گِل مالی، علم بندی و استنه‌تاشی؛عزاداری019

شمال ما: محرم ماه سوگواری برای سرور و سالار شهیدان در همه جای ایران است، اما در گیلان چند روز زود‌تر از آغاز محرم مردم خود را برای انجام آیین‌های سوگواری آماده می‌کنند. برخی از این آیین‌ها کم و بیش در تمام گیلان مشابه است، ولی برخی از آن‌ها به خصوص در مناطق روستایی و کوه‌نشین با دیگر مناطق تفاوت‌هایی دارد. در گذشته این آیین‌ها پررنگ‌تر بود، اما امروزه با گسترش وسایل ارتباط جمعی و توسعه امکانات، آیین‌ها کم و بیش به هم شبیه شده است.
گِل مالی و نظافت مساجد
گِل مالی مساجد و بقاع متبرکه یکی از این آیین‌هاست. «حسین شهاب» نویسنده کتاب فرهنگ عامه کومله درباره آداب استقبال از ماه محرم در شرق گیلان به همشهری می‌گوید: یکی دو هفته پیش از رسیدن ماه محرم، دختران جوان مساجد و بقاع متبرکه را غبارروبی و کف مساجد را گِل‌کاری می‌کردند. بعد از چند روز روی طاقچه‌ها و منبر را گلاب می‌پاشیدند تا بوی نم محیط برطرف شود.
وی می‌افزاید: یکی دو ساعت قبل از اذان مغرب و پیش از غروب اول محرم، جوانان و نوجوانان دسته‌های سینه زنی به راه می‌انداختند و به پیشواز محرم می‌رفتند. آنها یکصدا می‌خواندند: «محرم آمد و عیش عزا شد/ حسین (ع) با اهل خود در کربلا شد»
این پژوهشگر می‌گوید: گِل‌مالی مساجد و تمیز کردن حسینیه‌ها تقریبا در تمام گیلان رایج بود. در گذشته، عمده مصالح ساختمانی گِل بود و به دلیل روشن کردن هیزم در داخل ساختمان، بنا دچار دود گرفتگی و تیرگی می‌شد. گل مالی به نیت برآورده شدن حاجات را بیشتر دختران جوان انجام می‌دادند. در روستاهای غرب گیلان نیز زنان و دختران نظافت و گِل‌مالی مسجد را برعهده داشتند.
استنه‌تاشی در روستای گُمل
در روستای گُمل از توابع بخش مرکزی شهرستان لاهیجان، آیین استنه‌تاشی اجرا می‌شد. روستای گمل ۷ محله دارد. همه این روستا‌ها یک بقعه یا به روایت محلی «استونه» (اَستُنه) دارند که زیارتگاه مردم و محل دفن مردگان است که به گویش محلی «گُرکنار» (گوهرکنار) نیز نامیده می‌شود. برخی می‌گویند که آن، آرامگاه حضرت ابراهیم بن موسی بن جعفر و خواهرش، گوهر است و بعضی دیگر عقیده دارند اینجا، محل کوچ بهار و تابستان (تابستان نشین) حضرت ابراهیم بن موسی و آرامگاه خواهرش گوهر بوده است. یکی از ساکنان گمل می‌گوید: بقعه روی یک تپه پوشیده از جنگل قرار گرفته و از نظر جغرافیایی در مرکز چندروستا قرار دارد. جاده آن خاکی است. هرساله در شب عاشورا از ۳ مسجد این روستا دسته‌های عزاداری راهی بقعه می‌شوند. پس از نوحه‌خوانی و زیارت، هر یک از این دسته‌ها با نظم خاصی به مساجد برمی‌گردند.
«رضا پورعلی» درباره این آیین می‌افزاید: منظور از استنه، بقعه و مقصود از تاشی، تراشیدن و بریدن است. در گویش شرق گیلان، تراشیدن و بریدن علفهای هرز و گیاهان خودرو و هرس کردن شاخه‌های اضافی درختان را «فتاشتن» می‌گویند.
پور علی می‌افزاید: محل بقعه در یک ناحیه جنگلی و دور از روستاهای پیرامون است و مردم همیشه نمی‌توانند به زیارت آن بروند و آن‌را تمیز کنند، این آیین بومی – مذهبی که پیشینه دیرینه و چند صد ساله دارد، با هدف زیبا نگه‌داشتن و پاکیزگی این بقعه صورت می‌گیرد. وی در تشریح این آیین بومی تصریح می‌کند: هر ساله متولی بقعه در یکی از روزهای جمعه، مردم را به انجام این آیین فرامی‌خواند. سپس اهالی روستا یا آن‌ها که در شهر به سر می‌برند، در بامداد روز مشخصی که توسط متولی معین شده ، به محل بقعه می‌آیند. پس از رفع خستگی و دید و بازدید، مردان روستا به انجام این مراسم می‌پردازند. آن‌ها به طور دسته جمعی داس و داره برمی‌دارند و علف‌های هرز و شاخه‌های زائد درختان و درختچه‌های اطراف بقعه را می‌برند. پور علی درباره نقش زنان در این آیین می‌گوید: زنان روستا معمولا داخل بقعه را تمیز می‌کنند، تعدادی درون بقعه و ایوان آن‌را جارو می‌کشند. برخی دیگر در تهیه ناهار برای زائران و کسانی که به نظافت مشغولند، فعالیت می‌کنند. پس از نهار برای درگذشتگان فاتحه می‌خوانند و راهی خانه‌هایشان می‌شوند.
علم بندی در گیلان
آیین علم‌بندی در بیشتر گیلان، سنتی است که از گذشته تا کنون رواج داشته و فقط در برخی جزئیات آن تغییراتی ایجاد شده است. آیین‌هایی که در سال‌های اخیر چندان مورد تایید نیست و بیشتر افراد محلی و سنتی اجرای آن را از نظر آیینی دنبال می‌کنند. یکی از شهروندان شرق گیلان بیان می‌کند: اسب سمبل وفاداری ذوالجناح به امام حسین(ع) بود که با نشانه‌های صاحبش به سمت خیمه‌های حرم بر می‌گردند. در روستاهای شهرستان صومعه سرا، اسب‌ها را زین می‌کردند و به گردن و یال اسب‌ها پارچه‌های رنگی می‌بستند، به این نیت که مردم محله برای عزداری امام حسین (ع) آماده شده‌اند.
«علی ایمانی» می‌گوید: کرنا زدن در حوالی غروب، در غرب گیلان نیز نشانه‌ای برای استقبال از محرم بود. در دهه عاشورا هر مسجدی که کرنا می‌زد، بدین معنی بود که امشب در این مسجد مراسم عزاداری برگزار می‌شود. به گزارش همشهری، در کوه‌های شرق گیلان نیز، چند روز مانده به رسیدن ماه محرم، بچه‌ها و جوان‌ها به در خانه‌ها می‌رفتند و کهنه پارچه‌های مردم را جمع می‌کردند. همچنین نفت نیز از اهالی می‌گرفتند. به دلیل نبود برق، مردم برای تهیه روشنایی دسته‌های عزاداری، مشعل‌هایی با کهنه پارچه درست می‌کردند و سر آن را به نفت آغشته می‌کردند و در شبی که دسته‌ها حرکت می‌کرد، جلوی دسته آتش می‌زدند تا هیات بتواند در کوچه‌ها حرکت کند. بعد‌ها که چراغ زنبوری باب شد، نفت و پارچه کهنه جای خود را به چراغ زنبوری داد و مردم جلوی دسته‌های عزاداری، چراغ زنبوری روشن می‌کردند. وقتی درست کردن صلّهُ (حجله) مرسوم شد، مردم به نیت برآورده شدن حاجات، شمع نذر می‌کردند و برای روشن کردن داخل صله‌ها به کودکانی که برای تدارک دهه عاشورا به در خانه‌ها می‌آمدند، اعطا می‌کردند. این آیین‌ها کم و بیش در برخی روستاها همچنان اجرا می‌شود.

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *