سرپرست سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت؛قانع011

شمال ما: این مراکز در هر شهر و استان ممکن است نامی متفاوت به خود بگیرد اما مهم نفس وجود و فعالیت دائمی آنها برای گروه‌های مختلف سنی است. مدت‌هاست که مسئولان سازمان فرهنگی و ورزشی از ایجاد فرهنگسرا و خانه‌های فرهنگ و سراهایی برای محله‌ها می‌گویند. خبری که مدت‌هاست بسیاری از خانواده‌ها و جوانان منتظرند تا محقق شود.

کمبودها و کاستی‌ها
سرپرست سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت در گفت‌و‌گو با همشهری کمبود زیرساخت‌های فرهنگی در رشت را بسیار مشهود می‌داند و اظهار می‌کند: متاسفانه به دلیل کمبود زیرساخت‌های فرهنگی در رشت، شهروندان از فعالیت‌های فرهنگی و هنری به میزان کافی محروم می‌مانند. به همین دلیل یکی از نیازهای رشت، راه اندازی فرهنگسرا‌ها و خانه‌های فرهنگ در تمامی محله‌های  شهر است.
در راستای رفع این نیاز است که به گفته «علیرضا قانع»، احداث یک فرهنگسرا و خانه‌ فرهنگ در محله‌ها  در دستور کار این سازمان در سال جاری قرار دارد. وی هدف سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری را برای احداث مجموعه‌های فرهنگی و هنری، رفع این عقب ماندگی و کمبود‌ها عنوان می‌کند و می‌افزاید: در بودجه سال جاری شهرداری، احداث یک فرهنگسرا پیش‌بینی شده و مبلغ ۲ میلیارد تومان نیز برای آن در نظر گرفته شده است.    وی ادامه می‌دهد: همچنین راه‌اندازی سرای فرهنگ محله‌ها  نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد و نخستین خانه فرهنگ به زودی در رشت افتتاح می‌شود.
قانع می‌گوید: این اقدام با الگوبرداری از تهران که دارای ۲۷۰ سرای محله است و همین‌طور چند کلانشهر دیگر، در رشت نیز پیگیری می‌شود تا بخشی از کمبودهای رشت در حوزه فرهنگی و هنری جبران شود.
فعالیت سراهای فرهنگ
اما سرای فرهنگ محله‌ها چه فعالیت‌هایی را انجام خواهند داد. قانع در پاسخ به این سوال با بیان اینکه سرای فرهنگ محله پاتوقی برای همه اهالی محله‌ها خواهد بود می‌افزاید: این مراکز عهده‌دار برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی در هر محله هستند.
با راه‌اندازی سرای فرهنگ محله‌ها، شورای فرهنگی و اجتماعی و همچنین ورزشی محله‌ها تشکیل می‌شود و علاوه بر برنامه‌ریزی‌ها برای بهره‌مندی از امکانات، مدیریت جشنواره‌ها و مسابقه‌های فرهنگی، مذهبی، هنری و ورزشی در محله‌ها  برعهده خانه‌های فرهنگ خواهد بود.
وی می‌افزاید: مهارت‌های ۱۴گانه سبک زندگی نیز در خانه‌های فرهنگ محله‌ها آموزش داده می‌شود تا بتوان خانواده‌ها را از این آگاهی‌ها و آموزش‌ها بهره‌مند کرد زیرا آموزش نخستین گام برای بهبود زندگی و آگاهی از حقوق شهروندی است.
وی با اشاره به اینکه در بهمن سال گذشته قرار بر راه‌اندازی نخستین خانه فرهنگ محله بود، ادامه می‌دهد: با توجه به ایراداتی که شورای شهر به نحوه اداره سرای فرهنگ محله گرفت، افتتاح آن به تعویق افتاد اما تمامی فضا برای افتتاح نخستین خانه فرهنگ محله مهیاست. به گزارش شمال ما، اشاره وی به افتتاح نخستین خانه فرهنگ محله است که قرار بود همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دهه فجر سال گذشته در محله حمیدیان رشت به بهره‌برداری برسد. البته قانع در آن زمان از تاسیس ۴ خانه فرهنگ محله دیگر نیز در سال جاری خبر داده بود.
وی می‌گوید: با توجه به اینکه شهردار بر محله محوری تاکید فراوانی دارد در نخستین رایزنی‌ها بر افزایش تعداد سراهای فرهنگ در سطح محله‌ها  شهر تاکید دارد. قانع می‌افزاید: دکتر ثابت‌قدم، شهردار رشت از طرح تاسیس خانه‌های فرهنگ در محله‌ها استقبال کرده است. در این راستا با استفاده از فضاهای موجود در محله‌ها، علاوه بر ۴ خانه فرهنگ که از سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود، خانه‌های فرهنگ بیشتری هم در محله‌ها تا پایان سال جاری راه‌اندازی خواهد شد.
آموزش از سوی مدرسان باتجربه
سرپرست سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری می افزاید: با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده سازمان‌ها و دستگاه‌هایی چون امور بانوان استانداری، بهزیستی، فنی و حرفه‌ای و همچنین آموزش و پرورش در تکمیل کادر آموزشی خانه‌های فرهنگ همکاری خواهند داشت.
وی توضیح می‌دهد: در گام نخست پس از اینکه خانه فرهنگ محله کار خود را آغاز کرد، به مرور فعالیت‌ها در آن به فعالان فرهنگ و هنر‌‌ همان محله واگذار می‌شود اما تا آن زمان، کلاس‌ها توسط کار‌شناسان بهزیستی، امور بانوان استانداری و سازمان فنی و حرفه‌ای مدیریت و برگزار می‌شود.  قانع با اشاره به فعالیت‌های متنوعی که قرار است در خانه‌های فرهنگ محله‌ها اجرایی شود، ادامه می‌دهد: علاوه بر اینکه در این خانه‌های فرهنگ، فعالیت‌های فرهنگی و هنری انجام می‌شود، مدیریت سلامت نیز در محله‌ها  پیگیری می‌شود.
به گفته قانع در این خانه‌ها با همکاری اداره بهداشت و درمان، شهروندانی که دچار بیماری‌های مزمن هستند در هر محله شناسایی می‌شوند و علاوه بر اینکه از خدمات بهداشتی و درمانی بهره‌مند می‌شوند، با برخورداری از کارت سلامت درباره بیماری‌شان آگاهی می‌یابند.
وی می‌افزاید: در خانه‌های محله‌ها علاوه بر جوانان، گروه‌های دیگر سنی هم می‌توانند از برنامه‌های خانه‌های فرهنگ محله‌ها  استفاده کنند، بانوان خانه‌دار، سالمندان و بازنشستگان هر محله بیشترین جامعه هدف این برنامه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.
سرپرست سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری تاکید می‌کند: احداث فرهنگسرا در رشت و همین‌طور خانه‌های فرهنگ محله‌ها  در سال جاری به جد پیگیری می‌‌شود.
تجربه تهران و شهرهای بزرگ در حوزه‌ احداث فرهنگسراها می‌تواند کمک بزرگی برای مسئولان سازمان فرهنگی و ورزشی باشد. سال‌هاست این مراکز در بسیاری از کلانشهرها راه‌اندازی شده‌اند و به  فعالیت خود ادامه می‌دهند که بهره‌ بردن از تجربیات آنها می‌تواند از بروز بسیاری مشکلات جلوگیری کند. بی‌شک احداث و بهره‌برداری این مراکز فرهنگی در محله‌هایی که جمعیت آنها جوان‌تر است یا در مراکز اصلی شهر از مهم‌ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *