استاد محجوبی:حسین محجوبی ۰۱۶

شمال ما: می‌گوید از ۸۵ سال عمری که از خدا گرفته، ۶۴ سالش را در تهران گذرانده است؛ شهری که از نظر او یک کشور است و طبیعت زیبای آن جای خود را به ساختمان‌های عریض و طویل می‌دهد.
حسین محجوبی از بزرگان نقاشی معاصر است. او سال ۱۳۰۹در لاهیجان به دنیا آمد و خیلی‌ها به نام نقاش طبیعت می‌شناسندش. محجوبی با شهرداران زیادی در پایتخت کار و برایشان بوستان و فضای سبز طراحی کرده است. او نقاشی است که در رشته معماری درس خوانده و بوستان زیبای ساعی را برای همیشه در قلب پایتخت به یادگار گذاشته است. محجوبی این روزها مراحل پایانی تابلوی «خیام» را پشت‌سر می‌گذارد و قرار است از این اثر هنری در بزرگداشت خیام نیشابوری پرده‌برداری شود.

درخت و اسب، حیات و انرژی
محجوبی که در بیشتر آثارش از درخت و اسب استفاده می‌کند، اسب را نماد انرژی و درخت را نماد حیات می‌داند و به همشهری می‌گوید: همه طبیعت زیبا را از بین برده و به جای آن برج ساخته‌ایم. ۱۵سال دیگر اگر آب نداشته باشیم، باید همین برج‌ها را رها کنیم و به جای دیگری برویم. جمعیت زمین از ۷میلیارد نفر هم بیشتر شده و این همه انسان مگر روی زمین جا می‌شوند؟ جمعیت بیش از حد تعادل زندگی و طبیعت را از بین می‌برد و واقعا نمی‌دانم با این جمعیت چه باید کرد. هر چیزی سیر طبیعی خود را دارد و ما انسان‌ها دنیا را به برهوت تبدیل کرده‌ایم. دغدغه من این است و همواره این دغدغه را در نقاشی‌هایم می‌آورم.
به گزارش شمال ما، وی در ادامه تصریح می‌کند: به کشورهای زیادی سفر کرده‌ام ازجمله چین و هند که مملو از جمعیت هستند و کشورهای اروپایی که به‌گونه‌ای تعادل و توازن انسان و طبیعت در آن وجود دارد. ایران سرزمینی است با مجموعه طبیعت زیبا و فرهنگ‌هایش که حریفی نداشته و ندارد. ایران هنوز هم ایران است. همه‌‌چیز در دنیا در حال حرکت است و روی نظم خود پیش می‌رود و اساس قوانین طبیعی و الهی کل عالم در حال تغییر و تحول است.

شیوه خاص محجوبی
محجوبی علاوه بر علاقه‌ای که به طبیعت دارد، در بخشی از آثار خود دنیای کودکی و زادگاهش را روایت می‌کند. او در پاسخ به این سؤال که به کدام یک از مکتب‌های نقاشی تعلق دارد، می‌گوید: ۵۰سال است از فضای سبز، درخت و طبیعت زیبا نقاشی می‌کشم. چه ما باشیم چه نباشیم، طبیعت کار خود را می‌کند. پدرم مینیاتوریست بود و من به واسطه و کمک او تمام این «ایسم»هایی را که در نقاشی وجود دارد کار کردم اما به این نتیجه رسیدم که باید شیوه مخصوص خودم را داشته باشم.

نگارگری بر بوم
وی می‌افزاید: برای من هر یک از اجزای طبیعت نماد خود را دارد. همه عالم مقدس است و درخت مقدس‌ترین آنهاست. سبک من نقاشی درخت است، اسب است و انسان. شیوه نقاشی محجوبی مانند هر نقاش بزرگ دیگر ویژه و منحصر به‌خود او است.
او درباره نوع نقاشی‌هایش می‌گوید: همانطور که گفتم، هنر ما مینیاتور بود و این هنر مینیاتور در دنیا شاخص است. همیشه دوست داشتم و سعی کرده‌ام این لطافت نگارگری را در نقاشی‌هایم داشته باشم.

بزرگداشت و نمایشگاه محجوبی
حسین محجوبی با بیش از نیم قرن مطالعه و تحقیق در سیر تحول هنرهای تجسمی ایران و جهان تاکنون در ۵۶نمایشگاه انفرادی و بیش از ۶۰نمایشگاه گروهی در داخل و خارج ایران شرکت کرده و بارها مورد تقدیر قرار گرفته است. او سال ۱۳۸۰نگارخانه آشیان نقش و مهر را برای ایجاد فضای مناسب معرفی جوانان هنرمند ایران به دوستداران هنر و فرهنگ تاسیس کرد.
مراسم بزرگداشت و رونمایی از تمبر استاد محجوبی نخستین جمعه شهریورماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد و همزمان نمایشگاه مرور بر آثار استاد محجوبی با نمایش ۳۰ اثر نقاشی در معرض دید علاقه‌مندان قرارگرفت. این نمایشگاه تا ۱۶شهریور در نگارخانه شماره یک فرهنگسرای ارسباران دایر است.

 

منبع: لاهیگ/ همشهری؛ فهیمه پناه‌آذر


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *