اعضای شورا عواقب مصوبه خود را بپذیرند؛درخت ۰۵۱

 مصوبه تعریض خیابان امام آستانه‌اشرفیه از میدان فردوسی تا میدان حرم این شهر که باید ۷۰ اصله درخت چنار قطع شود، مورد اعتراض مردمی و گله‌مندی فرماندار قرار گرفته است…

شمال ما: اعضای شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با تصویب یک مصوبه‌ نسبت به تعریض خیابان امام (ره) از میدان فردوسی تا میدان حرم آستانه‌اشرفیه با توجه به طرح جامع تفصیلی شهر که در آن خیابان ۲۰ متری دیده‌ شده است، اقدام کرده بودند.

به گزارش فارس، در راستای اجرای طرح مذکور حداقل ۷۰ اصله درخت چنار در یک‌طرف خیابان باید قطع شود و این مسئله واکنش‌های مردمی و دوستداران محیط‌زیست را به همراه داشت و فرماندار آستانه‌اشرفیه نیز طی درخواستی خواستار توقف چند روزه پروژه برای عدم اجرای آن شد که پیامدهای این نامه به فضای رسانه‌ای و مجازی شهر کشیده شد و رئیس شورای شهر نیز خواستار تعامل بیشتر فرماندار و برطرف شدن معضل ترافیک شد.

اجرای پروژه مذکور ۲٫۵ متر از پیاده‌رو را کاهش می‌دهد و به عرض جاده اضافه می‌کند اما از همان ابتدای آغاز پروژه مخالفت‌های مردمی را به همراه داشته است.

اعضای شورا عواقب مصوبه خود را بپذیرند

فرماندار آستانه‌اشرفیه در نشست مشترک شورای اسلامی این شهر با اصحاب رسانه با ابراز گله‌مندی از عدم اطلاع‌رسانی درست شورا درباره اجرای پروژه‌های شهری اظهار کرد: هیچ اطلاعی از اجرای پروژه‌ها توسط شورای شهر آستانه‌اشرفیه صورت نمی‌گیرد.

حسین اسماعیلیان با بیان اینکه اعضای شورا باید عواقب اجرای مصوبات خود را بپذیرند، افزود: اعضای شورا نسبت به پرسش‌های کتبی فرماندار درباره وضعیت پروژه‌های شهری بی‌تفاوت هستند و بدون توجه به این مسئله کار اجرایی را انجام می‌دهند.

فرماندار آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه انعکاس اطلاعات حداقلی موجب آسیب‌های اجتماعی و واکنش‌های مردمی می‌شود، تصریح کرد: وظیفه اجتماعی و مسئولیتی ما است که مسایل را حداقل به مقام‌های بالا که از ما درخواست می‌کنند گزارش دهیم بنابراین باید قبل از هر فعالیتی، اقدام‌های پیشگیرانه انجام شود.

شهردار آستانه‌اشرفیه نیز در نشست مذکور درباره قطع درختان چنار در این شهر که موجب اعتراض‌های مردمی شده بود اظهار کرد: طرح تعریض ۲٫۵ متری خیابان امام (ره) از میدان فردوسی تا میدان حرم در راستای برطرف شدن دغدغه‌های ترافیک شهری انجام شد.

علی شفیعی ادامه داد: پس از استعلامات لازم از دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به اجرای یک مصوبه شورا بر اساس نقشه تفصیلی و جامع شهر اقدام کرده‌ایم که در اجرای طرح مذکور باید بیش از ۷۰ اصله درخت چنار با قدمت ۳۵ تا ۴۰ ساله قطع شود.

وی با بیان اینکه وجود ریشه‌های درختان چنار به جداول و پیاده‌روها خسارت وارد کرده بود، گفت: ریشه این درختان منجر به خسارات وارده به فاضلاب شهری شده و قصد داریم به جای قطع هر درخت چنار ۱۰ اصله در شهر بکاریم.

دید امنیتی فرماندار نسبت به مصوبه شورا

عضو شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه نیز در ادامه نشست مذکور با بیان اینکه اجرای پروژه مذکور قرار بود به مدت یک سال اجرایی شود گفت: فرماندار اجرای پروژه را با دید امنیتی نگاه کرده و مانع از اجرای آن شده است.

یوسف دوست‌جلالی با تأکید بر اینکه شورای شهر اصرار دارد پروژه تعریض خیابان مذکور را با قطع درختان اجرایی کند، افزود: تمایل داریم فرماندار در کنار اعضای شورا باشد.

عضو دیگر شورای شهر آستانه‌اشرفیه گفت: برای به دست آوردن هر امر مهمی ممکن است چیزی را از دست دهیم بنابراین نباید تا این حد نگران درخت‌ها باشیم زیرا شهرستان آستانه‌اشرفیه مانند استان یزد نیست که برای بزرگ شدن یک درخت به آبیاری‌های فراوان نیاز داشته باشد.

رضا تیغ‌نورد به امضای طومار مردم مبنی بر جلوگیری از اجرای پروژه مذکور و قطع درختان اشاره کرد و افزود: تصور می‌کنیم حرکت مردم در نوشته شدن این نامه یک حرکت هدایت‌ شده بوده که جلوی اجرای پروژه را بگیرد، در حالی که مصوبه شورا جنبه قانونی دارد و چرا باید آن را برای بعضی‌ها توجیه کرد.

حمایت اعضای شورا از ایجاد فضای مناسب در شهر

محمد گل‌باغی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه نیز در نشست مذکور با اشاره به اینکه در بیش از دو سال عمر این شورا درختان بسیاری در این شهر قطع‌ شده است، اظهار کرد: در این مدت کسی صدایش درنیامد، اجرای هر پروژه‌ای در شهر که می‌تواند فضای مناسب برای تسهیل در رفت و آمد ایجاد کند ما از آن پشتیبانی می‌کنیم.

عضو دیگر شورای شهر آستانه‌اشرفیه نیز در ادامه جلسه مذکور با مدیریت برخی مسایل اجتماعی را مهم دانست و تصریح کرد: اتفاقی که در اجرای پروژه مورد نظر در شهر افتاده حق مردم است که سئوال کنند چرا بین فرماندار و اعضای شورا در اجرای این پروژه فاصله افتاده است.

حسن امیدوار گفت: اعتقاد داریم مردم شورا را از خود می‌دانند و در تصمیمات شورا اظهارنظر می‌کنند زیرا ما منافع مردم را مدنظر قرار می‌دهیم و اگر توقف این پروژه ماهها طول بکشد و کارشناسی بیشتر شود، از آن استقبال خواهیم کرد.

 


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “اعتراض مردم آستانه‌اشرفیه به مصوبه قطع ۷۰ اصله درخت چنار شورای شهر”

  1. امين بيات می‌گه:

    واقعا برای اعضای شورای شهر آستانه متاسفم. در این دورانی که خشکسالی همه جای ایران را فرا گرفته است وجود یک درخت حیاتی است. در ضمن این عمل شورای شهر محاربه با نظام واصل ولایت فقیه است. چرا که مقام معظم رهبری در روز درخت کاری فتوا داده بودند که محیط زیست را حفظ کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *