تامین نیازهای روزانه مردم؛بازارچه 058

شمال ما: طرح احداث بازارچه‌های موقتی عرضه میوه و تره بار و ارزاق عمومی توسط بخش خصوصی در محله‌های شهر رشت در بهمن سال گذشته توسط سازمان میادین میوه و تره‌بار و فراورده‌های کشاورزی به شورای اسلامی ارائه شد. البته بعد از ارسال شیوه‌نامه پیشنهادی به ۳ کمیسیون برنامه و بودجه، بهداشت و محیط‌زیست و توسعه و عمران در صحن شورای اسلامی رای نیاورد.

تامین نیازهای روزانه مردم
مدیرعامل سازمان میوه و تره بار در گفت‌و‌گو با همشهری راه‌اندازی بازارچه‌های موقت با مشارکت بخش خصوصی را راهکاری می‌داند که هم می‌تواند عرضه آسان میوه، تره‌بار و ارزاق عمومی را برای شهروندان در نقاط مختلف شهر فراهم کند و هم منتج به ساماندهی دستفروشان شود.
«مجتبی ماه‌پسند» می‌گوید: این شیوه‌نامه برای بهره‌مندی از تمایل و ظرفیت مشارکت بخش خصوصی در این حوزه است و همه می‌دانیم که بدون حضور بخش خصوصی این امکان برای شهرداری میسر نیست که دستفروشان را در زمین‌های تحت تملک خود یا مالکان شخصی ساماندهی کند. به گفته وی با راه اندازی بازارچه‌های موقت -که با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود- سازه‌های موقت در این زمین‌ها نصب می‌شود و در هر بازارچه بالغ بر ۶۰ غرفه برای دستفروشان مهیا می‌شود.
به پیش‌بینی مدیرعامل سازمان میوه و تره‌بار، ۴ سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی این بازارچه‌ها ابراز تمایل کرده‌اند. ناگفته نماند که یکی از این بازارچه‌ها هم‌اکنون در مسیر میدان گازبه پل طالشان راه‌اندازی شده است و بالغ بر ۸۰ نفر در آن مشغول به کار هستند. این بازارچه‌ها کار عرضه ارزاق عمومی برای ساکنان منطقه لاکانشهر و سایت مسکن مهر را انجام می‌دهند. با این وجود، شیوه نامه اجرایی پیشنهادی سازمان بعد از ۲ بار که در جلسه علنی شورای اسلامی رشت مطرح شد، رای نیاورد.

مخالفت‌های شورا
این شیوه‌نامه پس از اینکه در جلسه نودم شورا به دلیل نبود رای کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست مسکوت ماند، در جلسه نود و یکم شورا نیز با داشتن مصوبات هر ۳ کمیسیون بدون تصویب باقی ماند. رئیس شورای رشت گفت: این شیوه‌نامه و بندهای آن، با مخالفت چند عضو شورا مواجه شد.
«عباس صابر» با بیان اینکه در ۳ کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست، توسعه و عمران و برنامه و بودجه، این شیوه‌نامه به تصویب رسیده است گفت: طبق تصویب ۳ کمیسیون علاوه بر اینکه باید قرارداد‌ها با مستاجران غرفه‌های این بازارچه‌ها به تائید تمامی مراجع بهداشتی برسد، باید ۲۵ درصد غرفه‌ها نیز به دستفروشان شناسنامه‌دار‌‌ همان محله‌ها و تا ۱۰ درصد آن در اختیار اقشار آسیب‌پذیر و زنان سرپرست خانوار تعلق گیرد.
در این رابطه «رضا جمشیدی چناری» عضو شورای شهر گفت: دغدغه شورا و شهرداری از آغاز فعالیت دوره چهارم این است که برای ساماندهی دستفروشان راهکاری بیندیشد و احداث این بازارچه‌ها می‌تواند در حل این معضل بسیار راهگشا باشد.
وی تاکید کرد: ۲ هزار و ۲۰۰ شهروند از محل دستفروشی در خیابان‌ها ارتزاق می‌کنند و باید شیوه‌نامه احداث بازارچه‌ها به گونه‌ای باشد که بتوان سهم خوبی از این غرفه‌ها، به این دستفروشان تعلق گیرد.
جمشیدی از مخالفان احداث بازارچه‌هاست؛ چراکه معتقد است تا ۵۰ درصد این غرفه‌ها باید به دستفروشان اختصاص یابد.

توجه به بخش‌های مختلف جامعه
در این میان رئیس کمیسیون توسعه و عمران با بیان اینکه نباید برای صاحبان سرمایه موانعی ایجاد کرد گفت: با وجود اینکه رفع معضل دستفروشی در رشت نیازمند تدبیر است اما نباید از فرصتی که سرمایه‌گذاران در این حوزه در اختیار شهر قرار می‌دهند کاست و با ایجاد موانع و محدودیت‌هایی برای بخش خصوصی آنها را از شهر گریزاند.
«فرهاد شوقی» افزود: باید شیوه نامه‌ای تصویب شود که بر رغبت سرمایه گذار بیفزاید نه اینکه محدودیتی برای وی ایجاد کند.
«امیرحسین علوی» دیگر عضو شورا نیز احداث بازارچه‌های موقت توسط بخش خصوصی را برای ارائه خدمات هر چه بهتر به شهروندان در محله‌ها مختلف دانست و گفت: می‌توان در ازای مشارکتی که بخش خصوصی برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان انجام می‌دهد، معافیت‌هایی برای سرمایه‌گذار در نظر گرفت تا نه تنها از رغبت وی کاسته نشود بلکه با همیاری بیشتر، وی را به حضور در رشت راغب کرد.
«اسماعیل حاجی‌پور» در این باره نظر دیگری داشت. رئیس شورای شهرستان رشت با بیان اینکه باید واقع‌گرایانه تصمیم گرفت، گفت: نباید تصور کنیم که با ایجاد این بازارچه‌ها، مشکل دستفروشی در رشت حل می‌شود زیرا هیچ دستفروشی بهترین مکان خیابان‌های اصلی شهر را‌‌ رها نمی‌کند و در بازارچه‌های حاشیه شهر به فعالیت بپردازد. بنابراین شیوه‌نامه باید به گونه‌ای تنظیم شود که برای بیکاری شهروندان محله‌ها راهگشا باشد تا بتوانیم با خرید املاک قدیمی در حوزه مرکزی شهر، فضای لازم برای فعالیت دستفروشان شناسنامه‌دار خیابان‌های اصلی شهر را مهیا کنیم. به گزارش شمال ما، اشاره وی به مصوبات کارگروه ساماندهی دستفروشان است که پس از تعامل دستگاه‌های نظارتی و دخیل در این امر به این نتیجه رسیدند که با خرید برخی زمین‌ها و املاک‌‌ رها شده در مرکز شهر، فضای لازم برای فعالیت این شهروندان را فراهم کنند که البته به دلیل مشکلات مالی شهرداری، این مصوبه نیز همچنان بدون اجرا باقی مانده است.
با وجود اینکه شیوه‌نامه پیشنهادی سازمان میادین میوه و تره‌بار با اصلاح بندهایی در تازه‌ترین جلسه شورای شهر مطرح شد اما باز هم رای نیاورد.
تصمیم‌گیری در خصوص این لایحه به تشکیل کمیسیون تلفیق موکول شد تا اعضای شورای رشت با در نظر گرفتن همه مباحث مطرح شده به تصمیم نهایی درباره مشارکت بخش خصوصی در این حوزه با شهرداری بپردازند.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *