چهل منبر»، «کرب زنی» و توزیع غذاهای آیینی؛چهل منبر لاهیجان ۰۱۱

شمال ما: عزاداری‌های دهه محرم بزرگ‌ترین، متنوع‌ترین و پرشکوه‌ترین مراسم آیینی در ایران است؛ کل کشور یکپارچه به جنب و جوش می‌افتد. اجرای آیین‌های عزاداری در هر منطقه، رنگ و بوی اقلیمی و بومی دارد. در گیلان، تراکم جمعیت از یک سو و تنوع قومی -تالش و گالش و گیلک و حتی ترک‌های مهاجر- موجب شده آیین‌های عزاداری در محرم و صفر رنگ و بوی متنوعی به خود بگیرد.
در دهه محرم، بسیاری از گیلانی‌ها به استان خود بازمی‌گردند و در مراسم‌ آیینی زادگاه خود شرکت می‌کنند. عجیب است که این سفر‌ها در درون خود استان هم اتفاق می‌افتد و اکثر مهاجران روستا‌ها و شهرستان‌های کوچک، تلاش دارند به خصوص در روز عاشورا و تاسوعا به زادگاه خود برگردند و در مراسم آیینی به سبک و شیوه کودکی و دوران بالندگی خود شرکت کنند تا یاد و خاطره حضورشان در دسته‌های عزاداری را زنده کنند.
مراسم تشت گذاری در تالش و آستارا
مراسم«تشت‌گذاری» آیینی برگرفته از استان‌های آذری زبان به خصوص اردبیل است. در آستارا و تالش این آیین اجرا می‌شود و بسیاری از آستارا نشین‌های مقیم رشت هرطور شده خود را به مراسم تشت گذاری می‌رسانند. این رسم تاریخی چند روزی مانده به محرم آغاز می‌شود و مردم (بیشتر ریش سفیدان محله) در آن روز تشت‌های گردی از جنس مس یا برنج را بر دست گرفته به مسجد، تکیه یا امامزاده شهر می‌برند و در آن آب می‌ریزند. این آیین یادآور بستن آب فرات به روی امام حسین(ع) و یارانش در کربلا برگزار می‌شود.
عصر عاشورا مردم عزادار شمع‌های روشن را به دست گرفته و در تشت آب می‌گذارند و در پایان مراسم تشت آب را که شمع‌های آب شده بر آن شناور است در نهر یا رودخانه خالی می‌کنند. در پایان مراسم عزاداری تشت مسی به محل قبلی خود بازگردانده می‌شود تا سال بعد که دوباره مراسم تشت‌گذاری برگزار شود. این تشت‌ها معمولا متولی مشخصی در هر منطقه دارد.

 

آیین «چهل منبر» و «کرب زنی» در لاهیجان
آیین «چهل منبر» در شب عاشورا در محله‌های قدیمی لاهیجان برپا می‌شود. در این مراسم که ثبت ملی هم شده، خانواده‌هایی که در منازلشان مراسم روضه خوانی برگزار می‌شود، منبری را که بر آن روضه خوانده می‌شود، به جلوی در خانه منتقل
می‌کنند. در نمکیار (ظرف سفالی که برای ساییدن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد) خاک می‌ریزند و آن را روی منبر قرار می‌دهند و یک عدد شمع، درون نمکیار روشن می‌کنند. در کنار آنها، یک ظرف برنج نیز روی منبر قرار می‌دهند. پس از اذان مغرب افرادی که نذر و حاجتی دارند، با در دست داشتن شمع و خرما و به نیت برآورده شدن خواسته‌هایشان به سمت مسیرهایی که ممکن است در آن‌ها منبر وجود داشته باشد، حرکت می‌کنند. بر سر هر منبر شمعی روشن می‌کنند و مشتی برنج بر می‌دارند و یک عدد خرما به جای آن می‌گذارند. این کار ۴۰ بار انجام می‌شود (۴۰ شمع بر ۴۰ منبر روشن می‌شود) و بر سر هر منبر افراد در دل برآورده شدن حاجاتشان را طلب می‌کنند. در پایان که افراد به خانه‌های خود برمی گردند، برنج جمع آوری شده را در غذایشان می‌ریزند به این امید که از برکات آن بهره‌مند شوند. صاحب خانه نیز نمکیار را برای مراسم سال آینده کنار می‌گذارد و خرمای روی منبر را به نیت برآورده شدن نذرش مصرف می‌کند. آیین چهل منبر با اندکی تغییر در استان لرستان برگزار می‌شود و زنان خرم‌آبادی با رویی پوشیده، به در خانه‌هایی که منبر دارد می‌روند و شمع روشن می‌کنند.
آیین «کرب زنی» در محله شعربافان لاهیجان نیز اجرا می‌شود. دسته‌های عزاداری با زدن کرب (۲ قطعه چوب استوانه‌ای که به دور آن تسمه چرمی بسته شده) و خواندن نوحه‌های ریتمیک همزمان با بهم زدن کرب دسته عزاداری را در محله‌های لاهیجان به حرکت در می‌آورند. دسته عزاداران کرب زن در شب هشتم محرم و در روز عاشورا در محله شعربافان شکوه خاصی دارد.

 

توزیع غذاهای آیینی
عزاداری‌ها در ماه محرم با اطعام سوگواران پایان می‌پذیرد. غذاهایی که توسط مردم و برای حاجت روا شدن در نذرشان پخته شده تا سوگواران پس از عزاداری بر امام، خستگی از تن به در کنند. یکی از غذاهای معروف نذری که در بیشتر نقاط کشور پخته می‌شود خورش قیمه است.
غذاهای آیینی همانند سفره‌های هر روزه گیلان، بسیار متنوع است. علاوه بر قیمه، فسنجان همراه با کشمش سرخ کرده یکی از معروف‌ترین غذاهای آیینی است. خورش آلو‌قیسی همراه با اندکی پلویی که با دوشاب اربه رنگین شده و به آن «سَبلَه مات» می‌گویند در شرق گیلان به عنوان غذای نذری توزیع می‌شود. مرغ پلو همراه با کوکوی بادکوبه نیز جایگاه ویژه‌ای در غذاهای آیینی دارد.
یکی دیگر از خیرات‌ در دهه محرم، توزیع انواع نان‌های سنتی است؛ نان تیمجان، نان خلفه و نان کشتا و… نان‌هایی است که در شرق و غرب گیلان پخته شده و لای نان را حلوا یا خرما گذاشته و در بین مردم توزیع می‌کنند.
حلواهای گیلان نیز بسیار متنوع است و بر خلاف مناطق مرکزی ایران که ماده اصلی آن را آرد گندم تشکیل می‌دهد، حلواهایی در گیلان پخته می‌شود که با مخلوطی از آرد برنج و آرد گندم و یا به تنهایی پخته می‌شود.
شیرین کننده حلوا نیز فقط شکر نیست. در غرب گیلان از دوشاب و یا عسل برای شیرین کردن حلوا استفاده می‌شود و به آن «حلوای دَنگی» می‌گویند. حلواهای متنوع دیگر به نام‌های حلوای ضیابری، ترک حلوا، حلوای رغائب، پَلادنه حلوا، حلوای گل محمدی و… حلواهایی است که این روز‌ها در گیلان زیاد پخته می‌شود.

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *