شهردار در دیدار با تحریریه «شمال ما»IMG_469111

دکتر «سید محمد علی ثابت قدم» شهردار رشت، عصر دیروز با حضور در تحریریه پایگاه خبری «شمال ما» ضمن دیدار با اعضای تحریریه، به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

 

شهردار رشت با ابراز خرسندی از حضور در تحریریه پایگاه خبری «شمال ما» گفت: «شمال ما» جزو معدود رسانه های استان است که اعتدال را در همه حوزه ها حفظ کرده و اگر نقدی در این پایگاه خبری منتشر می شود مبتنی بر اهداف معقول و واقع بینانه است و نظرات افکار عمومی را بازتاب می دهد. پایگاه خبری «شمال ما» برای هر مدیری تلنگری است تا حواس خود را بیشتر به مسایل و مشکلات حوزه تحت مدیریت خویش جمع کند.

ثابت قدم، ایجاد جاذبه های گردشگری در شهر رشت را یکی از مهمترین اهداف شهرداری برشمرد و افزود: بهبود اقتصاد مردم با سرمایه پذیری در شهر رشت و ایجاد اشتغال پایدار در بستری ایمن و آرام با لحاظ چهارچوب حاکمیتی از اهداف مهم شهرداری رشت است. منابع طبیعی همچون طبیعت اطراف رشت و منابع انسان ساخت همچون پارک ها و ابنیه تاریخی از داشته های شهر رشت برای رسیدن به این هدف مهم است. تلاش ما این است که جاذبه ها زیاد شود و ماندگاری مسافران افزایش یابد. مشکل اصلی در پرداختن و بهره برداری از منابع طبیعی و محدثات تاریخی این است که ما دچار انسداد تاریخی هستیم. برای مثال پارک جنگلی سالهاست که به همان شکل اولیه اداره می شود در حالی که این مکان می تواند به یک فرصت سرمایه گذاری بزرگ تبدیل شود و هزاران شغل ایجاد کند. متاسفانه چون تاکنون مطالعه ای معقول در این زمینه صورت نگرفته و برند سازی نشده، این فضای طبیعی به یک فضای بهینه برای شهر رشت تبدیل نشده است. یا پارک ۴۵۰ هکتاری که با موانع بسیاری از جمله منابع طبیعی و حتی در خود شهرداری مواجه است که ان شا الله با توجه ویژه استاندار گیلان این سرمایه بالقوه به بالفعل تبدیل خواهد شد. همچنین ساختمان شهرداری رشت در مرکز شهر که ما با استفاده اداری، به بدترین شکل ممکن از آن بهره برده ایم حال آنکه این بنا می توانست به یک فرصت گردشگری مثل موزه تاریخی تبدیل گردد.

.

IMG_4667

.

شهردار، گردشگری در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین گردشگری سلامت را هدف و استراتژی توسعه شهری رشت اعلام کرد و اظهار داشت: پیاده راه از بافت مرکزی شهر آغاز و پس از عبور از بازار خاص و سنتی رشت به سمت بقعه متبرکه خواهر امام(س) ادامه یافته و به مسیرهای گردشگری حاشیه رودخانه ها متصل خواهد شد. برنامه های کوتاه مدت شهرداری رشت در حوزه گردشگری از مبداء پیاده راه آغاز می شود و در یک برنامه بلند مدت چهار ساله با سرمایه گذاری ۷ هزار میلیاد تومانی ۳۵ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد و زمینه احیای هویت فرهنگی، پایدار شدن گردشگری، افزایش ماندگاری مسافر، بهبود حمل و نقل عمومی، برقراری عدالت در شهر را فراهم خواهد نمود.

وی ادامه داد: سه سال پیش ۱۱۰ دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل شهروندان رشتی داشتیم که متاسفانه امروز فقط ۳۵ اتوبوس داریم. این موضوع نشان می دهد که حمل و نقل عمومی شهر در بستر عدالت محوری برای همشهریان کمتربرخوردار ایجاد نشده است. همچنین حمل و نقل تک سرنشین رشت به ۵۶ درصد رسیده است در حالی که آمار سه سال پیس ۴۳ درصد کمتر بود. این آمار نیز نشان می دهد که رفتارهای مدیریت شهری ما در راستای افزایش فئودالیسم و سرمایه داری صرف بوده است. در حالی که مدیریت شهری باید در کنار تامین منافع خصوصی سرمایه گذار برای تعادل بخشی به شهر نیز برنامه داشته باشد. مدیریت شهری نتوانسته است این تعادل بخشی را ایجاد کند و این باعث افزایش فاصله طبقاتی در شهر رشت شده است. که البته احداث پیاده راه کمک بسیاری به تعادل بخشی شهر به لحاظ روانی خواهد کرد زیرا پیاده راه ها در دنیا مکان هایی هستند برای تجمع های مذهبی و شادی بین دهک های مختلف درآمدی.

.

IMG_4680

.

ثابت قدم با اشاره به اینکه ممکن است در کوتاه مدت واکنش هایی از سوی برخی کسبه ناراضی محل احداث پیاده راه دیده شود، گفت: این اعتراض ها ناشی از عدم شناخت کامل پروژه است اما تجربه نشان داده که در بلندمدت این گونه مشکلات با انجام مذاکرات، برگزاری جلسات آگاه سازی و اطلاع رسانی حل می شود.

شهردار رشت با بیان اینکه طرح پیاده راه سازی بخشی از طرح ترافیک شهر رشت است و رویکردی عدالت گرایانه دارد، افزود: معتقدم که باید تعداد اتوبوس های ما تا پایان سال ۹۵ به حداقل ۲۰۰ دستگاه افزایش یابد. همچنین امکاناتی فراهم شود تا تاکسی ها به تعداد معقولی برسد و با کیفیت بهتر و قیمت مناسب تری خدمات دهی کنند. باید مردم را به استفاده از اتوبوس و خطوط ویژه تشویق کنیم. خودروهای خطی غیرتاکسی را نمی توانیم به رسمیت بشناسیم اما برای ساماندهی اتوبوس ها و تاکسی ها برنامه داریم.

وی در خصوص آسفالت رایگان پارکینگ خصوصی که چندی پیش توسط رسانه های استان رسانه ای شده بود، گفت: پارکینگ خصوصی ای آسفالت نشده که منافع اش را عموم شهروندان نبرده باشند. پارکینگ های خصوصی برای منافع عموم آسفالت می شود نه فرد. در واقع کمک می کنیم تا اشخاص برای احداث پارکینگ عمومی ترغیب شوند. شهرداری رشت به هر پارکینگ خصوصی دیگری که قابلیت استفاده عمومی داشته باشد کمک می کند تا رفاه و تسهیلات به مردم ارائه دهد.

.

IMG_4677

.

شهردار رشت در خصوص نحوه واگذاری فضای سبز سبزمیدان رشت به بانک شهر گفت: برای ایجاد خدمات بانکی خارج از بافت پیاده نیاز به فضایی داریم تا شهروندان خدمات کیفی و مناسبی دریافت کنند. البته قبول دارم که نباید فضای سبز را اِشغال کنیم. در حوزه فضای سبز و قطع درختان قطعا شهرداری مابه ازاء فضای سبز را اعمال خواهد کرد. ما با ایجاد بافت پیاده، مسیر سلامت محور را مدنظر قرار داده ایم. همچنین با ایجاد فضای سبز در حاشیه رودخانه ها در برنامه ۴ ساله، سه متر به سرانه فضای شهری رشت اضافه می شود و در نهایت با احداث پارک ۴۵۰ هکتاری نیز ۷ متر به سرانه فضای سبز شهر رشت افزوده خواهد شد.

ثابت قدم ادامه داد: استفاده ازبافت قدیمی کاروانسراها در قالب هتل برای استقرار مسافران، ساماندهی محوطه سلیمانداراب و پیاده راه شدن مسیر آن و همچنین امکان دسترسی مناسب سواره به این مکان، ایجاد فضایی برای نصب یادمانهای دفاع مقدس با همکاری سپاه، ساماندهی خواهر امام(س) و مهدیه رشت، اجرای طرح دریاچه عینک و افزایش سراهای محله از ۵ عدد به ۱۵ سرا با نگاه آموزش محور از برنامه های شهرداری رشت برای ادامه گام نهادن در فضای توسعه شهر رشت است.

وی در پایان از تلاش های اعضای شورای شهر رشت تشکر کرد و اظهار داشت: بنده معتقدم که اعضای این شورا به دنبال تامین منافع مردم هستند اما انتقادات کارساز باید در قالب برنامه های اجرایی ارائه شود. نقد بدون برنامه صرفا همدلی و همراهی مجموعه را کمرنگ خواهد کرد. انتقادات باید همراه با برنامه پیشنهادی باشد تا باعث ناامیدی مردم از مدیریت شهری نشود. انتقادات چند وقت اخیر اعضای شورای شهر رشت بیشتر تفاوت نظر است در شیوه های اجرا.

 

تنظیم مصاحبه: امیر رمضانی کینچاه


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *