فروش «شاهزاده روم» از مرز یک میلیارد گذشت؛شاهزاده روم ۰۱۱

بانو ملیکا، که بعداً نرجس‌خاتون نامیده می‌شود، همسر امام یازدهم شیعیان و مادر امام عصر(عج) است. ایشان بخش قابل‌توجهی از عمر خود را در روم و در شریعت مسیحی گذرانده است. از همین رو، روایت شاهزاده روم می‌تواند توجه مخاطبان مسلمان و مسیحی را جلب کند…

 

شمال ما: فروش «شاهزاده روم» که از ۱۳ آبان‌ماه در سینماهای ایران به نمایش درآمده، در ۳ هفته اول اکران در تهران و شهرستان‌ها از مرز یک میلیارد تومان گذشت.

این اثر که پس از «تهران ۱۵۰۰» بهرام عظیمی دومین انیمیشن سینمایی ایران است، قصه مستندی از تاریخ شیعه را در قالب پویانمایی سه‌بعدی با تکنیک‌های نوین انیمیشن‌سازی به تصویر می‌کشد.شاهزاده روم زندگی ملیکا، نوه قیصر بزرگ روم و نواده یکی از حواریون حضرت عیسی(ع) را در حدود ۱۱قرن پیش روایت می‌کند که پس از ماجراها و حوادثی، مسلمان می‌شود و با وجود سختی‌های بسیار به عراق مهاجرت می‌کند و در آنجا به همسری فرزند امام هادی(ع) درمی‌آید و اینچنین رؤیایش – که در آن حضرت عیسی او را برای فرزند بهترین خلق خدا خواستگاری کرده بود- تعبیر می‌گردد.

بانو ملیکا، که بعداً نرجس‌خاتون نامیده می‌شود، همسر امام یازدهم شیعیان و مادر امام عصر(عج) است. ایشان بخش قابل‌توجهی از عمر خود را در روم و در شریعت مسیحی گذرانده است. از همین رو، روایت شاهزاده روم می‌تواند توجه مخاطبان مسلمان و مسیحی را جلب کند و بنابراین می‌توان آن را اثری بین ادیانی به‌حساب آورد.

داستانی را که گروه هنر پویا برای انیمیشن سینمایی خود انتخاب کرده، یک ملودرام تاریخی است و یک واقعه مستند را روایت می‌کند. دکتر محمدحسین رجبی دوانی و محمود مطهری‌نیا به‌عنوان مشاوران تاریخی با اثر همکاری داشته‌اند و این موضوع سبب شده تا به ادعای نویسنده و کارگردان اثر، تمام صحنه‌هایی که حضرت نرجس در آن حضور دارند کاملاً‌ مستند باشد. هادی محمدیان، نویسنده و کارگردان شاهزاده روم، این فیلم را تلاشی می‌داند برای آنکه پویانمایی ایرانی را در تکنیک گامی به جلو حرکت دهد و بازخوردهای متخصصان و منتقدان حاکی از آن است که گروه تولیدکننده تا حد خوبی به این مقصودش رسیده است.

محمدیان دهه۹۰ را دهه انیمیشن ایران می‌داند و معتقد است پیشینه ادبی و فرهنگی ما، یک برتری نسبی برای فعالان عرصه‌های نمایشی در ایران به‌حساب می‌آید که فرصت رقابت با آثار خارجی را فراهم می‌آورد. وی در توصیف این مزیت نسبی می‌افزاید که تازه‌ترین انیمیشن‌های دنیا‌ در زمینه داستان حرف تازه برای گفتن ندارند و همان قصه‌های تکراری گذشته را با تغییرات جزئی دوباره ارائه کرده‌اند. بنابراین اگر انیمیشن ایرانی فرصت بهره‌گیری از داستان‌های غنی مذهبی و ملّی را جدی بگیرد، می‌تواند مخاطب جهانی را به خوبی جذب کند و در بازار جهانی برای خودش جایگاه خوبی رقم بزند.

هزینه ساخت شاهزاده روم ۲میلیارد تومان و مدت‌زمان تولید آن ۱۵‌ماه بوده که در مقایسه با دیگر آثار داخلی و خارجی مشابه، به‌صرفه‌تر بوده و رکورد تازه‌ای در تولید انیمیشن به لحاظ هزینه و مدت‌زمان ساخت به‌حساب می‌آید. از افتخارات این فیلم می‌توان به دریافت ۲لوح تقدیر ویژه سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر، تقدیر ویژه نهمین جشنواره فیلم رویش و تقدیر ویژه چهارمین دوره جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی اشاره کرد. به‌گفته حامد جعفری تهیه‌کننده «شاهزاده روم»، این اثر پیش از نمایش عمومی برای رهبر معظم انقلاب هم به نمایش درآمده و ایشان تولیدکنندگان را مورد تفقد قرار دادند.

 

پردازش تصاویر با هزار رایانه

هادی محمدیان کارگردان جوان شاهزاده روم بر این باور است که مشکل انیمیشن ایران دانش و مهارت عوامل نیست. اگر سری به تیتراژ انیمیشن‌های بزرگ دنیا بزنیم، چند نام فارسی در میانشان می‌یابیم که اتفاقاً کارهای کلیدی هم دست آنها بوده است. او مشکل بزرگ را زیرساخت و سخت‌افزار می‌داند. برای پردازش نهایی تصاویر سه‌بعدی شاهزاده روم سازندگان مجبور شدند ابررایانه‌های ۴مجموعه را به‌کار بگیرند. رندر فیلم در مدت ۱۰۰شبانه‌روز با مشارکت هزار رایانه انجام شده که به گفته محمدیان، چنین مواردی باعث افزایش قابل‌توجه هزینه تولید انیمیشن باکیفیت در ایران می‌شود.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *