می کنیم.

رضا رسولی رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر رشت گفت: مباحث زیست محیطی همچون رودخانه های شهر رشت تالاب عینک از مباحث مهم و الویت دار برای ما محسوب می شوند اما ترافیک هم مشکل بزرگ این شهر است و باعث مشکلات فراوانی برای شهروندان می شود و شهروندان هرروزه با این مشکل مواجه هستند.

وی ادامه داد: در مورد رودخانه ها و تالاب عینک در بودجه ۹۵ اعتبار در نظر گرفته شده است .

این عضو شورا افزود:ما امروز ما فقط اجازه مذاکره در خصوص تراموا را به شهرداری خواهیم داد و جزییات آن بعدا بررسی می شود.

کسی با کلیات تراموا در رشت مخالف نیست

عباس صابر دیگر عضو شورای شهر رشت نیز گفت: همه ما دوست داریم شهر رشت پیشرفت کند و ماهم تراموا داشته باشیم کسی با کلیات تراموا در رشت مخالف نیست اما مباحث مالی این طرح کمی ما را نگران می کند.

وی با ارایه این پیشنهاد افزود: شهرداری می تواند اقدام به مذاکره کند اما باید قبل از هرگونه اقدامی سند بالادستی را به تصویب شورا برساند‌ و اگر بحث مالی وجود داشته باشد باید با تصویب اعضای شورا انجام شود.

بعد از بحث و بررسی های فراوان  لایحه تراموا شهرداری با اصلاحاتی که عباس صابر پیشنهاد داده بود در صحن علنی شورای شهر رشت تصویب شد.

در صدو دومین جلسه شورا  همچنین دو فوریت لایحه کمک هزینه یک میلیارد و پانصدمیلیون ریالی تامین ناهار عوامل اجرایی انتخابات مجلس و خبرگان در صحن بررسی شد و بعد از بررسی دو فوریت این لایحه رای لازم را کسب نکرد و با یک فوریت آن موافقت شد و مقرر شد این لایحه در کمیسیون مربوطه مورد بررس قرار خواهد گیرد و در ادامه یک فوریت لایحه اصلاحیه و  وضع نرخ تاکسی تلفنی، تاکسی بیسیم تاکسی ون هم در دستور کار اعضا قرار گرفت که با موافقت اکثریت تصویب شد.

براساس تصمیم اعضای شورای شهر لایحه کمک به هیات های ورزشی ناشنوایان به صورت عادی در کمیسیون های تابع و  همچنین لایحه انتخاب شرکت بیمه گر برای کلیه خدمات بیمه ای مورد نیاز شهرداری از طریق مناقصه مورد موافقت قرار گرفت.

در ادامه این جلسه لایحه خریداتوبوس که در جلسه قبلی شورا مطرح شده بود با جابجایی ردیف‌های اعتباری درخواستی شهرداری در دستور کار قرار گرفت و این لایحه براساس پیشنهاد کمیسیون بودجه مورد موافقت اعضا قرار گرفت با این شرط که شهرداری در مورد عدم پرداخت ۹۰ میلیون تومان برای ۲۰ اتوبوس پیگیری‌های قانونی را انجام دهد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *