شهید برجسته‌ای که فراموش شد...%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85-%d9%82%d9%84%db%8c%e2%80%8c%d9%be%d9%88%d8%b1-012

شمال ما؛ نام و یاد شهید برجسته گیلانی فاجعه منا که می‌توانست محور اصلی مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه منا استان گیلان باشد از قلم افتاده است.

شمال ما، امیر رمضانی کینچاه: بارها از سوی مدیران و متولیان امر تعداد شهدای گیلانی فاجعه منا، ۱۶ شهید اعلام شده است حال آنکه متاسفانه نام شهید برجسته فاجعه منا استاد حجت‌اسلام‌والمسلمین «مسلم قلی‌پور گیلانی» به هر دلیل از قلم افتاده است. شهید برجسته‌ای که گیلانی بوده و رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از شهادت ایشان پیام تسلیت صادر کرده‌اند.

استاد شهید حجت‌اسلام‌والمسلمین مسلم قلی‌پور گیلانی نویسنده توانمند و استاد فقید حوزه علمیه قم، در سوم شهریور ۱۳۴۳ ه.ش مصادف با ۱۷ ربیع الثانی ۱۳۸۴ ه.ق در شهرستان رودسر استان گیلان به دنیا آمد. وی پیش از انقلاب اسلامی بخشی از دوران کودکی و نوجوانی خود را در استان های گیلان و اصفهان سپری نمود و در کنار تحصیلات مقطع متوسطه، در تظاهرات علیه رژیم پهلوی شرکت فعال داشت. او سپس برای ادامه تحصیلات عازم شهر مقدس قم شد و پس از اتمام تحصیلات مقطع متوسطه و اخذ مدرک دیپلم تجربی، در سال ۱۳۶۰ تحصیلات علوم دینی را در این شهر مقدس و نزد اساتید برجسته آن زمان آغاز نمود و در سال ۱۳۶۶ دروس سطح را به پایان رساند. استاد قلی پور گیلانی همزمان با تحصیل درس خارج و تدریس، به تحصیل در رشته حقوق دانشگاه مفید پرداخت و پس از اتمام آن نیز سطح ۴ فقه و اصول را اخذ نمود.
وی دروس سطح و خارج را نزد اساتید برجسته معاصر فراگرفت؛ ادبیات را نزد مرحوم مدرس افغانی استاد برجسته ادبیات عرب، شرح لمعه را نزد آیت الله شیخ علی پناه اشتهاردی، قوانین را نزد آیت الله راستی کاشانی،رسائل را نزد آیت الله میلانی، مکاسب را نزد آیت الله ستوده و آیت الله محفوظی، کفایهالاصول را خدمت آیت الله ستوده و آیت الله موسوی تهرانی، منظومه را خدمت آیت الله شیخ یحیی انصاری، بدایهالحکمه و نهایهالحکمه را نزد آیت الله فیاضی، تفسیر را نزد آیت الله جوادی آملی و اسفار و هیئت را نیز نزد علامه حسن زاده آملی فراگرفت و پس از آن نیز به دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام فاضل لنکرانی، جواد تبریزی و وحید خراسانی حاضر شد.
آیت الله قلی پور در کنار تحصیل، به تدریس دروس مختلف سطوح حوزوی اعم از سطح و سطوح عالیه (رسائل، مکاسب، کفایهالاصول و حلقات شهید صدر) و خارج فقه و اصول و فلسفه (بدایهالحکمه و نهایهالحکمه) و کلام و تفسیر و رجال و همچنین تألیف و تبلیغ دین پرداخت. آن مرحوم در میان اساتید و طلاب حوزه های علمیه به استاد و مؤلفی مشهور و برجسته شناخته میشد و موفق به تألیف قریب به ۷۰ جلد اثر سودمند می باشد.
این استاد فقید حوزه علمیه، علاوه بر تمرکز بر تدریس و تحقیق و تألیف، در طول سال های دفاع مقدس، در فاصله سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ در عملیات های مختلف در جبهه های جنوب و غرب کشور حضور فعال داشت.
سرانجام، در صبح عید سعید قربان ۱۴۳۶ (۲ مهر ۱۳۹۴)، در در سرزمین منی و با لباس احرام – در یکی از بهترین زمان ها و مکان ها – در حالی که زبانش به ذکر خداوند متعال مترنم بود، در سن ۵۱ سالگی لبیک گویان به ندای کروبیان، روح ملکوتی استاد به بهشت برین پرواز کرد و در کنگره عرش خدا جای گرفت.
پیکر مطهر این عالم سخت کوش حوزه علمیه قم با گذشت قریب به ۱۰۰ روز از فاجعه منی، در روز جمعه ۱۱ دیماه ۱۳۹۴ در مراسم باشکوهی با حضور مراجع عظام، بزرگان حوزه، شاگردان و آحاد مردم شریف کشورمان تشییع شد و در بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) آرام گرفت.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *