ایمان رنجکش
ایمان رنجکش ۰۶۷

شمال ما؛

«حکایت است روزگاری زوجی از دیار طبرستان پس از مدتی زندگی مشترک در کنار هم دریافتند که به هیچ وجه من الوجوه توان سازش و زندگی در کنار یکدیگر را ندارند و در سریع ترین زمان ممکن باید مُهر باطلی بر این وصلت ننگین بزنند. حال دلایل گاه تامل برانگیز زوجین برای طلاق از “عضویت همسرم در تلگرام گرفته تا بی کلاسی شغل شوهر !” بماند،  بحث زمانی عجیب تر به نظر می رسد که این زوج یا امثال این زوج ها در کوچه و خیابان های آن دیار، در به در بدنبال یک دفتر طلاق برای پایان دادن به زندگی مشترک خود می گشتند اما از هر راهی که وارد می شدند به بن بست می خوردند.  پس از ساعت ها گشت و گذار در شهر و نواحی اطراف، کم کم تصمیم گرفته بودند که به خانه و زندگی خود بازگشته و سنگ ها را باهم وا گشوده و نور روشنی در اندک روزنه های سعادت خود بیافکنند. همینطور که درحال خیال پردازی بودند ناگهان دلالی از آن محل می گذشت! دلال با دیدن آن ها دریافت که قصد جدایی از یکدیگر را دارند و بلافاصله به نزد آنان شتافت و گفت: درود بر جوانان سرزمینم! حتما قصد جدایی از یکدیگر دارید؟ + آری. قصد جدایی داریم  اما کو دفتر طلاق ؟! – اشکالی ندارد می توانید برای مقصود خود به استان بغلی مراجعه کنید. با این کار هم گشت و گذاری در این آخرین روزها بایکدیگر خواهید داشت و هم در آمار طلاق استان خودتان صرفه جویی کرده اید! و اینگونه شد که آن زوج بلافاصله از وی تشکر کرده و به راه افتادند و…!»
رودسر جایی است که امروز به سیاه ترین مکان برای زوجین بدل گردیده است. رودسر جایی است که در آن از هر دو ازدواج یکی به طلاق می انجامد. رودسر جایی است که به تنهایی درصد بالایی از آمار طلاق و ناهنجاری های اجتماعی در استان را با خود به یدک می کشد. اما براستی دلیلش چیست؟ استاندارگیلان در همایش روزملی جمعیت پرده از اصل این ماجرا برداشت.  
بررسی ها نشان می دهد که عدم وجود دفاتر طلاق در غرب مازندران موجب شده تا مردم شهرهای تنکابن، چالوس، عباس آباد، نور و رامسر برای پایان دادن به دفتر زندگی مشترک خود کیلومترها از دیارشان فاصله گرفته و برای ثبت این حرکت مد شده برای جوانان در جامعه امروز به سمت استان گیلان خصوصا شهرستان رودسر رخت می بندند!
حال این ماجرا به چه اندازه مشکوک است و یعنی در هیچ یک از این ۵شهر استان مازندران دفتر طلاق وجود ندارد و آنان مجبورند برای مقصود خود پای در استان دیگری گذارده و آنچه شاهدش هستیم حکایت بازی بده بغلی- بغلی بگیر در این استان درحال اجرا می باشد. اگربخواهیم بدنبال واژه در رابطه با این ماجرا بگردیم می توان به طلاق وارداتی اشاره کرد و امروز ما درحال واردات طلاق و ناهنجاری های اجتماعی به استانمان گیلان هستیم.
اتفاقات بوقوع پیوسته در این چند وقت اخیر نشان از مظلومیت این استان در چنین قضایایی دارد، چرا که از بدحجابی گردشگران گرفته تا معضلات اجتماعی و فرهنگی دیگر که وارد استان می شوند، همه کاسه و کوزه آن بر سر ما گیلانیان می شکند و موجب می شود  انگشت اشاره حتی مفسرنماهایی برای توجیه و سخنرانی هایشان باشیم!
استان گیلان به اندازه کافی ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی خاص خودش را دارد، حال داریم طلاق های غرب مازندران را نیز در شهرهای خودمان به ثبت می رسانیم که با عقل جور درنمی آید و گویا مسئولین استان مجاور هم از چنین رخدادی بدشان نیامده چون معضلی است که به هر ترتیب به خارج از استانشان هدایت می شود  و در اینجا مسئولین خصوصا استانداری مازندران باید فکری برای حل این معضل بیاندیشند و درست است که شهرت گیلانیان در خون گرمی و مهمان نوازی زبانزد عام و خاص است ولی هرگز دوست نداریم واردکننده ناهنجاری های اجتماعی به استانمان باشیم چرا که این دردی است که به مرور زمان بیشتر از واردات برنج کمر مردمانمان را خواهد شکست!
روزنامه معین

کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “از واردات برنج تا واردات طلاق!”

  1. حسن می‌گه:

    آدرس فیش حقوقی آپلود شده

    یک بازنشسته با سابقه کاری ۳۵ ساله در تامین اجتماعی رشت با دریافتی حداقلی۷۱۲ هزار تومان

    ۳۵ سال کارگری و دریافت ۷۱۲ هزار تومانی در بازنشستگی

    http://uupload.ir/files/wejr_fish_hoghooghi_bazneshaste.jpg

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *