گیلان در سال 94؛شهرداری رشت ۰۵۳

در سالی که گذشت، گیلان در حوزه سیاسی سالی تقریبا آرام را سپری کرد. به جز انتخابات آخر سال که شور و هیجان را  در جامعه افزایش داد، دیگر روزهای سال آرام بود. سال ۹۴ برای گیلانی‌ها با رویداد مهم سفر رئیس‌جمهور و هیات دولت تدبیر و امید به گیلان آغاز شد.
شمال ما: حاصل این سفر اختصاص بودجه به پروژه‌هایی بود که سال‌هاست بلاتکلیف باقی‌مانده‌اند. در جریان سفر رئیس جمهور به گیلان مسائلی چون تکمیل پروژه‌های راه‌آهن قزوین ـ رشت و اتمام آزادراه رشت ـ قزوین مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در بخش کشاورزی به موضوعاتی چون تامین آب زراعی گیلان، تکمیل سدهای پلرود، شفارود، لاسک، دیورش و ۱۱ سد لاستیکی پرداخته شد.
در این سفر مبلغ ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور یکپارچه‌سازی و تسطیح ۱۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان تصویب شد. همچنین تکمیل طرح‌های درمانی، آبرسانی، راه‌سازی و ایجاد فضاهای فرهنگی در گیلان مورد تاکید قرار گرفت و برای آن‌ها اعتباراتی در نظر گرفته شد. مبلغ ۷۹۵ میلیارد ریال اعتبار نیز  برای ۲۹ طرح عمرانی مصوب شد.
رنج ناتمام گیلان از زباله و پسماند
با توجه به این‌که محیط‌زیست یکی از اصول برنامه‌های توسعه کشور است، رفع معضلات آن برای دولت از اهمیت زیادی برخوردار است. دفن زباله و پسماند از معضلات دیرینه گیلان به شمار می‌رود. به علت افزایش آلودگی‌های ناشی از زباله‌ها، استاندار گیلان در ابتدای سال تأکید کرد شهرداری که نتواند مدیریت پسماند را اجرایی کند، برکنار خواهد شد. کاملا واضح است که تهدید، بدون در نظر گرفتن امکانات و بودجه‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت.
هر چند که دولت هم در این زمینه کمک‌هایی  از جمله تحویل ۱۱۸ دستگاه ماشین حمل زباله به دهیاران انجام داد.
خروج چای ایرانی از حاشیه‌نشینی
وعده‌های دولت در سال جاری کارساز بود و چایکاران گیلانی هم چای را با نرخ بهتری به فروش رساندند و هم کشت نوع درجه یک آن را افزایش دادند. استاندار گیلان در پاییز و در جریان سفر «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری و «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به گیلان، موضوع چای و مشکلات چایکاران را مطرح کرد. پس از آن بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال یارانه خرید برگ سبز چای از سوی دولت پرداخت شد؛ مابقی مطالبات هم پیش از پایان سال به چایکاران پرداخت شد. به گفته فعالان چای ۵۲ هزار تن چای سنواتی در انبار‌ها وجود دارد و مصرف چای کشور هم سالانه حدود ۲۰ هزار تن است.
 گیلان و ال‌نینویی که رد شد
پاییز امسال خبری در رسانه‌های گیلان مردم را متاثر و نگران کرد؛ گفته می‌شد پدیده ال‌نینو بار دیگر در گیلان اتفاق خواهد افتاد.
این خبر را «مرتضی اکبرپور» معاون امور مقابله و آمادگی سازمان مدیریت بحران کشور در گیلان اعلام و بیان کرد که نامه‌های آماده‌باش و هشدارهای لازم به استانداری‌ها ارسال شده است. همچنین اعلام شد که دوره‌های آموزشی مقابله با پدیده ال‌نینو در کل استان‌ها برگزار می‌شود. تجربه برف سنگین سال‌های ۸۲ و ۸۶، هنوز در یاد مردم گیلان باقی‌مانده است. با این وجود حادثه‌ای با شدتی که گفته شد، در استان گزارش نشد. تنها برف بهمن ماه  منجر به قطع برق مناطقی از رشت و شهرهای شرق گیلان شد که با بازدید سرزده استاندار از واحد بهره برداری برق منطقه‌ای گیلان برق بسیاری از شهر‌ها به مدار بازگشت؛ مابقی هم در مدت کوتاهی رفع شد. شبکه‌های برق رشت و چند شهر دیگر در سالی که گذشت، بر اثر طوفان‌های شدید خسارت دید.  براساس آمارها، بیش از ۸ هزار میلیون ریال خسارت در اثر طوفان‌ها به تاسیسات برق وارد شد.
شهید همیشه غریب
امسال عطر عاشقی و شهادت فضای گیلان را هم معطر کرد. ۷ تن جوانان گیلان‌زمین برای دفاع از حرمین در سوریه به شهادت رسیدند: امیررضا علیزاده، محمدحسین عطری، فرهاد خوشه‌بر، سید اسماعیل سیرت‌نیا، سجاد طاهرنیا و حبیب روحی. مهدی کوچک‌زاده هم هفتمین شهید مدافع حرم گیلان بود که در یک سال گذشته حین عملیات مستشاری در سوریه شهید شد.
شهر خلاق و خوراک‌شناسی
انتخاب رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو، می‌تواند درشرایط فعلی کشور، موقعیت مناسبی را برای رونق گردشگری فراهم کند. در مراسم امضای تفاهمنامه شهر خلاق خوراک‌شناسی، استاندار گیلان هم حضور یافت و شاهد امضای شهردار رشت با نماینده یونسکو بود تا نشان دهد دولتمردان هم به مسائل شهری اهمیت می‌دهند.
قصه ناتمام قطار و آزاد‌راه
گیلانی‌ها بارها درباره زمان بهره‌برداری راه‌آهن قزوین-  رشت وعده‌هایی شنیده‌اند. امسال با ریل‌گذاری ۱۲ کیلومتر از این راه‌آهن به سمت رشت، امید‌ در دل‌ها قوت گرفت.
با اجرای این پروژه، فاصله زمانی رشت تا قزوین به جای حدود ۴ ساعت به یک تا ۱/۵ ساعت کاهش خواهد یافت.
آزادراه رشت- قزوین هم که ۱۴ سال از زمان اجرای آن می‌گذرد، هنور تکمیل نشده است و به گفته استاندار، در خرداد ۹۶ این مسیر به طور کامل زیر بار ترافیک می‌رود.
 توسعه گیلان
توسعه در بخش‌های مختلف از دغدغه‌های مسئولان و مردم است. چند ماه پیش استاندار به همراه مجمع نمایندگان گیلان، نشستی مشترک برگزار کرد تا در آن به مسائلی چون بودجه سال ۹۵ و برنامه ششم توسعه پرداخته شود. اعتبارات گیلان در ۳ بخش استانی، منطقه‌ای و ملی تعریف شد و تاکید نمایندگان مجلس و استاندار بر پیگیری همه موارد با هم بود.
 پیاده‌راه پرحاشیه
ساخت پیاده‌راه در بافت مرکزی شهر، باید پرحاشیه‌ترین طرح استان لقب بگیرد. از زمانی‌که ایده ساخت این پیاده‌راه مطرح شد، مخالفت‌ها آغاز شد. بازاریان مهم‌ترین مخالفان اجرای این طرح بودند؛ آنها چندین جلسه با شهردار رشت داشتند که کسی از نتایج و گفته‌های آن اطلاعی ندارد.
ساخت پیاده‌راه ، طرح‌های مکمل دیگری هم داشت؛ اجرای طرح ترافیک و ساخت مسیر بی‌آر‌تی از طرح‌هایی است که در کنار ساخت پیاده‌راه رقم خورد. پیاده‌راهی که قرار بود ۱۵ اسفند به بهره‌برداری کامل برسد، اما حالا صحبت از بهره‌برداری آن در ۲۴ اسفند می‌شود. اتمام این طرح پیش از نوروز و حضور مسافران ضروری است.
اظهار نظرهای استاندار گیلان
مقام ارشد اجرایی گیلان بی‌حاشیه‌ترین مسئول سال اخیر بود. شاید بتوان جنجالی‌ترین اقدام او را در ۲ مورد خلاصه کرد: یکی موافقت و تاکید بر اجرای پروژه سد شفارود و دیگری آمارهایی در حوزه بیکاری از جانب ایشان  اعلام ‌شد. آمارهای که از کاهش یک تا دو درصدی بیکاری خبر می‌داد با واقعیت جامعه همخوانی نداشت. شاید به همین دلیل است که برخی نمایندگان گیلان هم به دولتمردان انتقاد می‌کنند که اینگونه آمار‌ها نه دوای درد بیکاری است و نه مشکلی را حل خواهد کرد؛ هر چند که آمار‌ها درست باشد.
اسفند و یک رای سهم من و تو
انتخابات امسال بیشتر گروه‌های سیاسی را از اول سال درگیر کرده بود. انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بسیار پرشور بود.
انتخابات در گیلان، همزمان با دیگر شهرها به پایان رسید؛ فقط در ۲ شهر رشت و رودبار به دور دوم کشیده شد. نتایج دیگر شهرهای گیلان هم با ترکیبی از لیست‌های مختلف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بود. با این حال پیروز واقعی انتخابات از آن مردمی بود که پای صندوق‌های رای حضور پیدا کردند. آنان امیدوارند سال آینده، روزهای بهتری برای آنها و کشور باشد.

 

منبع: همشهری؛ فرشته رضایی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *