سیدحسن حسینی شیوایی خبر داد؛سیدحسن حسینی شیوایی ۰۱۱

رئیس هیئت مدیره مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گیلان از فعالیت قریب به ۸۰۰ وکیل در سطح استان برای ارائه خدمات حقوقی و وکالت خبر داد.

سید حسن حسینی شیوایی با اشاره به فلسفه وجودی مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه اظهار کرد: در راستای ماده ۱۸۷ قانون برنامه توسعه سوم قوه قضائیه مکلف شد تا با برگزاری آزمون از بین پذیرفته شدگان رشته های فنی و حقوقی هم وکیل و هم کارشناس رسمی دادگستری پرورش دهد.

وی تصریح کرد: در سال ۸۰ اولین آزمون برگزار شد و پذیرفته شدگان جهت کارآموزی معرفی شدند و بعد از اتمام مراسم تحلیف برگزار و پروانه وکالت پایه ۲ به آنها اعطا شد.

رئیس هیئت مدیره مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گیلان با بیان اینکه تا به امروز ۳ دوره اعضای هیات مدیره انتخاب شده اند، خاطرنشان کرد: از سال ۸۱ برخی از اختیارات مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه کشور به دفاتر استانی تفویض شده است.

شیوایی با بیان اینکه بخشی از وظایف و تکالیفی که در گذشته در تهران صورت می گرفت، اکنون در هیات مدیره استانی اجرا می شود، یادآور شد: تمدید پروانه وکلا، نظارت بر عملکرد وکلای استان، رسیدگی مقدماتی به شکایات اشخاص نسبت به همکاران وکیل، برگزاری جلسات و سمینارهای تخصصی در زمینه حقوق و … گزیده ای از فعالیت های مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گیلان است.

وی افزود: سید حسن حسینی شیوایی رئیس، عظیم جاهدی نائب رئیس، سید جلال آزاد بخت دبیر و رضا رشاد مدیر مالی و فرهاد بهگر، شاپور ولی زاده و محمد عباسی سایر اعضای هیئت رئیسه مرکز گیلان می باشند.

رئیس هیئت مدیره مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گیلان ادامه داد: ارائه خدمات قضایی رایگان تحت عنوان مشاوره حقوقی از سال دوم تاسیس مجموعه وکلای قوه قضائیه به صورت مستمر انجام شده است و تا کنون ادامه دارد.

شیوایی با اشاره به تشکیل ۵ کمیسیون تخصصی در مرکز گیلان اظهار کرد: کمیسیون های آموزش، پژوهش، فرهنگی و مذهبی، نظارت و بازرسی و معاضدت امور مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه استان را پیگیری می کنند.

وی با بیان اینکه در کمیسیون های آموزش و پژوهش مباحث آموزشی و پژوهشی در راستای سطح علمی وکلا برنامه ریزی می شود، تصریح کرد: اعضای کمیسیون نظارت و بازرسی نیز هر ۶ ماه عملکرد وکلا را بررسی می کنند.

رئیس هیئت مدیره مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گیلان مشاوره رایگان را یکی از وظایف کمیسیون معاضدت عنوان کرد و افزود: اعطای وکیل به صورت رایگان و در عین حال تسخیری از دیگر وظایف این کمیسیون می باشد.

شیوایی با اشاره به تفاوت های بین وکیل معاضدتی و تسخیری خاطرنشان کرد: در شیوه معاضدتی افرادی که بضاعت مالی ندارند می توانند با مراجعه به هیئت مدیره برای امور حقوقی تقاضای وکیل می کنند و پس از بررسی بدون اینکه حق الوکاله ای پرداخت کنند، وکیل در اختیار شان قرار می گیرد.

.

http://avayerasht.com/wp-content/uploads/P10800440001.jpg

.

وی یادآور شد: در شیوه تسخیری نیز محاکم قضایی در جرایمی که متهمان الزاما بایستی وکیل داشته باشند، اما وکیل تعیینی اختیار نمی کنند، با معرفی به مرکز توسط دادگاه به تناسب موضوع و تجربه وکیل به محاکم معرفی می شود.

رئیس هیئت مدیره مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه گیلان در ادامه با اشاره به فعالیت قریب به ۸۰۰ وکیل در سطح استان برای ارائه خدمات حقوقی و وکالت اظهار کرد: از این تعداد بیش از ۵۰۰ وکیل دارای پروانه پایه ۱ دادگستری می باشند.

شیوایی متذکر شد: در سیستم اعطای وکالت بعد از طی شدن تشریفات قانونی، وکلا ابتدا پروانه پایه ۲ دریافت می کنند و بعد از ۲ سال به شرط احراز صلاحیت توسط مرکز امور مشاوران کشور به پایه ۱ ارتقا پیدا می کنند.

منبع: آوای رشت


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *