طرحی با جزئیات نامشخص؛همشهری؛ بهروز مهدیزاده
جنگل ۰۸۲

با طرح تنفس ۱۰ ساله، از  ورود آسیب به جنگل جلوگیری می‌شود، زیرا در چند سال اخیر به خاطر نبود برنامه و تغییر کاربری‌ها صدمات غیرقابل جبرانی به جنگل‌ها وارد  شده است…

 

 

شمال ما: کاهش سطح جنگل‌های شمال کشور از ۶ میلیون هکتار به نزدیک ۲ میلیون هکتار، مسئولان دولتی را بر آن داشته تا طرحی را برای به توقف برداشت چوب از جنگل‌ها به مدت ۱۰ سال اجرا کنند. طرح «تنفس جنگل» یا‌‌ «استراحت جنگل» این روز‌ها به موضوعی با‌اهمیت در میان فعالان زیست‌محیطی و همین‌طور مجریان طرح‌های جنگلداری تبدیل شده است؛ هرچند که هنوز بسیاری از جزئیات آن مشخص نیست. اگرچه به گفته بسیاری از دوستداران محیط زیست و کار‌شناسان علمی کشور، این طرح می‌تواند به حفظ و بقای جنگل‌های هیرکانی کمک کند، اما در سازمان جنگل‌ها و مراتع افرادی عقیده دارند این طرح به معنی رهاسازی جنگل است. در این صورت این طرح نه به نفع جنگل خواهد بود و نه به سود مجریان طرح؛ چراکه حضور مجریان طرح در جنگل به عقیده آن‌ها باعث حفاظت و صیانت از جنگل هم می‌شود.
از سوی دیگر برخی دست اندر کاران معتقدند طرح تنفس، رها کردن جنگل نیست بر اساس این طرح توقف برداشت چوب از جنگل باعث می‌شود جنگل‌ها توان اکولوژیک خود را بازیابند، همچین بر اساس نظر کار‌شناسان و موافقان این طرح، استراحت جنگل به مدت ۱۰ سال به معنای‌‌ رها شدن جنگل نیست و فقط قطع درخت متوقف خواهد شد. این بدان معناست که دیگر بهره‌برداری‌ها با نظارت و مطالعه دقیق و بر اساس توان اکولوژیک جنگل انجام خواهد شد. البته این طرح هنوز در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است.
در واقع این افراد معتقدند که با تدوین و اجرای ضوابط فنی قطع درختان، الزام به بهره برداری از جنگل‌ها در چارچوب طرح‌هایی مدون و قانونی و  جنگلداری و شیوه‌های صحیح جنگل‌شناسی، می‌تواند بهره برداری مناسب و شایسته از عرصه‌های جنگلی را فراهم کرد.
به گفته رئیس انجمن جنگلبانی کشور اگر نگاهی تخصصی داشته باشیم و بخواهیم وضعیت کنونی جنگل‌های کشور را تعیین کنیم، متوجه تخریب‌ها و صدمات وارد شده به  جنگل‌های هیرکانی خواهیم شد. دکتر «هادی کیادلیری» ضمن مفید دانستن این طرح برای حفاظت از جنگل می‌گوید: واژه استراحت نباید اینگونه تفسیر شود که قرار است پس از ۱۰ سال به بهره برداری چوب اقدام کنیم. این ۱۰ سال حداقل زمانی است که می‌توان شرایط را مطالعه و ارزیابی کرد.
مدیریت در کنار طرح تنفس
بخشی از جنگل‌های شمال کشور بازمانده عصر یخبندان و میراث طبیعی باستانی است. به همین دلیل تخریب آن ،چه به عنوان بهره برداری و چه تصرف، از دید عالی‌ترین مقام مسئول در حکومت و بسیاری از دوستداران محیط زیست محکوم است، اما چرا برخی از مخالفان این طرح آن را به ضرر احیای جنگل می‌بینند؟ کیادلیری در این باره به همشهری می‌گوید: این‌که چرا مخالف هستند خیلی مشخص نیست، اما این می‌تواند به این دلیل باشد که برخی از این افراد با اجرای این طرح از نظر اقتصادی متضرر می‌شوند. طرح تنفس اگر با مطالعه و بر اساس آمایش جنگل باشد، به نفع جنگل‌های هیرکانی خواهد بود. وی اضافه می‌کند: متاسفانه وضعیت جنگل‌های شمال کشور به ویژه در گیلان اصلا مناسب نیست. بهره‌برداری‌های مضاعف، بدون روش‌های احیای مناسب روند تخریب جنگل‌ها را سرعت بخشیده است. به گزارش شمال ما، بنابراین بر اساس کاهش وسعت جنگل‌ها در چند دهه گذشته، استراحت جنگل فرصت خوبی است تا این بخش از طبیعت خود را احیا کند.درباره طرح تنفس، دکتر کیادلیری تصریح می‌کند: در ابتدا باید وضعیت جنگل‌های شمال کشور و آسیب‌های وارده را سنجید؛ جنگل‌هایی که فقط یک درصد مساحت ایران را تشکیل می‌دهد. با مطالعه وضعیت فعلی آن‌ها می‌توان دریافت که ارزش جنگل‌های هیرکانی چقدر است. در کشوری که دوسوم آن به حدی خشک است که با بحران بی‌آبی مواجه است، حفظ و نگه داری جنگل‌های شمال به عنوان ذخیرگاه عظیم آب بسیار بااهمیت است. هم موافقان و هم مخالفان بر این عقیده‌اند که جنگل‌های شمال کشور باید مدیریت شوند. حتی در طرحی به نام تنفس این مدیریت نباید حذف شود. در حقیقت فقط بهره‌برداری چوب به مدت ۱۰ سال متوقف می‌شود تا با مدیریت صحیح و شیوه‌های نوین جنگلداری، جنگل‌ها احیا شوند.کیادلیری در ادامه می‌افزاید: حتما باید در طول مدتی که طرح تنفس اجرا می‌شود، طرح‌های جنگلداری مشخصی برای حفاظت جنگل تهیه و ضمانت اجرایی آن تایید شود.

.

جنگل ۰۸۳

.
آغاز برداشت مجاز درختان پس از ۱۰ سال
به نظر می‌رسد مطرح کنندگان این طرح در واقع دنبال ممنوعیت برداشت چوب و تقویت طرح‌های حفاظتی هستند. در سالی که تمام مسئولان کشوری به حفظ جنگل تاکید داشتند این رویکرد به معنی این است که برداشت چوب در سال‌های گذشته آسیب بسیار جدی به جنگل‌های شمال وارد کرده است.  برخی از موافقان این طرح به ۱۰ سال هم قانع نیستند و می‌گویند این مدت برای استراحت جنگل‌های شمال، زمان مناسبی نیست. به عقیده این افراد به دلیل آسیبی که به جنگل‌های شمال وارد شده است این جنگل‌ها حدود ۱۰۰سال زمان نیاز دارند تا احیا شوند. در واقع معتقدند پس از این دوره ۱۰ ساله، برداشت چوب باز هم مجاز خواهد شد.
هادی کیادلیری د رباره برداشت بی‌رویه چوب بر اساس طرح‌های جنگلداری استان‌هایی مانند گیلان می‌گوید: نباید فقط نگاه منفعت طلبانه داشته باشیم. متاسفانه برخی از طرح‌هایی که انجام می‌شود هم ایراداتی دارند. روش جمع‌آوری اطلاعات و آمار از جنگل‌ها غلط است. در حال حاضر اطلاعات درستی از وضعیت تمامی جنگل‌ها نداریم. به همین دلیل نخستین کاری که باید در کنار طرح تنفس انجام داد، این است که داده‌های صحیح و جامعی را جمع‌آوری کنیم.

آسیب جدی به جنگل بر اثر بی‌برنامگی‌ها
در این رابطه رئیس مجمع نمایندگان گیلان هم با تایید این طرح بیان می‌کند: بی‌برنامگی سازمان محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها برای حفاظت از این مجموعه طبیعی، موجب شد بخش زیادی از جنگل‌ها به ویژه در شمال کشور مورد آسیب و تعرض قاچاقچیان چوب قرار بگیرد. «محمدحسین قربانی» در گفت و گو با  همشهری می‌افزاید: برنامه‌های مقدماتی اجرای طرح تنفس جنگل‌ها در سازمان محیط زیست آماده‌ می‌شود. البته سازمان‌های ذی‌ربط با ید سیاست‌های هدفمندی را برای نجات جنگل‌ها به مجلس ارائه دهند تا از منابع طبیعی به شکل قانونی حمایت شود. به گزارش شمال ما، وی در ادامه بیان می‌کند: با طرح تنفس ۱۰ ساله، از  ورود آسیب به جنگل جلوگیری می‌شود، زیرا در چند سال اخیر به خاطر، نبود برنامه و تغییر کاربری‌ها صدمات غیرقابل جبرانی به جنگل‌ها وارد  شده است. قربانی با انتقاد از برخی کم کاری‌ها در حوزه حفاظت از جنگل، بر اجرای هر چه بهتر و سریع‌تر این طرح تاکید کرد. اما این نماینده مجلس معتقد است باید برای اجرای طرح حفاظت از جنگل‌ها اراده‌ای قوی داشت؛ضمن این‌که لازم است نظارت‌هایی گسترده بر اجرای دقیق آن وجود داشته باشد، در غیر این صورت شکست چنین طرحی متحتمل است.

مخالفان، نگران از طرح تنفس
جنگل‌های گیلان در سال‌های گذشته به دلیل ارزش تجاری درختان آن مورد بهره برداری‌های زیادی قرار گرفته است، اما امروز کار‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که برداشت چوب باید برای چند سال متوالی متوقف شود. در این میان شرکت‌های بهره‌بردار چوب بیش از دیگران متضرر خواهند شد.چندی پیش «فیض الله حسینی» مدیرعامل شرکت سهامی جنگل شفارود در گفت‌و‌گویی با همشهری بیان کرده بود:« از آنجا که سازمان جنگل‌ها امکانات و نیروی انسانی لازم را برای حفاظت و حراست از جنگل‌ها در اختیار ندارد، جنگل‌ها آسیب می‌بینند.» به عقیده وی با فعالیت مجریان طرح‌های جنگل‌داری، جنگل‌های موجود حفظ شده است، اما بهره‌برداری از درختان ریشه‌کن، شکسته، افتاده و آفت‌زده در قالب طرح تنفس جنگل موجب ورشکستگی شرکت‌های بهره بردار می‌شود. حسینی نگرانی خود را به این خاطر ابراز کرده بود که با ورشکستگی شرکت مجری، دیگر نمی‌توان حقوق قرقبان‌ها را تامین کرد و در نتیجه جنگل بدون متولی می‌ماند و در نهایت‌ همان بلایی بر سر این جنگل‌ها می‌آید که بر سر جنگل‌های منابع طبیعی آمد.

واژه استراحت نباید اینگونه تفسیر شود که قرار است پس از ۱۰ سال به بهره برداری چوب اقدام کنیم. این ۱۰ سال حداقل زمانی است که می‌توان شرایط را مطالعه و ارزیابی کرد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *