رد پای استانداری در تقدیرهای روز خبرنگار؛IMG_20150806_234542

بد نیست که به مدیران ارجمند یادآوری کنیم که اول خبرنگاران واقعی را از خبرنگارنماها تمیز و تشخیص بدهند و بعد حرمت و احترام و شان و جایگاه خبرنگاران واقعی را حفظ کرده و آن‌ها را بر صدر نشانند که اگر این کار را نکنند به جامعه آسیب زده‌اند…

 

 

 

شمال ما: خبرنگار، روزنامه‌نگار، مدیرمسئول، خبرگزاری، پایگاه خبری، صدا و سیما، رسانه و … همه و همه برای انعکاس درست یک واقعه و رویداد در تلاش هستند تا متنی در قالب خبر به صورت دیداری، شنیداری و یا مکتوب به مخاطب عرضه شود و این‌ها همه در حالی است که سختی کار خبری و فعالیت مطبوعاتی و رسانه‌ای هنوز هم در بسیاری مواقع و برای بسیاری از افراد پنهان باقی مانده است.

خبرنگاران که در تمام طی سال پل ارتباطی مردم و مسئولین هستند، خود در روزی از سال سوژه خبر می‌شوند. در این روز سعی می‌شود تا با زنده‌نگه‌داشتن یاد شهید صارمی از خبرنگاران تجلیل و تقدیر شود. البته خبرنگاری در جامعه ما از آن دسته شغل‌هایی است که از دور دل را می‌برد و از نزدیک زهره را آب می‌کند و گاه هیاهوی بسیار است برای هیچ!

البته در این مجال قصد بر این نیست که از محاسن و معایب این شغل و حرفه و یا هرچه که اسمش را می‌گذارید مطالبی نوشته شود بلکه قصد بر این است تا در مورد یک اقدام خوب صحبت شود و صد البته به کاستی‌ها و نواقصی که گاه ناآگاهانه از سوی طرفین به وجود می‌آید نیز اشاره شود.

امسال با دستور جناب آقای دکتر نجفی، استاندار محترم به مدیران ادارات و سازمان‌های مختلف تاکید شد تا در روز خبرنگار از خبرنگاران به واسطه زحمات یک ساله‌شان قدردانی شود.

به نظرم ارزش معنوی تاکید و توصیه استاندار برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است، چون این دلگرمی را به فعالین این حوزه می‌دهد که مدیریت ارشد استان نسبت به زحمات آن‌ها بی‌توجه نیست. اما لازم است در این راستا از آقای گلشن، رییس روابط عمومی استانداری نیز تقدیر کرد. چون پیگیری ایشان به جهت انجام درست کار و دریافت گزارش از سوی ادارات و ارائه انعکاس آن به استاندار خود باعث شد که کارها بهتر انجام شود. چون در سال‌های پیش هم بعضی اوقات برخی از ادارات در روز خبرنگار، از تعدادی خبرنگار تقدیر می‌کردند ولی کار پیگیری نمی‌شد.

البته بنده اصلاً قصد ندارم برای خوشامد کسی چیزی بگویم یا بنویسم که طی این سال‌ها نیز هرگز این کار را نکرده‌ام. اما به نظر می‌رسد همان‌طور که ما خبرنگاران انتظار داریم کارهای‌مان دیده شود گاه لازم است در مورد بعضی از اقدامات این‌چنینی هم مطلبی نوشته شود.

هرچند همهٔ ما می‌دانیم هر کاری، به هر صورتی که برگزار شود پیوسته منتقدانی خواهد داشت و این هم چیزی طبیعی است، چون سلایق و دیدگاه‌ها متفاوت است.

ولی آنچه مسلم است برای انتقاد کردن گاه لازم است شخص خود را در جایگاه طرف مقابل هم بگذارد تا با جمیع جهات و با توجه به شرایط و امکانات موجود، انتقادی سازنده داشته باشد.

*تقدیر به نحو شایسته

امسال با توجه به تاکید جناب استاندار به ادارات مختلف مبنی بر تقدیر دستگاه‌های اداری از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار، بسیاری از ادارات و سازمان‌ها در این خصوص فعالانه عمل کردند. و با برنامه‌ریزی و در حد مقدورات سعی کردند جلسه‌ای برگزار کنند و از خبرنگاران مرتبط با حوزه خود تقدیر و تشکر کنند. این عزیزان توانستند حتی با برگزاری جلسات ساده اما آبرومند، خبرنگاران را محترم شمرده و روز خبرنگار را به آن‌ها تبریک بگویند.

*حضور فعال ادارات شهرستانی در روز خبرنگار

شنیده‌ها حاکی از این است که امسال بسیاری از ادارات کوچک‌تر شهرستانی و حتی دهیاری‌ها نیز در روز خبرنگار فعالانه عمل کردند و از خبرنگارانی که در طی سال با آن‌ها کار کرده بودند تقدیر به عمل آوردند.

*تقدیرنامه‌هایی بدون نام و نشان

شاید یکی از بدترین حالت‌هایی که برای یک خبرنگار پیش آید این باشد که در جبران زحماتش تقدیرنامه‌ای بدون نام و نشان و بدون تاریخ و شماره به وی داده شود. چه، این کار یعنی کاری را باری به هر جهت انجام دادن. چنین تقدیرنامه‌ای ممکن است به دست هر شخصی برسد. بنابراین نه‌تنها تقدیری برای خبرنگار محسوب نمی‌شود، بلکه عملاً نوعی بی‌توجهی و بی‌سلیقگی را از جانب اداره یا سازمان تقدیرکننده نمایان می‌سازد.

*تقدیر از یک کنار

از سوی دیگر وقتی خبرنگاران به اسم برای مراسمی دعوت نمی‌شوند و فضا طوری است که افراد دور و نزدیک نیز به عنوان همراهان و خانواده خبرنگار در جلسه تقدیر از خبرنگاران حضور می‌یابند برگزارکننده هم بدون هیچ دقت و تاملی از مهمانان می‌خواهد که از یک کنار بر روی سن آمده و جایزه خود را دریافت کنند، آن می‌شود که نباید بشود.

*حضور بادعوت یا بی‌دعوت

همکاری اسم ادارات مختلف را می‌برد و از من می‌پرسد در جلسات تقدیر آن‌ها حضور داشته‌ام یا نه، وقتی می‌گویم نه تعجب می‌کند. می‌گویم دعوت نبوده‌ام. ولی باز متعجب مرا می‌نگرد!

از قدیم گفته‌اند که بدون دعوت نباید جایی رفت. البته در خیلی از مراودات روزمره و در احوالپرسی‌ها و صله رحم‌ها بسیاری از ما با دعوت یا بی‌دعوت به دیدار عزیزانمان می‌رویم و در این حالت به کار خود هم می‌بالیم. ولی وقتی مهمانی یا جلسه‌ای رسمی باشد اصلاً شایسته نیست که فرد بدون دعوت در آن مهمانی یا جلسه رسمی و … شرکت کند. که اگر این کار را بکند در واقع خود، شان و شوکت خود را زیر سؤال برده است! طبیعتاً در چنین حالتی صاحبخانه و صاحب‌جلسه فرد را بیرون نمی‌کند، اما بی‌شک از این کار خوشحال هم نخواهد شد. البته در بسیاری از موارد حتی حضور بدون دعوت در جلسه‌ای هم ممکن است دلایلی داشته باشد ولی آنجا که حرف از تقدیر و هدیه باشد، چنین حضوری نه‌تنها زیبا و درشان افراد نیست بلکه به نوعی نشان‌دهنده بی‌احترامی شخص به خودش است!

حالا تصور کنید خدای ناکرده خبرنگاری این نکته مهم را زیرپا بگذارد و بدون توجه به اینکه به جلسه‌ای دعوت شده یا نه و بدون اینکه اصلاً در طی سال با اداره و سازمان مورد نظر هیچ‌گونه همکاری و فعالیت خبری داشته باشد. در چنین موقعی در صف اول تقدیرشدگان خود را مدعی دانسته و با این کار وجهه دیگران را نیز زیر سؤال ببرد…

*تقدیر نشود بهتر است

به گفته برخی از عزیزان خبرنگار، تقدیر بعضی از مدیران و روابط عمومی‌ها از خبرنگاران هم در اندازه به گونه‌ای بوده که اگر اصلاً نبود بهتر می‌بود.

*برای خبرنگاران دلسوزی نکنید

حتماً برای شما هم پیش آمده که گاه بخواهید کار خبری انجام دهید ولی در گفتار و کردار، طوری عمل کنید که نه‌تنها کار خوبی انجام نداده‌اید بلکه بیشتر کار را خراب کرده باشید!

بد نیست که به مدیران ارجمند یادآوری کنیم که اول خبرنگاران واقعی را از خبرنگارنماها تمیز و تشخیص بدهند و بعد حرمت و احترام و شان و جایگاه خبرنگاران واقعی را حفظ کرده و آن‌ها را بر صدر نشانند که اگر این کار را نکنند به جامعه آسیب زده‌اند.

یادمان باشد و یادتان باشد که خبرنگاران نیازی به دلسوزی ندارند. به قول همکار عزیزم اگر این طوری می‌خواهید به فکر خبرنگاران باشید همان به که اصلاً به فکر ما نباشید!

البته در تحقق این مهم هر دو طرف باید نقش‌آفرینی کنند. چه نیازی است وقتی مدیری قادر نیست چهار تا جمله درست را ادا کند برود پشت تریبون؟ البته سخنران نبودن هیچ نقصی نیست. ولی انتظار می‌رود در انتخاب کلماتمان دقت ویژه‌ای داشته باشیم و اگر این مهم از سوی مدیران، روسا، روابط عمومی‌ها و سایر عزیزان محقق نشود، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که خبرنگاران رعایت کنند و چون خبرنگاران واقعی به این مهم توجه دارند و نمی‌توانند این چیزها را تحمل کنند خود را کنار خواهند کشید و آنچه که دور و برتان را می‌گیرد خبرنگارنما خواهد بود.

*تبلیغات در پوشش تقدیر از خبرنگاران

و البته این را هم باید گفت که برخی از افراد از فضای ایجاد شده در هفته اخیر و به بهانه تقدیر از خبرنگاران مشغول بهره‌برداری سیاسی شدند. این عزیزان با ترتیب دادن مراسم شام و …تلاش کردند تا زیرپوستی علاقه‌مندی خود را برای ورود به انتخابات پیش‌رو اعلام کنند و به نوعی با استفاده ابزاری و در لوایح تقدیر از خبرنگاران به معرفی و تبلیغات خود بپردازند.

*ادارات هنوز فرصت دارند

از قرار معلوم پیگیری استانداری برای انجام درست برگزاری روز خبرنگار از سوی مدیران ادارات فراتر از یک روز و به بیش از یک هفته رسید و حتی آن‌ها که هنوز در این خصوص کوتاهی کرده‌اند تا آخر همین ماه فرصت دارند با برگزاری مراسم تقدیر از خبرنگاران، گزارش مربوط را به استانداری ارائه دهند.

*حفظ حرمت خبرنگاران

در هر صورت از برنامه‌هایی که به مناسبت روز خبرنگار از سوی مدیران مختلف ترتیب داده شد قدردانی می‌شود. و امید است که قبل از هر چیز و بیش از هر چیز جامعه خبرنگاری استان با رعایت همه اصول و اخلاق حرفه‌ای و حفظ جایگاه ویژه خود از ادارات مرتبط و همچنین از خانه مطبوعات گیلان به عنوان نهاد صنفی مرتبط استان بخواهند تا با ساماندهی هر چه بیشتر چنین برنامه‌هایی در حفظ حرمت خبرنگاران بکوشند.

 

منبع: گیلان امروز، رقیه ابراهیم زاده اصلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *