20 ماه گذشت؛استخر کوثر ۰۱۱

شمال ما: تیم واترپلوی استان گیلان منحل شد، تیم شیرجه استان گیلان به مسابقات اعزام نشد، تیم شنای استان در مسابقات قهرمانی کشور به موفقیتی دست پیدا نکرد و … مدتی است اخباری از این دست را مدام می شنویم و متولیان امر هم دست آویزی جز نداشتن ابزار ندارند، اگرچه نبود ابزار (استخر) باعث بروز مشکلات فراوانی برای هیئت شنا شیرجه و واترپلوی استان گیلان شده است اما هدف هرگز وسیله را توجیه نمی کند و این مدیریت است که باید مسیر درست موفقیت را فراهم نماید.

استخر کوثر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) رشت بیش از بیست ماه است که به بهانه بازسازی تعطیل شده و استان ساحلی گیلان که باید در این بخش در کشور حرف اول بزند را به افولی سهمگین کشانده است. ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ بود که درب این استخر جهت بازسازی بر روی علاقمندان و ورزشکاران بسته شد ولی گلریز رییس هیئت شنای استان گیلان قول داده بود در مدت زمان شش ماه آن را آماده کند، اکنون بیش از ۲۰ ماه گذشته و پیشرفت فیزیکی کمتر از ۵۰ درصد را شاهدیم؛ اما گلریز در گفتگو با خبرنگار ورزشی معین معتقد است: اولا بازسازی استخر را اداره کل ورزش و وجوانان استان به عهده گرفته و بنده فقط به عنوان رییس هیئت شنا پیگیر امور هستم، در ثانی در آن مدت زمان شش ماهی که تعیین کرده بودم بنا بود فقط سقف استخر بازسازی شود ولی اکنون تصمیم گرفتیم استخر را بنیادی اصلاح کنیم، از سونا و جکوزی و سالن بدنسازی گرفته تا رختکن و سرویس بهداشتی و بخش اداری و سرایداری و ….

این یعنی بعد از گذشت ۲۰ ماه که هنوز همان تعمیرات سقف (که قرار بود شش ماهه تمام شود) به اتمام نرسیده، پیشنهاداتی مبنی بر بازسازی کلی استخر داده شده که در صورت تایید، بعید است به این زودی ها شاهد بازگشایی استخر باشیم.

اما با این حال گلریز تاکید می کند: اگر نقشه جدید که شامل تغییرات کلی است، تا پایان هفته ابلاغ شود استخر شهریور ماه آماده می شود با همه این احوال تاکید می کنم بنده مستاجرم و مالک باید آن را آماده کند.

وی افزود: خوشبختانه بودجه خوبی نیز اخیرا به این مهم اختصاص داده شده، حدود هشت میلیارد ریال از محل ستاد بحران و چهار میلیارد ریال از محل بودجه استانی برای بازسازی استخر در نظر گرفته شده و مابقی نیز با پیمانکار توافق می شود به تدریج پرداخت گردد. البته حق با شماست اگر از ابتدا این تغییرات در نظر گرفته می شد و یا اینکه اصلا استخر را به بخش خصوصی اجاره می دادند تا خودش بسازد و مدتی هم بهره برداری کند قطعا خیلی سریعتر شاهد افتتاح استخر می شدیم.

رییس هیئت شنا شیرجه و واترپلوی استان گیلان به وضعیت تیم منحل شده واترپلوی استان نیز اشاره کرد و گفت: اداره این تیم هزینه زیادی داشت، بنده در سالهای ۹۰ و ۹۱ از طریق هیئت بیش از یکصد میلیون تومان برای آن هزینه کردم در سالهای ۹۱ و ۹۲ زیر نظر چوکا بود که در آنجا نیز حدود ۱۳۵ میلیون تومان برایش هزینه شد در سال ۹۳ نیز قرار بود چوکا ادامه همکاری دهد ولی بنا به دلایلی از این امر سر باز زد و تیم را جا گذاشت با این حال ما پیگیر مطالبات بازیکنان هستیم.

گلریز مطالبی که در خصوص بدهی سنگین هیئت زده می شود را نیز تکذیب کرد و گفت: اقایانی که منافعشان در خطر است از این حرفها زیاد می زنند. ما با اینکه استخر نداریم آماده سازی تیمها را تعطیل نکردیم، از این رو استخر سازمان اب را اجاره کردیم و برای آموزش در حال هزینه کردن هستیم. البته یک بدهی از قبل از حضور بنده به دو بازیکن وجود داشت که رایزنی هایی شده تا پرداخت شود، بدهی تیم واترپلوی نیز هست که به هیئت ربطی ندارد چوکا باید پرداخت کند هیئت فقط خود را مکلف به پیگیری می داند، بدهی که مربوط به ما می شود چیزی در حدود ۲۱ تا ۲۲ میلیون تومان است که در نظر داشته باشید از سال ۹۰ تا به امرور ریالی سرانه نیز دریافت ننموده ایم. اگر این دستورالعملی که از چهارم اسفند سال گذشته توسط وزیر ابلاغ شده اجرایی شود منبع درآمد خوبی برای هیئت شنا خواهد بود، وزارت تصمیم گرفته همه استخرهای بخش خصوصی جهت کسب و تمدید پروانه بهره برداری و جواز تاسیس به هیئت های شنا مراجعه داشته باشند. با این حال تا به امروز بیکار نبوده و علیرغم تهیه هزینه های اعزام، حقوق پرسنل را نیز پرداخت نموده ام.

اما نوید نیک بین دبیر سابق هیئت شنا شیرجه و واترپلوی استان گیلان و قهرمان اسبق این رشته نیز در این خصوص حرف برای گفتن دارد، وی به خبرنگار ورزشی معین گفت: اقای گلریز از مرداد ۱۳۹۰ با سرپرستی شروع بکار کرده است، حدود یک سال و نیم دو سال ابتدایی من دبیر اقای گلریز بودم، از مرداد ۹۰ تا بهمن ۹۰ که ایشان سرپرست بودن روزهای خوب هیئت بود، از ۳۰ قهرمان و پیشکسوت در کمیته های مختلف هیئت دعوت به همکاری کردیم و اتفاق خوب دیگر این بود که کار فنی را اقای گلریز به اهلش سپرده بود و دخالت نمی کرد، ما در سه لیگ برتر واترپلوی اقایان، شنای اقایان و شنای بانوان شرکت داشتیم و مقام هم اورده بودیم ، حتی شیرجه را هم راه انداخته بودیم. اما بعد از اینکه گلریز با این عملکرد خوب شش ماهه، نظر مجمع را جلب کرد و در مجمع انتخاباتی حداکثر رای را آورده بود ورق برگشت و چهره واقعی ایشان نشان داده شد.

وی افزود: به دلیل بی احترامی ها،  پیشکسوتان یکی یکی جدا شدند و گلریز نیز دیگر توجهی به نظر کارشناسان نمی کرد و کار خودش را انجام می داد و نتیجه آن این شد که الان کمیته ای وجود ندارد و از ان جمع ۳۰ نفره دو سه نفره باقی ماندند.

نیک بین همچنین گفت: گلریز به عنوان یک فرد غیر ورزشی و صنعتی وارد ورزش شد به نظر من که ۲۶ سال در ورزش در همه ارکانش بودم ورزشکار، مربی و مدیر، تنها انتظاری که از مدیر غیرورزشی داریم این است که یا به صورت مستقیم پول بیاورد و یا اسپانسر بیاورد.

وی ادامه داد: از مرداد ۹۰ تا ۲۳ شهریور ۹۲ که استخر کوثر باز بود تمامی هزینه های هیئت اعم از اعزام ها و مسابقات را از محل درامد استخر می دادند اما با تعطیل شدن استخر انگار هیئت تعطیل شد. درست است که اسختر تعطیل شده ولی این فقط یک استخر است مگر در استان دیگر استخر ندارم در واترپلو که همیشه در لیگ حضور داشتیم ایشان تا مدتی هزینه های اعزام تیم را از محل کارخانه چوکا انجام داد ولی با کاهش ۶۰ درصدی دستمزد بازیکنان باعث شد بازیکنان اصلی و ملی پوش ما در دوره بعد لیگ به تیم دیگری بپیوندند و در سال ۹۳ بعد از سه چهار بازی اصلا تیم منحل شد، بماند که معلوم نشد نحوه قراداد با بازیکنان چگونه بود می گفتند قرارداد کارگری دارند اما این ادعا که می گفت در هیئت مدیره چوکا مصوب شد کارخانه از این تیم حمایت کند ظاهرا درست نبود چرا که تنها بعد از اینکه یک هفته از مدیرعاملی چوکا برداشته شدند تیم منحل اعلام شد.اگر بازیکنان قرارداد واقعی می داشتند الان می توانستند حق و حقوقشون را بگیرند، حتی گلریز دو روز مانده به مسابقات تکلیف بازیکنان را مشخص نمی کرد خیلی از بازیکنان حرفه ای ما به همین خاطر ضرر کردند.

این قهران اسبق شنای کشورمان تصریح کرد: متاسفانه با از بین رفتن استخر دیگر جای ثابتی برای تمرین تیم های پایه وجود نداشت و این سر درگمی باعث شد بسیاری از خانواده ها دیگر حاضر نشدند فرزندان خود را به تمرین بفرستند و به همین راحتی تیم های پایه یکی پس از دیگری از بین رفت، حتی تیم شیرجه که در یک استخر خصوصی که بنده مدیرش بودم تمرین می کرد را صرفا بخاطر مسائل شخصی با من یا آقای میرزایی از فرستادن تیم شیرجه ممانعت کرد و این تیم نیز از بین رفت ولی بعد اعلام کرد که اسپانسر تیم را جا گذاشت این درحالی است که اسپانسر خودشان بودند. پس تنها وظیفه ای که یک مدیر غیرورزشی برای ورود به هیئت داشت را هم نتوانست انجام دهد.

نیک بین در خصوص تعطیلی استخر اظهار داشت: من دو تا سئوال از آقای گلریز دارم ایشان اعلام کردند که تعمیرات استخر با ایشان است و ۲ ماهه آن را انجام می دهند، اگر تعمیرات استخر مربوط به گلریز مربوط می شود چرا بعد ۲۰ ماه هنوز تمام نشده و ایشان به قولش وفا نکرد، اگر  مربوط نمی شود و تعمیرات مربوط به تربیت بدنی و استانداری است چرا جزو کارنامه خود می دانند؟ جالب اینکه ایشان در این مدت از دخالت در امور فنی هم اجتناب نکردند و تصمیماتشان در سقوط و نتیجه نگرفتن تیمها تاثیرگذار بودند در یکی دو سال اخیر در هیچ مسابقه ای گیلان مقام نیاورده است و اگر شاهد برگزاری برخی مسابقات در سطح استان هستیم باید بگویم همین مسابقات سالهای گذشته منسجم تر و به شگل لیگ برگزار می شد

وی در پایان با اشاره به بدهی چهار میلیاردی هیئت گفت: هیئت شنا۴۰۰ میلیون بدهی دارد حساب آن نیز بخاطر شکایت دو بازیکن مسدود است، درست است که بدهی بازیکنان مربوط به دوره قبل بود اما ما بدهی ۷۰ میلیون تومانی آنان را با مذاکره به ۲۵ میلیون تومان رساندیم اما گلریز همین پول را نداد تا اینکه الان شده به ۱۳۰میلیون تومان .علاوه بر این ۸۰ میلیون تومان به استخر اب منطقه ای که تیم های مختلف استان در آنجا تمرین می کردند نیز بدهکارند اگرچه با رایزنی این عدد به ۴۰ میلیون تومان رسید ولی هنوز این مبلغ را هم پرداخت نکردند.

ناگفته نماند رسول میرزایی سرمربی شیرجه استان نیز با تماس با خبرنگار ورزشی معین صحت مطالبه اراده شده توسط نیک بین را تایید کرد.

منبع: معین نیوز/ خزرآنلاین


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *