شمال ما: محمدرضا میرزا: محمود گودرزی پس از اینکه جواز حضور در وزارت ورزش و جوانان را با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به دست آورد، …

 

محمدرضا میرزا: محمود گودرزی پس از اینکه جواز حضور در وزارت ورزش و جوانان را با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به دست آورد، برای تغییر مدیریت کمیته ملی المپیک وارد عمل شد تا یکی از نزدیک‌ترین افراد به رئیس جمهور پیشین را از چرخه مدیریتی ورزش کشور خارج و گزینه دلخواه خود را به عنوان رئیس جدید کمیته ملی المپیک منصوب کند.

البته به دلیل مشکلات قانونی، وزیر ورزش و جوانان امکان عزل و نصب رئیس کمیته ملی المپیک را نداشت به همین علت مذاکرات و لابی‌های پشت پرده آغاز شد تا محمد علی آبادی چهره پیروز انتخابات این کمیته نباشد. معادلات همان‌گونه پیش رفت که مورد دلخواه وزیر ورزش بود، محمود گودرزی با معرفی کیومرث هاشمی به عنوان گزینه مورد تأیید این وزارتخانه بستر لازم برای پیروزی او در انتخابات کمیته ملی المپیک را فراهم آورد.

انتخاب کیومرث هاشمی به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک، این امیدواری را برای اهالی ورزش به وجود آورد که دیگر چالشی میان مدیریت ورزش کشور و این کمیته وجود نخواهد داشت اما حالا پس از گذشت نزدیک به ۲ سال از فعالیت رئیس جدید، اتفاقات پشت پرده نشان می‌دهد محمود گودرزی همانند سایر رؤسای قبلی دستگاه ورزش در سودای مدیریت همزمان در هر دو مجموعه به سر می‌برد؛ اتفاقی که پیامدهای ناخوشایندی را برای ورزش کشور به همراه دارد.

با افشای ماجرای ارسال نامه روابط امور بین‌الملل وزارت ورزش به شورای المپیک آسیا و درخواست غیرقانونی وزارتخانه برای دستیابی به متن دستور کار نشست اجرایی شورای المپیک آسیا، این واقعیت نمایان شد همان‌گونه که محمد عباسی وزیر پیشین، تمایلی به قدرت گرفتن محمد علی آبادی در حوزه ورزش و کمیته المپیک نداشت حالا محمود گودرزی هم علاقه‌ای به قدرت گرفتن کیومرث هاشمی در این حوزه ندارد به همین علت در تدارک بازپس‌گیری این پست کلیدی از مدیر همدانی کمیته ملی المپیک است.

اما ماجرا به همین سادگی نیست. اگر وزیر ورزش و جوانان دولت حسن روحانی به همین منوال عمل کند ورزش ایران به دلیل مداخله‌های غیر اصولی با محرومیت‌های بین‌المللی مواجه خواهد شد! بدون تردید اگر کمیته بین‌المللی المپیک در جریان این ماجراجویی‌های غیر مسؤولانه قرار بگیرد، حضور کاروان ایران در بازی‌های المپیک ریو با مشکل اساسی روبه‌رو خواهد شد! و این یعنی یک آبروریزی بزرگ در حوزه بین‌المللی که بی تردید مورد تأیید هیچ یک از دستگاه‌های اجرایی کشور نیست.

با وجود اینکه بهرام افشارزاده در واکنش به لو رفتن خبرنامه ‌نگاری غیر اصولی وزارت ورزش با شورای المپیک آسیا، منکر هرگونه ماجراجویی این وزارتخانه در این عرصه شده است، اما نشانه‌های موجود بیانگر این واقعیت است که تاریخ دوباره در حال تکرار است. اتفاقات امروز دقیقاً شبیه رفتارهای مدیریتی در دوره علی سعیدلو، محمد علی آبادی و محمد عباسی است به همین علت باید مراقب بود اشتباهات مدیریتی دوره‌های قبل دوباره تکرار نشود چون در صورت وقوع چنین اتفاقاتی دوباره ورزش ایران در آستانه رویداد بزرگ بین‌المللی نظیر المپیک، گرفتار چالشی خودساخته خواهد شد که آسیب‌ها و لطمه‌های جبران ناپذیری شبیه آنچه برای کویت انفاق افتاد  به پیکره ورزش کشور وارد خواهد ساخت.

منبع: قدس آنلاین


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *