رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت:محمد حسن پور ۰۱۱

شمال ما: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت اعلام کرد: فعالیت‌هایی که برای زنده نگه داشتن زبان گیلکی موثر است باید از محیط خانه آغاز شود.

به گزارش شبستان، دکتر محمد حسن پور، رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت در جشنواره زبان مادری که عصر امروز( ۳۱ فروردین) در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا( صلی الله علیه و آله وسلم) رشت برگزار شد، اظهار کرد: فعالیت‌هایی که برای زنده نگه داشتن زبان گیلکی موثر است باید از محیط خانه آغاز شود.

وی افزود: تا زمانی که پدر و مادر، مدرسه و معلمان با زبان گیلکی با احترام برخورد کنند کلاس زبان انگلیسی و استفاده از واژه‌های انگلیسی در محاورات روزمره افتخار نمی‌شود.

 رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت با بیان اینکه بیش از هزار کلاس زبان انگلیسی در شهر رشت وجود دارد و هزینه زیادی صرف یاد گرفتن این زبان می‌شود، گفت: حتی یک کلاس آموزش زبان گیلکی در شهر رشت وجود ندارد.

 وی همچنین گفت: از میان ۱۸۶ نشریه استان گیلان تنها یک نشریه به زبان گیلکی منتشر می‌شود.

حسن پور اعلام کرد: برای ترویج زبان گیلکی باید فعالیت‌های موجود، منسجم و در گام بعدی گسترش پیدا کند.

وی یادآور شد: افزایش تالیفات برای آشناسازی نسل جوان و نوجوان با فرهنگ و اصطلاحات زبان گیلکی می‌تواند به زنده نگه داشتن این زبان شیرین کمک کند.

رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت تاکید کرد: مطبوعات و صدا و سیما نیز سهم بسزایی در کمک به افزایش رغبت در نسل جوان برای استفاده از زبان گیلکی دارند.

 وی با اشاره به اینکه زبان تنها کلمات جاری شده از دهان آدمی نیست، گفت: زبان عرصه نمایش فرهنگ چند هزار ساله‌ای است که به کمک کلمات بیان می‌شود.

حسن پور ابراز امیدواری کرد: با تعامل و وحدت رویه می توان فرهنگ چند هزار ساله گیلکی را به فرزندان منتقل کرد.

رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت، زبان را فرهنگ و هویت گذشتگان خواند و اظهار کرد: زبان گیلکی منتقل کننده پیشینه پر افتخار این خطه به نسل بعد است.

در پایان از برگزیدگان این جشنواره با اهدای لوح تقدیر و هدیه نقدی نقدیر شد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *