پاسخ به شبهات فعالیت منطقه آزاد انزلی؛منطقه آزاد انزلی 011

منطقه آزاد انزلی، فرصتی است برای توسعه گیلان. اما از سال ۱۳۸۲ که زمان تاسیسش بود تاکنون نتوانسته به تمامی اهدافش برسد. ولوآنکه منطقه آزاد همچنان رو به جلو حرکت می کند و مدیرانش معتقدند که اوضاع بهتر هم خواهد شد…

 

 

شمال ما: در عین حال فعالیت منطقه آزاد با پرسش ها و انتقاداتی هم روبرو است. وبسایت «گیلان فردا» در صفحات اجتماعی خود از کاربران خواست تا شبهات خود را از مسئولان سازمان منطقه آزاد انزلی بپرسند. ما نیز سعی کردیم این پرسش ها را با امین افقی، مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی در جریان بگذاریم تا بلکه پاسخی به این سوالات بدهد.

اولین شبهه درباره عدم شفافیت تصویر منطقه آزاد (البته تا زمان نگارش این گزارش) بود. اینکه «چرا تصویر نقشه منطقه آزاد مصوبه سال ۱۳۸۴ شفاف است اما تصویر نقشه منطقه آزاد مصوبه سال ۹۳ از شفافیت لازم برخوردار نیست و اشاره ای به قرار گرفتن قسمتی از تالاب بوجاق در منطقه آزاد نشده است؟ آیا این رویکرد این شبهه را ایجاد نمی کند که خدای نکرده افرادی در سازمان منطقه آزاد نمی خواهند مردم از تمامی محدوده منطقه آزاد باخبر شوند تا طرح های عمرانی و ساخت و سازها بدون مزاحمتی و با کمترین هزینه انجام شود؟» امین افقی ، مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی درباره این سوال به خبرنگار گیلان فردا گفت: «هم نقشه قدیمی منطقه آزاد در پرتال سازمان وجود دارد و هم نقشه محدوده جدید که سال گذشته مصوب شده بود. این نقشه را با جزییات نوشتاری اش همان روز تصویب هیات دولت در سایت اطلاع رسانی سازمان آوردیم و فکر نکنم با توضیحاتی که برایش نوشتیم هیچ جای شک و شبهه ای ایجاد کند.»

دومین سوال کاربران و مخاطبان گیلان فردا درباره فعالیت چندکارخانه تولیدات شیمایی بود. کارخانجات تولید رنگ مو و تولید لوازم شوینده. کاربری که این سوال را پرسید به این موضوع اشاره داشت که در گیلان به هیچ وجه اجازه فعالیت صنایع شیمیایی داده نمی شود مگر در منطقه لوشان. اما چرا در منطقه آزاد این کارخانجات می توانند فعالیت کنند؟ امین افقی نیز در پاسخ به این سوال اذعان کرد: «کارخانه تولید لوازم شوینده مورد اشاره شما در دورانی که این منطقه، منطقه ویژه بود ساخته شده بود. توجه داشته باشید که قبل تر از آزاد شدن منطقه ویژه انزلی این کارخانه فعالیت می کرد. استانداردهای زیست محیطی آمریکا را هم دارد و اسنادش موجود است. درباره کارخانه های دیگر هم باید بگویم که تا یک سال و نیم پیش هیچ مجوزی صادر نشده بود و بعد از آن هم زمین فقط برای احداث صنایع غیرآلاینده و پاک واگذار شد و مجوزها صادر شد. در ضمن تاکید کنم که مجموعه مدیریتی سازمان منطقه آزاد خود را به شدت مقید به موازین محیط زیستی می کند و از قضا بسیار سر مسایل محیط زیستی حساسیت وجود دارد. در ضمن منطقه آزاد قبل از اجرای هر طرحی خود را موظف به گرفتن ارزیابی های زیست محیطی از مراجع علمی می داند و این کار را می کند و اگر طرحی یا کارخانه ای موازین زیست محیطی را نداشته باشد به هیچ وجه اجازه فعالیت ندارد.»

.

منطقه آزاد انزلی ۰۲۱

.

سوال دیگر کاربران درباره تغییر کاربری گسترده اراضی مخصوصا در زیباکنار انزلی است. مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی هم اینگونه پاسخ داد: «ما براساس قانون عمل می کنیم. طبق قانون براساس طرح هادی بسیاری از این زمین ها قابلیت تغییر کاربری داشتند و ما هم نمی توانستیم جلوی مردم را بگیریم. حال اگر برابر فرمایشات مقام معظم رهبری و دستوراتی که هیات دولت صادر خواهند کرد اگر قانونی بیاید که طرح هادی را کان لم یکن تلقی کند و هرگونه تغییر کاربری را غیرقانونی بداند ما هم در طرح جامعی که در دست نوشتن داریم این موارد را می آوریم و اجازه هیچ تغییر کاربری را در محدوده منطقه آزاد نخواهیم داد.»

کاربر دیگری هم سوال کرد که طبق شنیده ها این احتمال وجود دارد که در جنگل ۴۰۰ هکتاری روستای فتاتو ساخت و سازی انجام شود یا به بهانه بعضی از طرح های گردشگری قسمتی از تنه درختان تراشیده شود که این مقام مسئول در منطقه آزاد در پاسخ به این سوال اظهار کرد: «به همه این اطمینان را می دهم که این جنگل زیبا همانطور و درهمان مساحت و با همان تعداد درخت که به ما تحویل داده شد باقی می ماند. این جنگل یکی از جاذبه های گردشگری منطقه آزاد است و ما به همان شکلی که هست از آن حفاظت خواهیم کرد.»

سوال دیگر مربوط به آب بند خشک سل در روستای زیباکنار بود که چرا علی رغم شباهتش به تالاب ساقلکسار از آن به درستی استفاده نمی شود و استفاده بی رویه و بی برنامه از آن به خاطر زمین های کشاورزی موجب خشک شدنش شده است درحالیکه تالاب ساقلکسار به خاطر رسیدگی گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند. پاسخ امین افقی هم اینچنین بود: «این تالاب در حوزه اختیارات ما که نیست. خشک شدن این تالاب را باید مسئولان محلی و اداره منابع طبیعی پاسخ دهد نه ما. وگرنه ما هم از خشک شدن این جاذبه بالقوه گردشگری ناراحت هستیم.»

اکثر سوالات کاربران دغدغه های زیست محیطی بود. اما در این میان کاربری هم پرسید که آیا منطقه آزاد تا به حال فکری به حال مدیریت آسیب های اجتماعی کرده است: «وقتی در منطقه آزاد برج سازی می شود. وقتی مسافران خارجی و داخلی از شهرهای دیگر به این منطقه می آیند با خود خرده فرهنگ هایشان را هم می آورند که شاید بعضا در تقابل با فرهنگ بومی محلی منطقه باشد و این منطقه را با چالش فرهنگی روبرو کند. مسئولان منطقه آزاد چه برنامه ای برای مدیریت آسیب های اجتماعی دارند؟» امین افقی هم در پاسخ گفت: «از قضا ما در حوزه های اجتماعی کارهای زیادی انجام داده ایم که می توانید اخبارش را در پرتال سازمان ببینید. اتفاقا یکی از اولویت های ما حمایت از اقشار آسیب پذیر است و به همین منظور جلساتی با این افراد هم داشتیم و داریم. ساخت مدارس هوشمند، رسیدگی به مساجد، کمک به اقشار آسیب پذیر در مناسبت های مختلف جزیی از برنامه های ما است. در عین حال در جلساتی که با نیروی انتظامی داشتیم کارگروه هایی برای مواجه درست با آسیب های اجتماعی تشکیل دادیم.»

و سوال آخر هم درباره نسبت میان سرمایه گذاری مولد با بحث اشتغال بود. اینکه منطقه آزاد انزلی به نسبت هزینه کردهای میلیاردی توانسته همان اندازه اشتغال ایجاد کند؟ مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد در پاسخ به این سوال گفت:آمارها موجود است و ما کارنامه خوبی در این زمینه داریم. اما اجازه بدهید این آمار را مستند به شما بدهم.

گفتنی است مدیر روابط عمومی منطقه آزاد هنگام پاسخ به این سوالات در موقعیت مناسبی برای پاسخ دادن نبود و همین پاسخ های موجود را تنها به خاطر احترامی که برای روزنامه نگاران و به ویژه تحریریه گیلان فردا قائل است ارائه داد. از این رو امین افقی این وعده را داده که پاسخ های مستندتر و مبسوط تر را در روزهای آتی به گیلان فردا می دهد. از همین جا گیلان فردا آمادگی خود را برای چاپ پاسخ های مستندتر و اظهارنظرهای دیگر اعلام می کند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *