با حضور زوج‌های جوان؛IMG_20151007_133914

اختتامیه جشنواره دوسالانه علمی – فرهنگی «حلقه» با هدف بررسی فرصت‌ها و تهدیدهای ازدواج دانشجویی امروز، ۱۵ مهر در سالن دکتر رحمدل مجتمع خاتم‌الانبیاء(ص) رشت برگزار شد…

 

شمال ما: دکتر توانایی در این جشنواره ادبیات گفتگو را مهمترین اصل در زندگی زناشویی دانست و گفت: اگر زوجین در زندگی مشترک از ادبیات زیبا و دلنشین استفاده کنند، زمینه‌های اختلافات خانوادگی کاهش می‌یابد.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسین توانایی، مدرس حوزه و دانشگاه، با تاکید بر اینکه قضاوت‌های بی‌اساس و نادرست پایه‌های زندگی مشترک را سست می‌کند، گفت: خراب شدن زندگی با بدبینی و سوءظن‌ شروع می‌شود.

وی با بیان اینکه ۶۰ تا ۶۵ درصد مراجعات به دادگاه خانواده ناشی از بدبینی زوجین به یکدیگر است، اظهار کرد: انسان‌ها به دو دسته خوش‌بین و بدبین تقسیم می‌شوند؛ افراد خوش‌بینی همیشه نیمه پر لیوان را می‌بینند و به ضرب‌المثل «خواستن توانستن است» اعتقاد دارند لذا چنین افرادی در زندگی مشترک نیز با روحیه و امیدوارانه رفتار می‌کنند و واژه طلاق را باور ندارند، اما در مقابل افراد بدبین در انتظار ناکامی‌ها هستند. زندگی مشترک براساس بدبینی دوامی نخواهد داشت.

مدرس حوزه و دانشگاه بر حفظ حرمت زوجین تاکید کرد و یادآور شد: نباید احترام بین زن و شوهر در حضور دیگران حتی فرزندان شکسته شود. سرزنش و سرکوب کردن همسر در زندگی مشترک یکی از آفت‌های خطرناک ازدواج است. باید جایگاه همسرانمان را بالا ببریم و آنها را مایه افتخار بدانیم.

این کارشناس دینی تحقیر کردن، ناسزاگویی و استفاده از کلمان ناصواب را یکی از عوامل اختلاف بین زوجین دانست و خاطرنشان کرد: همسران باید نسبت به یکدیگر از واژگان مثبت استفاده کنند تا تاثیرات آن بر زندگی آنها حاکم شود. اعضا و جوارح ما باید از دیدن و شنیدن دروغ، غیبت، تهمت، ناسزا و… پاک باشد. اگر وجودمان پاک و نورانی باشد، قطعا زندگی مشترک زیبایی را تجربه می‌کنیم.

وی ادبیات گفتگو را مهمترین اصل در زندگی زناشویی دانست و گفت: اگر زوجین در زندگی مشترک از ادبیات زیبا و دلنشین استفاده کنند، زمینه‌های اختلافات خانوادگی کاهش می‌یابد. در این صورت است که به انتخاب خود افتخار و خانواده‌ همسر خود را بخاطر چنین تربیت و آموزشی تحسین می‌کنند.

حجت‌الاسلام توانایی با اشاره به اینکه خانم‌ها در زندگی مشترک از همسرانشان انتظار درک هم‌دلانه دارند، بیان کرد: آقایان نباید به همسرانشان راهکار ارائه دهند و تنها باید شنونده خوبی برای حرف‌های همسر خود باشند، زیرا خانم‌ها بیشتر از همه چیز به یک شنونده فعال نیاز دارند. آقایان همچنین باید همسر خود را تکریم کنند.

وی از خانم‌ها خواست به خلوت همسرانشان احترام بگذارند و یادآور شد: گاهی مردان به تنهایی و سکوت نیاز دارند و پس از مدتی از این وضعیت خارج می‌شوند لذا خانم‌ها باید وابستگی‌هایشان را مدیریت کنند و با حفظ اقتدار همسر خود، به او شخصیت ببخشند.

مدرس حوزه و دانشگاه در پایان مشاجره بین زوجین را یکی دیگر از آسیب‌های زندگی زناشویی دانست و عنوان کرد: کاهش بهره هوشی فرزندان تنها یکی از آسیب‌های مشاجره در خانه است. زن و شوهرها یکدیگر را همان‌گونه که هستند بپذیرند و به دنبال تغییر دادن هم نباشند. بیان ضعف‌های طرف مقابل به تدریج مهر و دوستی را از بین می‌برد.

سرپرست اداره‌کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان نیز در این جشنواره، با اشاره به مزایا و محدودیت‌های ازدواج، اظهار کرد: متاسفانه مقوله ازدواج در جامعه امروز ما چندان  وضعیت خوبی ندارد و اگر واقع‌گرایانه به این مسئله توجه کنیم، آسیب‌های ازدواج در قشر تحصیل‌کرده بیشتر است.

وی به تبیین چالش‌های مقوله ازدواج در حوزه اجتماعی پرداخت و گفت: نداشتن مهارت‌های زندگی یکی از مهمترین مولفه‌های عدم پایداری ازدواج در زوجین است. امروز از هر سه ازدواج، یکی به طلاق ختم می‌شود و نپذیرفتن این واقعیت تلخ، مشکلی را حل نمی‌کند.

این مسئول فرهنگی با بیان اینکه عمدتا ازدواج‌های دانشجویی در معرض طلاق قرار دارند، خاطرنشان کرد: معیارهای انتخاب همسر در دوران دانشجویی بیشتر تحت تاثیر عواطف و وابستگی‌هاست و زوجین قادر به تحمل یکدیگر نیستند و با کوچک‌ترین نامهربانی، خواستار جدایی هستند لذا ازدواج‌های شکل گرفته عمر کوتاه‌تری نسبت به ازدواج‌های از روی شناخت کامل خواهند داشت. از دانشجویان انتظار داریم در همسرگزینی به همه معیارهای فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و دینی توجه کنند.

رنجکش با تصریح بر اینکه همایش‌های بررسی چالش‌ها و تهدیدات ازدواج می‌تواند نگاه کارشناسانه را به محیط‌های دانشگاهی وارد کند، یادآور شد: سبک زندگی تغییر کرده است و لذا برنامه‌ریزی‌ها باید متناسب با شرایط روز جامعه طراحی شود، زیرا با نگاه دیروز نمی‌توان نسل جوان را مدیریت کرد. وظیفه همه متولیان فرهنگی است تا آفت‌های زندگی مشترک را بشناسند و با زبان روز به تبیین آنها بپردازند.

سرپرست اداره‌کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان دنیای امروز را گرفتار روابط مجازی دانست و بیان کرد: خانواده به عنوان یک واقعیت، محور توسعه و استحکام اجتماعی است و اگر سنگ بنای این مهم را درست انتخاب نکنیم، تداوم این مسیر دور از انتظار است لذا والدین نباید از آموزش درون خانواده برای ارتقای مهارت فرزندان خود غافل شوند تا جوانان در نظام مقدس جمهوری اسلامی به زندگی متعالی برسند.

معصومه نیک‌کار، سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در ابتدای جشنواره، با بیان اینکه طرح ملی «حلقه» برای نخستین‌بار از سوی جهاددانشگاهی استان برگزار شد، ادامه داد: امیدواریم با برگزاری چنین همایش‌هایی ضمن شناسایی فرصت‌ها و تهدیدات ازدواج دانشجویی، زمینه‌های ازدواج آسان و پایدار را برای جوانان خصوصا قشر دانشگاهی فراهم کنیم.

به گزارش ایسنا، افتتاحیه جشنواره ملی «حلقه» مهرماه سال ۹۳ برگزار شد و این همایش امروز، ۱۵ مهر با معرفی زوج‌های منتخب از دستگاه‌های اجرایی و برگزیدگان بخش‌های مقاله، وبلاگ‌نویسی و خاطره به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا،جشنواره ملی «حلقه» از سوی جهاددانشگاهی استان گیلان و با همکاری سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور، استانداری گیلان، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی،اداره‌کل ورزش و جوانان، منطقه آزاد انزلی، شهرداری رشت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در رشت برگزار شد.

 

.

IMG_20151007_134000

.

IMG_20151007_133909

.

IMG_20151007_133749

.

IMG_20151007_133846

.

IMG_20151007_133829

.

IMG_20151007_134109

.

IMG_20151007_134043

.

IMG_20151007_134032

.

IMG_20151007_134101

.

IMG_20151007_133914


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *